Два щатски танка пристигнаха в България за провеждащото се в момента учение "Кабиле-2015". След приключване на маневрите бронираната техника няма да остане у нас. |
Във вторник министърът на отбраната Аштън Картър обяви в Талин, че шестте източноевропейски страни вече са се съгласили да приемат въоръжение. Час по-късно Ненчев отрече. Той посочи, че е имал среща с посланика на САЩ Марси Рийс, на която е бил уведомен, че предстои изявление за разполагане на техника в няколко източноевропейски държави. Не била предоставена друга информация и подробности за броя и вида на техниката.
По неофициална информация думите на Ненчев изненадали неприятно американската страна, тъй като подобни разговори се водят от няколко месеца. Последно темата за танковете била обсъждана при визитата на командващия Сухопътните войски на САЩ в Европа ген. Фредерик "Бен" Ходжис на 1 юни. Той съобщи за намеренията в шестте държави да има бронирана техника още в края на ноември м.г. Тогава беше обявено, че това е част от операцията "Атлантическа решителност", която започна след срещата на върха на НАТО в Уелс. Целта е чрез непрекъснати учения да се увеличи присъствието на войски на НАТО в държавите от източния фланг. Военната техника, за която говори Картър, ще се използва именно за такива маневри. Пред "Капитал" американският посланик в НАТО Дъглас Лут обясни: "Мислете за това като за rent-a-car за военни учения".
Правителството опита вчера да замаже нелепата реакция на Ненчев. "Споразумението със САЩ е подписано през 2006 г. от тройната коалиция. За пореден път се създава истерия около нещо, което е обявено предварително и договорено в Уелс на последната среща на върха на НАТО", заяви външният министър Даниел Митов. "Такива учения имаше в началото на годината и пак се създаде такава истерия. Сега ученията продължават. Те са над 70, планирани са. Когато имаме готовност и повече информация за техническите параметри ще уведомим обществеността и комисията по отбрана", добави външният министър, след като стана ясно, че от БСП искат изслушване на Ненчев по темата. Митов подчерта, че НАТО няма никакво намерение да разполага техника, а целта на ученията е да повишат отбранителния капацитет на българската армия.
Президентът Росен Плевнелиев пък обясни, че става въпрос и за плана за готовност за действие, който е приет с пълен консенсус на Съвета на върха на НАТО и сега се изпълнява. "Не става въпрос за каквито и да било действия извън формата на тези две правителствени споразумения", допълни той.
Малко по-късно се включи от Брюксел и Ненчев, който излезе с нова и напълно противоположна позиция за щатската техника. "Не трябва да има повече спекулации с предложението на американската страна за разполагане на техника на територията на България и още пет европейски страни. Това е част от общото усилие на страните - членки на НАТО, за поддържане на по-висока бойна готовност и оперативна съвместимост. Това не е насочено към никоя страна, а американската техника ще бъде включена в различни учения и ще подпомага по-добрата квалификация на българските военнослужещи. Разговорите по предложението предстоят, уточняваме детайлите", заяви той.
Заради отсъствието му от заседанието на правителството министрите отложиха точката за покупка на нови изтребители и съвместна охрана на българското небе с друга страна от НАТО за следващата сряда.
БРЮКСЕЛ
Военнните министри на НАТО заседаваха в белгийската столица, за да уточнят създаването на силите за свръхбързо реагиране на алианса, договорени в Уелс. Литва, Латвия и Естония ще получат първата пратка тежка военна техника от САЩ в началото на 2016 г., предаде Интерфакс, позовавайки се на Министерството на отбраната на Литва. В Румъния ще бъдат разположени две бази на НАТО - Център за интегриране на силите на алианса и Щаб на многонационалната дивизия "Юг-Изток". Това е решение на румънския парламент. То предвижда щабът да бъде открит през 2016 г. и да координира военното командване в Румъния и България.