:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,711,878
Активни 552
Страници 22,808
За един ден 1,302,066

Цацаров предлага да се спират от движение колите на нарушителите

Главният прокурор поиска и супербърза процедура срещу пияните водачи, както и персонална застраховка "Гражданска отговорност" за всеки шофьор
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Главният прокурор Сотир Цацаров успя да се включи в две разгорещени дискусии вчера - за съдебната реформа, организирана от Асоциацията на прокурорите в България, и за безопасността за движение по пътищата.
При тежки нарушения на правилата на движение по пътищата временно да се спират от движение автомобили, управлявани от провинилите се шофьори, и да се свалят регистрационните им табели. Застраховката "Гражданска отговорност" да е за всеки водач, а не на автомобил. И шофьорите с повече нарушения да плащат по-скъпа застраховка.

Това предложи главният прокурор Сотир Цацаров вчера. Той изложи своите идеи пред парламентарната комисия по транспорт на дискусия за повишаване на безопасността по пътищата. На нея бяха и министрите Румяна Бъчварова, Ивайло Московски и Лиляна Павлова. Присъстваха и шефовете на Пътна полиция, на ДАИ, на пътната агенция, както и целият спектър неправителствени организации, занимаващи се с темата. Председателят на парламентарната транспортната комисия Гроздан Караджов обяви, че ще бъде създадена работна група, която в кратки срокове да изработи нужните законови промени.

Главният прокурор лансира и супербърза процедура срещу пияните шофьори и дори провокира дебат дали не трябва те да се арестуват, както е било преди години. Става дума за отменен текст в Закона за движение по пътищата, според който, ако водач бъде хванат с алкохол в кръвта от 0.5 до 1.2 промила, той е бил отвеждан в поделенията на МВР. Там му е отнемана книжката, а след това е изкарвал и до 15 денонощия в ареста. Цацаров обяви, че самият той като съдия е издавал такива бързи присъди. Процедурата съществува и сега по Указа за дребно хулиганство и по Закона за спортното хулиганство. По тях нарушител може веднага да бъде осъден и да лежи няколко денонощия в ареста.

Шефовете на Пътната полиция предложиха да се въведе системата на фишовете за повечето пътни нарушения, за да може да се ускори процедурата по наказване и плащане. Според тях актовете и наказателните постановления трябва да останат само за нарушенията, за които се предвижда отнемане на книжките. Такива са употребата на алкохол, причиняване на тежки травми при катастрофи, управление на автомобила с над 50 км в час повече от позволеното.

От Пътната полиция поискаха и промяна във връчването на постановленията, защото сега това става много бавно и изисква огромен ресурс - районните инспектори ходят по няколко пъти да търсят нарушителите. Предлага се да се определи срок, в който нарушителите да се явяват, и ако не сторят това, книжата да се считат връчени. Тази идея бе подкрепена и от главния прокурор. Според Цацаров сега за всеки нарушител било ясно, че е почти безнаказан. "Първо се съставя акт, после той се обжалва, после идва наказателно постановление, после МВР започва да търси човека, за да го връчи, след дълги усилия накрая успява, после следва обжалване пред съд, след това, ако бъде потвърден, отива за изпълнение в НАП, откъдето също започват да издирват лицето", обясни главният прокурор. Същата е ситуацията и със съдебните процеси по пътните дела - първо се налага пробация, при второто нарушение - условна присъда, и едва при шестото нарушение и присъда може и да се стигне до някакво по-тежко наказание.

По време на форума бяха изнесени притеснителни данни. Стана ясно, че през 2014 г. са установени с 500 000 нарушения по-малко от предишни години, което означавало и занижен контрол. Немалка част от 20-те хиляди километра републиканска пътна мрежа не е одитирана за пътна безопасност - това е сторено само за новите пътища. По общинските пътища положението било направо трагично. Регионалният министър Лиляна Павлова заяви, че въпреки това според статистиката на МВР е малък процентът произшествия заради лоши пътища. "Там, където хората знаят, че има дупки, карат внимателно", твърди тя. Павлова лансира идеята всеки, който причини повреда на мантинела, да плаща слагането на нова.

Транспортният министър Ивайло Московски извади старото предложение тежките камиони да се качат на влакове. Депутати отново напомниха идеята да се отнемат книжки при систематични нарушения. Сега поне 937 души карат, макар да имат установени поне 5 нарушения, но без наложени наказания.
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Румяна Бъчварова, Ивайло Московски и Лиляна Павлова изслушаха идеите на главния прокурор за строги мерки срещу шофьорите, които предизвикват катастрофи.
28
4391
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
28
 Видими 
24 Юни 2015 19:59
Станало е модно шофьорите да не дават мигачи - няколко пъти щяха да ме блъснат, поради тази причина! Иначе предложенията са много добри, трябва и добра воля да бъдат наложени! Браво на Цацаров и подчинените му!
24 Юни 2015 20:17
Чудесни идеи, дано да ги видим реализирани... ама надали.
Аз пък предлагам всеки гажданин да е длъжен да регистрира адрес, на който да получава кореспонденцията си. И ако писмо е изпратено на този адрес, то да се счита за връчено. Така ще отпадне ангажимента да се издирват по несъществуващи адреси разни мърлячи.
24 Юни 2015 21:01
Аз предлагам дебелата Цаца да бъде върната в Румелия - неговата майка, но НЕ като съдия, а като затворник при първоначален строг режим. Има за какво.
24 Юни 2015 21:05
Май се лобира в полза на застрахователите...
24 Юни 2015 21:26
Май се лобира в полза на застрахователите...


Не, така е в повечето "бели" страни! Застраховката е на водача(шофьора).
Така имаш стимул да спазваш правилата за движение, и съответно като стане ПТП, да не си виновен!
А за виновния, следващата година, двойно по-скъпа застраховка!

ПП:
А тези, които сега карат без ГО им пожелавам да направят ПТП в някой мерцедес за 500 000 лв...и да са виновни!
24 Юни 2015 22:00
Ето една кола в нарушение:
https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xta1/v/t1.0-9/11139403_751781288268063_6331017150164314485_n.jpg?oh=e3f5823cf1771cb22cc15df1b8897c2f&oe=562E1FF6

Няма стикер нито за Гражданска отговорност, нито за винетка, нито за технически преглед.
24 Юни 2015 22:05
Цацаров, свери си часовника с правилата за движение в Афика, не се бутай между шамарите. Всичкото боклук дето сте из властта, партийно назначени бизнесмени, полицаи, военни, кметове и всеки с некви връзки карате пияни ката ден ...
24 Юни 2015 22:06
Една кола в семейството може да се кара от двама, трима и повече членове - е, всеки със застраховка ГО за 150-200 лв - справедливо ли е?...
24 Юни 2015 23:20
Според мен е по-добре ако така нареения главен прокурор вземе да поработи по въпроса с КТБ, о делото на Цвинокио, цените на тока от онези Марици и ВЕИ, разните сигнали за корупция по всички министерства или как Веждичката и мангала Костов си преобразуваха влоговете и си изтеглиха парите от затворена банка, поразпита една Тиква за "ало Ваньо" и същия Ваньо за контрабандата, един одит на нефелните магистрали, взривовете в оръжейни фабрики и складове и най-вече спре да ходи на оперативка при баш Мутрата, а не с такива тривиални неща подходящи за стажант юрист или онзи министър на правосъдието с отнети права.
24 Юни 2015 23:43
редник 24 Юни 2015 22:06
Една кола в семейството може да се кара от двама, трима и повече членове - е, всеки със застраховка ГО за 150-200 лв - справедливо ли е?...
Да.
25 Юни 2015 01:00
В застраховката се посочват лицата които ще управляват автомобила.Ако няма шофьори под 24-26 години обикновенно струва същото както за единствен шофьор.Но това ще си го решат застрахователите.Най-много ще плащат новите шофьори,младежите(поне в първите 2-3 години) .
25 Юни 2015 04:31
Цапцаров май също ще да е рабфакюрист. Автомобилът като е моя и на жена ми собственост да ми обяснясни как ще го спре от движение без да наруши конституционното право на единия от двамата? Аман от боклук в управлението на тази държава. И това ли е работа на главния прокурор? Да имитира дейност?

Стига полицейщина и репресии. Културата трябва да промените!
25 Юни 2015 06:53
Посредствеността е превзела управлението на страната на всички нива. Единствените печеливши- застрахователите. Вече едно семейство ще плаща на всеки шофьор застраховка.
25 Юни 2015 07:37
Фанта , севън ап и останалите, в Дания например се конфискува колата , ако караш с над 1.2 промила, пък и била тя взета назаем от приятел.Така че си помисли на кого си даваш колата.А за застраховките, ако си над 50 например, караш си я сам, нямаш виновни произшествия и живееш на село, парите са едни, ама ако я кара и синът ти на 22,и е чукнал някой лани, макар и съвсем леко и живееш у столицата, парите са в пъти повече.
Не е нужно да се мисли, трябва да се препише от някой, те са го измислили.
25 Юни 2015 08:16
Не е нужно да се мисли, трябва да се препише от някой, те са го измислили.


Като ще се преписва, се започва от надници и стандарт, а не обратното. Щото булгаристанските министери нямат стигане в конфискациите, но заплащат като на африканци, а харчат като френци и германци. Особено тва пиянде с моравия огромен нос - Веждю, щеше да се самоубива за едни крадени кинти дето ги държеше при Борат за лихви - успя да си ги прибере с разни мошикации и започна да замисля терор над населението. Избрали са го, заслужават си го зер...
25 Юни 2015 09:14
Ако Цацаров беше зависим от шофьорите-нарушители,нямаше да даде такова предложение.
25 Юни 2015 09:23
Fantata


Зурлю, се е фатмак и с мисъл, и с манталитет на такъв!

25 Юни 2015 09:46
Ясно е, че това са безумни идеи, които няма да доведат до положителен резултат, а ще доведат до отрицателен резултат. Казано по друг начин това са популистки идеи, които изглеждат добре, но в същността си са вредни идеи.
Основният проблем в България е безнаказаността, а не размера на санкициите. Размерът на санкциите и сега е прекалено висок, но от това полза няма. Какво от това, че глобата за нещо си ще стане да кажем 10000 лева, ако от 1 милион такива нарушения, се санкционира ЕДИН нарушител, както е сега?! Това в другите държави отдавна са го разбрали и няма нужда да преоткриваме колелото, т.е. да минем по техният път, докато разберем, че нещата не се оправят с жестоки санкции, както ни промиват мозъците от известно време. Жалкото е, че много хора се хванаха на катаджийските номера и подкрепят по-високите санкции, а не подкрепят нещо разумно, което би свършило работа. За България първото нещо, което трябва да се направи е да се ликвидира КАТ, като изключително вредна за безопасността на движението структура, а хората работили в КАТ с закон да им се забрани да вършат някаква дейност свързана с безопасността на движението, вкл. и да дават съвети.
25 Юни 2015 10:00
В България всеки ден се извършват милиони нарушения на правилата за движение. Какво предлага Цацаров, за да стане техният брой съизмерим с броя им в нормалните държави? Нищо не предлага, даже и не споменава нищо по този въпрос, сякаш не знае, че в това е проблемът. Защо Цацаров не се повози малко по пътищата на България без сигнална лампа, и да види с очите си за какво става дума? Повечето нарушения се извършват заради безумно поставена пътна сигнализация, несъобразена с пътните условия. Задръстванията по пътищата обикновено също са в резултат на безумна сигнализация. Например, кой безумец измисли при стеснение на пътно платно от няколко ленти, да ограничава скоростта, вместо да остане същата скорост или да разреши още по-висока скорост, за да няма задръствания?! Ясно е какво ще стане, ако колите от три ленти движещи се с да кажем 80 км/час, изведнъж попаднат на една лента или две ленти с 30-40-50 км/час, както е сега в София на участъците, които се ремонтират. Няма разумно обяснение за по-ниската скорост, след като даже и по-висока скорост е безопасна за тези участъци.
Хубав пример е Ботевградско шосе в София - разрешена скорост 50 км/час. Две отделни платна за движение с три и повече ленти в една посока, но ... 50 км/час. Мaксималната безопасна скорост там е очевидно над 120 км/час, но ако караш с 101 км/час, попадаш в категорията особено опасни шофьори шофиращи с над 50 км/час над разрешената скорост.
25 Юни 2015 10:07
Пък аз като бях студентка първи курс доцентът по пътно обясняваше че пътищата имат капацитет и от определена наситеност нагоре катастрофите са статистически неизбежни
25 Юни 2015 11:04
XYZxyz го е написал точно и ясно.

25 Юни 2015 11:05
Съвместното ползване на „пътните артерии“ от шофьори с различен темперамент и пешеходци с различен манталитет е въпрос на компромиси, законово регламентирани, надлежно означени и маркирани (хоризонтално и вертикално). Например „полегналите полицаи“ (изпъкналите изкуствени напречни неравности) край училищата се приемат с разбиране от повечето шофьори. Но от месец насам в град Нови Искър, квартал на София, се появиха 12 „полегнали полицаи“ от новия разширен тип с геометрично неопределима гърбична форма, неозначени и немаркирани хоризонтално и вертикално съгласно наредбата и разположени на трудно обосновими места. Съчетани с пропадналите капаци на канализационните шахти и липсващите решетки на отводнителните канали по главната улица на „града“ (9 % от пътя София – Мездра), те са по-реална опасност за верижна катастрофа и устноматерни сквернословия, отколкото защита на пешеходците, защото селяните на град Нови Искър пресичат където им е удобно, а шофьорите спират както им скимне.
Уместно е и колите на шофьорите със по-малък от 3 год. стаж да се маркират отпред и отзад с подходящ знак или символ - например биберон.
25 Юни 2015 11:24
Би трябвало в закона да е записано ограничение за безразборното поставянето на ограничителни пътни знаци за скоростта на движение. При това крайно време е да се преразгледат ограниченията за скоростта в населено място и извън населено място. За населените места е добре да се върне предишната разрешена скорост от 60 км/час, а извън населените мяста да се разреши скорост до 100 км/час. В населените места трябва да се преразгледат и ограниченията в зависимост от ширината на пътя и броя на лентите за движение в една посока. Трябва и да се задължат общините да правят подлези или надлези в определени случаи и т.н. и т.н. В момента има пълен произвол по отношение на пътната сигнализация.
И още нещо - в никакъв случай не трябва да се вярва на катаджийската статистика, че видите ли нямало много произшествия заради лоши пътища. Напротив, голяма част от произшествията са точно заради лошите пътища, но КАТ като една особено вредна структура, ги класифицира по друг начин, примерно като несъобразена скорост и други, с което КАТ създава условия за още повече приоизшествия заради лоши пътища.
25 Юни 2015 12:33
Поредната булгаристанска идиотия. Цацария. Московия. Яжте Боковия.
25 Юни 2015 13:20
Идеята е добра, ако се реализира в полза на хората, а не на застрахователите /което е малко вероятно/. Пример - семейство с двама водачи и две коли - класика. Сега плащаме по около 200 лв ГО на автомобил. Аз лично не съм правил нарушение за акт от 3-4 години и катастрофа от повече от 10. Тоест една справедлива застраховка за мен би трябвало да е около 100 лв или дори по-малко. При жена ми е подобно. Така ако се приеме това ние ще плащаме 200-250 лв и няма да се притесняваме ако се качим на чужд автомобил има ли ГО или не. Но, както повечето добри идеи и тук е важна реализацията и там ми е притеснението...

Иначе както каза колегата по-горе, има маркировки и ограничения които са безумни. Пример - прав път като летище, вдясно се отделя път за бивше село дето я е останал някой жив, я не. Но знака 40 километра заради отбивката си седи. Наблизо има удобен храст и в него - хоп изненада - родната полиция ни пази. Последния път в който изгорях със 150 лв за превишена скорост беше точно такъв - карах с огромната скорост от 74 километра в час при ограничение 40 заради път по които минава по една кола всяка сряда... но какво би била службата в КАТ ако се премахнат подобни знаци?
25 Юни 2015 16:27
Не си спомням как е било по-рано, явно съм бил примерен шофьор, но тук за алкохол и още една купчина прегрешения те арестуват и после - по бързата процедура. Точно както го предлага Цацаров. Топлата вода изобщо не е от вчера, още по-малко от днес!
И всякакви вопли и плямпаници как щяло да се ощети семейството като арестуват колата им са чист идиотизъм!
На изказалите подобни мнения, им препоръчвам да си помислят какво би могъл да направи пияният идиот с тях самите или с техните близки и тогава да се правят на големи отворковци!
Колкото до глобите, в доста страни в съюза имаш възможност да избираш: плащаш веднага или оставяш за после. Номера е, че ако платиш на место плащаш 50%!
Ако оставиш за после плащаш цялата сума. Ако пък се опиташ да хитруваш и се правиш на дръж-ми-шапката, сумичката почва да расте и то много бързо. Почти като снежна топка!
Ако ти стиска, шмекерувай!
25 Юни 2015 16:47
За България първото нещо, което трябва да се направи е да се ликвидира КАТ, като изключително вредна за безопасността на движението структура, а хората работили в КАТ с закон да им се забрани да вършат някаква дейност свързана с безопасността на движението, вкл. и да дават съвети.

Въх, Хиксе! Гледам и не варвам на ушите си!
За втори път съм (почти) напълно съгласен с теб!
(За първия път няма спомен за какво беше, но е факт че имаше такова чудо)
Дерзай друже, някой ден може и да се срещнем в идеите си!
25 Юни 2015 17:08
Една кола в семейството може да се кара от двама, трима и повече членове - е, всеки със застраховка ГО за 150-200 лв - справедливо ли е?...

Разбира се,че не е! Нито е нормално!
Не знам в коя държава го е видял или чул колегатаа по-горе, но застраховката винаги е на конкретно возило. При произшествие застрователя плаща за щети причинени с това возило, без значение кой го е карал! Друг въпрос е, че собственика на возилото носи отговорност после пред застрахователя. И когато продаваш това возило има възможност купувача да подпише Termo de responsbilidade, т.е. Декларация за отговорност с която предаваш временно (обикновено за 24 часа) застраховката си на купувача, но отговорността за това време вече е негова. Идеята е той да може да си го закара до тях или където иска да го остави. Иначе трябва да го прибере с кола на Пътна помощ.
После отиваш при агента си и прехвърляш същата застраховка на друго возило. Или я прекратяваш и ти връщат неизползваната част от платеното време.
Задължително трябва да идеш и до службата по регистрацията на возилата (тук КАТ в нашенския формат няма) и да заявиш, че онова возило вече не е твое, а те проверяват дали новият му собственик вече го е регистрирал на свое име. Ако не е, имаш право да изискаш да го спрат от движение и го обявяват за държавно издирване като откраднато. Иначе всички бели които новият му чорбаджия направи, ти се лепят на тебе.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД