Премиерът Бойко Борисов вчера наклони везните на съдебната реформа в полза на прокуратурата. По време на блиц контрол в парламента той даде да се разбере, че вижда промените основно като промяна на процесуалните закони и забързване на делата. Подобно е виждането и на държавното обвинение, което не приема опита на Министерството на правосъдието да прекрои устройствения Закон за съдебната власт, за да може да прекрати зависимостите на магистратите и да попречи на формирането на съдебна олигархия. Прокуратурата смята, че проблемът е единствено във формалния съдебен процес.
"Ако искаме да има реален ефект, трябва да бъде съкратен съдебният процес. Ако правим съдебна реформа, това трябва да е основната й част", заяви Борисов. Той обясни, че масовото монтиране на видеонаблюдение няма да е ефективно: "Какво ще покаже видеонаблюдението, като за 25 пъти един и същи човек задържаме, ако не направим промени в сроковете и незабавното изпълнение на наказанията?", обяви той.
Премиерът атакува и адвокатите, които ден по-рано одобриха идеите на правосъдното министерство за реформа. "Хванат някой, той си вземе адвокат, пускат го на свобода, той ще отиде да открадне пак, за да си плати таксата към адвоката" - с тези думи той включи процесуалните защитници сред причините за престъпността и настоя да се промени законът, така че поне половината престъпници да бъдат осъдени.
"Ето сега ние издирваме убиец, адвокатът му се явява да го представлява. Всеки нормален човек би казал - добре, а защо не проследят адвоката и да го хванат къде отива да му даде информацията. Как да обясним на хората, че по закон не може да се следи и има 100% независимост на адвоката!" - обяви Борисов, визирайки случая с издирвания за убийство на магистрала "Струма", който говори чрез адвоката си.
По-късно на заседанието на кабинета премиерът продължи разсъжденията как да се проведе съдебната реформа и се обърна към министъра на правосъдието под формата на "съвет": "И МВР, и данъчните, и митниците, срещат огромни трудности и ми се ще, правейки правосъдна реформа, да използваме случая да съкратим и процеса. И всъщност съкращаването на този процес и ефективността на една присъда е, като извърши някой престъпление днес, сиреч кара с превишена скорост, да му се вземе книжката или да му се наложи санкцията и тя да влезе в сила веднага. Ако седнете правосъдието и МВР и видите колко висящи дела има особено на крадците на автомобили и на апартаментски кражби и се точат с години, години, години и няма ефективна присъда, ще ви стане просто зле", дръпва дълга реч Борисов, пропускайки факта с некачественото полицейско разследване, от което прокуратурата се оплаква от години.
ГОТОВНОСТ
Правосъдният министър Христо Иванов отговаря, че на 16 април е разговарял с главния прокурор и председателите на върховните съдилища за необходимостта да се оптимизира наказателният процес. Тогава той поискал от тях да посочат "конкретните области, в които от практиката виждат, че се къса връзката, че се формират омагьосани кръгове". Засега отговор не е получен, но министърът е съгласен, че трябва да се пипне и процесът. Иванов съобщи, че ще публикува за обществено обсъждане промени в съдебните такси, с които би трябвало да се възпрепятстват излишните обжалвания, като например "по дело за една открадната джанта". Предстояло публично обсъждане и на Кодекс за административните нарушения и наказания.
да се оптимизира наказателният процес
Такава "оптимизация" е сизифова задача.
Трябва да се подобри кадровата политика.