Правосъдният министър Христо Иванов изслуша с внимание аргументите на опозицията, но смята, че те не са по същество, а решението им е продиктувано от други съображения. |
От опозицията поставиха под съмнение самия опит да се решат проблемите на съдебната власт чрез изменение на основния закон. "Да търсим частични корекции, вторачвайки се главно в конституцията, е изчерпан подход", посочи Янаки Стоилов и напомни за трите поправки в конституцията, засегнали съдебната власт през миналото десетилетие. Още преди заседанието на комисията Стоилов обяви, че БСП няма да подкрепи измененията и ги нарече вътрешно противоречиви.
Сред направените от управляващите предложения най-критично се посрещна идеята за разделяне на Висшия съдебен съвет на две камари - съдебна и прокурорска, заради недоизяснения въпрос дали такава промяна не попада по-скоро в компетентността на Велико народно събрание. Опозицията не одобри и предвижданото скъсяване на мандата на ВСС от 5 на 4 г., което се прави с идеята да се попречи на преструктурирането на лобитата в него. Отхвърлено бе и въвеждането на явно гласуване на членовете на ВСС по кадрови въпроси. "Тези промени директно ги излагат на политически, олигархически и съсловни влияния", възмути се Четин Казак от ДПС. На нож се посрещна и идеята да се даде право на съдилищата и на Висшия адвокатски съвет да сезират Конституционния съд. Според противниците на реформата така се създава риск КС да се превърне в четвърта съдебна инстанция и да се блокира дейността на съда.
Управляващите не бяха особено подготвени да защитят предложенията си, като някои от хората им в комисията дори не дойдоха на заседанието. Атанас Атанасов от РБ предупреди колегите си, че ако не подкрепят реформата, ще излъжат очакванията на избирателите си, но никой не му обърна внимание. Колегите му от ГЕРБ запазиха олимпийско спокойствие след гласуването. "Никога от ГЕРБ не сме твърдели, че само промените в конституцията съставляват съдебната реформа", заяви шефът на комисията Димитър Лазаров. Той изрази надежда, че при гласуването в пленарната зала част от опонентите ще променят мнението си, за да се съберат нужните 160 гласа.
-------ОЧАКВАНИЯ
Очаква се промените да влязат в пленарната зала следващата или по-следващата седмица. Това означава, че до августовската ваканция депутатите ще приключат само с първото четене на проекта.