ГЕРБ и ДПС зарязаха всякакви преструвки и започнаха съвсем открито да играят заедно по ключови законопроекти. Премиерът Бойко Борисов напълно се отказа от съдебната реформа, лансирана от правосъдния министър Христо Иванов и подкрепена от реформаторите, и възприе позицията на лидера на ДПС Лютви Местан промените в конституцията да са чисто символични, за да се отчете някаква реформа пред Брюксел и така да се избегнат критичен доклад и негативни реакции за частичен прием на България в Шенген. Местан обяви готовност "за час" да изготви нови промени в основния закон, които да бъдат внесени до петък с подписите на 180 вносители и да бъдат гласувани с огромно мнозинство на извънредно заседание на 21-23 август и окончателно - преди местните избори.
На критиките, че промените в конституцията се изпразват от съдържание, Борисов и Местан отговориха с идентични кухи аргументи, очевидно съгласувани предварително. Борисов не показа да е притеснен, че този обрат може да доведе до ремонт на кабинета, тъй като правосъдният министър многократно заплаши с оставка, ако съдебната му реформа бъде отхвърлена или тотално обезсмислена. От парламентарната група на ГЕРБ не бяха информирани за случващото се и цял ден чакаха инструкции "отгоре" дали ще се изтегля внесеният от депутати от ГЕРБ и РБ проект за изменение на конституцията и ще се подписват ли като вносители под законопроект на ДПС. Реформаторите се събраха на спешно заседание, на което да решат какво да правят.
ГЕРБ окончателно се предаде на ДПС и по въпроса за референдумите, като се отказа от предложението си за облекчени условия за валидност. Смехотворният мотив за оттегления в последния момент в пленарната зала закон се оказа проведеният преди дни референдум в Гърция. "Смятам, че от това, което наблюдаваме в Гърция, това е по-правилното решение за силна и устойчива държава", обясни шефът на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов пред Клуб Z. Така остава в сила старото положение, според което допитването ще се признава, ако в него са участвали толкова хора, колкото и на последните парламентарни избори. Това устройва ДПС, което е категорично против всякакви промени.
По предложение на ГЕРБ се прие незначително намаление на броя подписи на граждани, необходими, за да се задължи парламентът да инициира национален референдум - от 500 хиляди на 400 хиляди. Неправителственият сектор обаче отдавна обяви, че гражданските инициативи не са в състояние да преодолеят и такъв праг.