:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 521
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

Простихме дълга на Саддам, та гръцкия ли няма да платим?

България влиза в схема, чиято цел е да й припише финансова отговорност, каквато не е поемала
Светослав Терзиев
Не мога да се отърва от кошмарната сцена с екзекуцията през 2006 г. на сваления иракски диктатор Саддам Хюсеин. Стоеше жалък и безпомощен, а палачите някак загрижено му обясняваха, че е добре да му завият врата с шалче, за да не усети болка от въжето. Той кимна разбиращо, сложиха му шалчето, нахлузиха му примката и го обесиха. Не се разбра какво е усетил.

Миналия петък премиерът Бойко Борисов обясни в Народното събрание как България хем ще участва в плана за спасяване на затъналата в дългове Гърция, хем няма да усети нищо: "България, участвайки в този план, няма никакъв шанс да загуби, да плати или да извади от собствения си бюджет пари за спасяване на Гърция. Просто участва в един механизъм". Така го били успокоили от Брюксел: "ЕК направи необходимото в писмени мейли и разговори, които проведох на няколко пъти, те приеха, че има абсолютни гаранции". Казали на нашия премиер, че му гарантират нещо на честна дума и той склонил



да нахлузят чуждия дълг на врата на България,



но само временно и с обещанието тя да не плаща. Въпросният механизъм (мостови заем) от 7 млрд. евро ще работи като подвижен мост, за да направи връзката с обещания друг стабилизационен механизъм от 86 млрд. евро, който ще заработи след месеци, когато бъде одобрен от правителствата и парламентите на всички държави в еврозоната. Щом дойдат големите пари, по-малките ще се върнат. Ако нещо се обърка, гарантите по заема ще бъдат насреща. Дотогава България наистина няма да плаща нищо - само на хартия ще пише, че евентуално ще плати. Това е като да станеш гарант на ипотечен кредит - няма да ти вземат апартамента, докато получателят на заема обслужва дълга си. А той като приятел ти е дал честна дума, че редовно ще си погасява вноските. На теб ти остава само да се молиш да е добре, да има работа, да не му намалеят доходите, да не го изгони жена му и пр.

Особено много трябва да се гордеем с мъжеството на Борисов: "Нашето "Не!" се чу много ясно сред всички европейски държави", изпъчи се той. А после обясни на какво е казал "Не!": "Считам, че като съседи на Гърция да останем единствената страна в Европа, която да провали своя съсед, не би било нито европейско, нито балканско". Не, България не може да се стиска, когато другите са такива скъперници, че са стигнали дотам, да разчитат на нея за спасяване на по-богатия й съсед и на още по-богатите му кредитори. За да ги засрами, Борисов призова: "При тези гаранции да покажем за кой ли пореден път нашето добросъседство!" Хвала на такива европейски лидери: щом им поискат - дават, стига да им тапицират въжето с някакви гаранции. Освен това ако нямат пари, ще им отпуснат заем. България вече се нагласи да иска кредит от 8 млрд. евро (16 млрд. лева), но тъй като не се разбра за какво, лесно ще бъдат наместени. Просто част от гръцкия дълг ще бъде записан като български.



Не ни е за първи път



да обслужваме интересите на богатите. През 2004 г. ни натиснаха да заличим дълга на Ирак, защото бил "омразен". Най-силно го мразеха западните държави, които хвърлиха трилион долари, за да доведат страната до военна разруха, а после разбраха, че не им стигат пари за възстановяването й. На 21 ноември 2004 г. Парижкият клуб на държавите кредиторки реши да опрости 80% от дълговете на Ирак, без да се интересува дали България е съгласна. Ставаше дума за 1.7 млрд. долара, които с лихвите бяха стигнали 3.51 млрд. долара. Тогавашният финансов министър Милен Велчев в правителството на Симеон Сакскобургготски се съпротивлява цели 20 дни, а на 8 декември отсече: няма да опростим 80% от дълга на Ирак, а ще положим усилия да си вземем 20% от него.

Усилия (и то какви!) бяха полагани точно три години и на 12 ноември 2007 г. България се съгласи, че най-добре е да не настоява като другите държави за връщане на 20% от дълга, а да се задоволи с 10% - т.е. 360 млн. от 3.51 млрд. долара. Междувременно на власт бе дошла тройната коалиция на премиера Сергей Станишев и неговият финансов министър Пламен Орешарски елегантно върза шалче на врата на държавата, за да ни успокои, че операцията е безболезнена: "Така ставаме първата страна, която постига споразумение с Ирак за еднократно плащане в брой." Трябваше да си хвърляме шапките от радост.

Така наречената гръцка криза, която е също така германска, френска, холандска и въобще криза на кредиторите, а не само на длъжника, няма да свърши нито с мостовия заем от 7 млрд. евро, нито с третия спасителен план от 86 млрд. евро. Тя е придобила качествата на вечен двигател за погасяване на неплатим дълг, като засмуква допълнителни суми, от което той не намалява, а само расте и трябва непрекъснато да се смуче още и още. Когато започна "спасяването" на Гърция, той бе 100% от нейния брутен вътрешен продукт. Сега е 180%.

Председателят на Европейския съвет Доналд Туск обясни накъде се върви - към превръщане на



дълговата криза в общоевропейски проблем



Пред седем европейски издания той заяви миналия четвъртък, че "трябва да започнем дискусия, за да го определим като проблем на целия европейски континент". Дискусията се състоя незабавно и още на другия ден Борисов докладва резултата й в парламента, без дори да е викан по този въпрос чрез депутатско питане на парламентарния контрол. Другаде парламентите се събират на специални заседания, а у нас премиерът го уведоми какви инструкции е получил. Той призова парламентът да не се опъва, "защото без нашия глас този пакет не може да се задейства и проблемите на Гърция ще дойдат като лавина в България и това трайно би влошило нашите добросъседски отношения. Нека да покажем, че сме били винаги един толерантен народ".

Като генерал от пожарната Борисов знае как се изпълняват мигновено команди, включително и



командата "Кръгом!"



Преди месец ни обясняваше колко е мъдър, че не напира за еврозоната: "Само давам пример за тези, които не знаят: ако бяхме в еврозоната, ние също щяхме да даваме пари за Гърция, за да ги подкрепяме". А миналата седмица го изкомандваха от Брюксел и се врътна на 180 градуса. Сякаш се върна в 2011 г., когато обясняваше как трябва да помагаме на "братята гърци". Само че тогава България все още се пазареше да влезе в шенгенската зона и се надяваше, че срещу един жест ще получи друг. Сега изрично й бе казано от люксембургското председателство на ЕС да не таи такива надежди и въпреки това на другия ден тя се нареди охотно сред помощниците на Гърция и съответно на онези нейни кредитори, които гнусливо й затварят шенгенските порти.

Преди десетина дни Борисов си мислеше, че ще участва в среща на високо равнище на ЕС, където някой ще се интересува от мнението му и където щял да иска пари за България (а не за Гърция) - 80 млн. евро компенсация за загуби от санкциите срещу Русия. Председателят на ЕС Доналд Туск му се обади в последния момент да не тръгва, защото еврозоната ще мине и без неговото присъствие, както и без присъствието на другите държави извън валутния съюз.

Няколко дни по-късно Туск разясни, че "още е рано да се говори за конференция за дълговете". И добави: "Не мисля, че в центъра й трябва да се постави въпросът за облекчаване на дълговото бреме на Гърция". С други думи, на такава конференция може да се говори за всичко друго, но не и за отказ на кредиторите от каквато и да е част от дълговете.



Те ще си искат парите до последно



и като виждат, че не могат да си ги върнат от Гърция, ще настояват други държави да им платят от нейно име.

Полша, която също като България може да се окаже в групата на длъжниците по неволя, настръхна от тази перспектива. "Чувствам, може би не революционно настроение, но нещо като нетърпимост в обществото", подчерта Туск, който е поляк. Старанието на европейските лидери да стоварват икономическите си провали върху всички европейски граждани няма как да се посреща с вечно търпение. Европа се радикализира (наляво или надясно), защото се злоупотребява със солидарността, която се превръща в параван за егоизма на олигархиите. Играта с доверието на хората може да свърши зле. Преди няколко дни папа Франциск каза в Латинска Америка, че всички идеологии са свършили зле. Дали не е имал предвид и европейската идея?
Снимка: БГНЕС
Борисов каза "Не!"
31
5770
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
31
 Видими 
22 Юли 2015 20:11
За статията,

'Европа се радикализира (наляво или надясно), защото се злоупотребява със солидарността'
Приятелството си е приятелство, сиренето е с пари.
22 Юли 2015 20:38
Да бе! Злоупотребява се със солидарността, ако трябва всички да плащат! като става дума за "бежанците" нещо солидарността изведнъж намалява!
22 Юли 2015 20:51
Не можели сме да се опъне на Брюксел, а? Я виж съдебната реформа! Умните си подбират битките.
22 Юли 2015 21:09
Навремето като започна ипотечната криза в САЩ, която прерастна във всеобща финансова криза, дадоха един натопорчен образ по телевизията, който крещеше възмутено "Има ли някой, който иска да плаща ипотеката на съседа си", а наивниците около него кимаха одобрително. Те така и не разбираха, че е на път да потъне не един съсед, а целия кораб , на който са качени и самите те. Гърция не е проблем само на еврозоната, а на ЕС, а може би и на целия континент. Колкото и да не му харесва на автора, България е в кюпа и неизбежно ще участва във ваденето на вода от трюма, защото помпите не смучат. Извънредно положение, корабът има яки пробойни, няма не искам да нося кофи. Англичаните също се правят на луди, но и те ще участват. Ще има и подстрижка на дълга, но първо ще накарат гърците да започнат реални реформи, да разпродават, да свалят Сириза и чак тогава ще им намалят дълга. Но някой (всички), ще трява да помагат охитата да оцелеят, защото Балканите са мекото подкоремие на Европа. Казал го е Чърчил. Гърция (както България и Румъния) беше приета в ЕС по стратегически причини и ще бъде удържана пак по стратегически причини. Хубаво е авторът да наблегне повече на четене и мислене и по-малко на лапцане - уводът за Садам е направо патетичен със своята неадекватност.
22 Юли 2015 22:14
Терзиев, добре написано, особено встъплението с шалчето!

Само че тогава България все още се пазареше да влезе в шенгенската зона... (но) гнусливо 'и затварят шенгенските порти.

- Вметката (но) е моя заради съкратения текст.

И слава Богу, че ги затварят тея "райски порти"! Предимствата отдавна, ако ли не от самото начало с Еврото, са напълно илюзорни. Минусите са, обаче - огромни. Писано е многократно по тези въпроси и единствено упорито натискане да се вмзъъкнат управляващите като "равноправни" всред водещите икономики, е мотора за това безумно, пагубно желание!!

А да се плаща за чужди грехове, особено когато си номиниран Фукара, си е много лоша диагноза!
22 Юли 2015 22:15
Два въпроса:
1.Знае е ли някой какви гаранций са получили германските банки за отпуснатите заеми на Гърция?
2.Колко от заемите са отпуснати при управлението на Меркел?
22 Юли 2015 22:35
Значи, все пак българските пенсионери ще отделят по някоя десетачка в помощ на бедните гърци.

Не знам колко е дялът ни във въпросните 7 млрд, но само един процент да е, пак ще изяде коледните 50 лв на всички пенсионери.
22 Юли 2015 22:37
Добър анализ - бухалка на Терзиев !
Западът няма полезен ход- трябва да преглътне Ципрас и този вид на СИРИЗА, иначе ще срещне оня с моторетката и шалчето- тов. Варуфакис , дето ги нарече терористи , плюс Зора и 2-3 компартии.
Шансът на банкстерския интернационал и Запада беше в това,че олигарсите в Русия - т.нар." Партия на мира" , притискат Путин да не разваля отношенията с банкстерския интернационал, който е източник на нисколихвени кредити за тях , а така също и гарант да запазят активите си на Запад, което беше проблем за Ципрас да получи не само 10 млрд. стабилизационен кредит, но и отваряне на руските пазари за гръцки стоки ... през Абхазия и Южна Осетия, Беларус и Казахстан.
Гърция е криза в развитие , разпад на еврозоната в сериал и трусове в ЕС, които ще го доведат да преформатиране в клуб на вече залоилите .
А за такива като България - сериалът ще се казва : "Прелъстени и изоставени. Кой накъде види ."

22 Юли 2015 22:55
Светослав Терзиев
Поканили магарето на сватба, а му турили самар ...
22 Юли 2015 23:56
И да ривете, и да ни ривете - отряза ви посредническото газово кранче и туй то.
23 Юли 2015 00:17
Терзиев
23 Юли 2015 06:01
Калки
22 Юли 2015 22:35
Значи, все пак българските пенсионери ще отделят по някоя десетачка в помощ на бедните гърци.

За радост на Туткалчев, Панайотис , Понтиеца и всите знайни и незнайни комунета у форумо.
Амин.
23 Юли 2015 06:06
А си увеличихме вноската в ЕС? Така ли няма да плащаме?!
Кой не беше наясно, че ни поканиха в Клуба на богатите чак като дойде времето да се плаща сметката? Преди това никой не ни искаше. Мнозина българи не знаят за кризата на Запад-а пред 1987-ма. Не е зле да понаучат. И да разберат, че той се спаси като стъпи върху техните немощни плещи. Соц държавите нямаха конвертируема валута. Намираха я като СССР изнасяше/ продаваше ресурси и вземаха кредити от западни банки. Запада затвори кранчето, СССР закъса и трябваше да изостави сателитите си. А тези сателити веднага бяха поканени в клуба на т.нар . демократични държави като им се обеща благоденствие. Но дали виждате, че дълговете им започват да растат в този период? Те затъват, а вас ще спасяват? Как???????? Разпродайте всичко, за да си върнете вашите дългове. Макар да са нищожни. Направете "реформи", че камък върху камък да не остане. Български и чужди мошеници да придобият всичко на безценица и да го унищожат. За да може чуждите компании да заемат мястото на вашата икономика.
Садам е трупал дългове, защото имаше ембарго. И Запада беше сложил ръка на петрола на Ирак като му позволяваше да продава само толкова, колкото да купи храна на населението. Съответно хората обедняваха и недоволстваха. И някой им даде пари и оръжие да свалят диктатора, който преди им беше поставил. Защото стана неудобен.
Войната е за петрол, ресурси, пазари, ама маскирана под всякакви предлози. И, да, някои държави опрастиха дълговете на Ирак, за да се настанят техните компании там, а ние с гайдете само дадахме жертви и загубихме пари. Честито!!!!!!!
23 Юли 2015 06:06
А си увеличихме вноската в ЕС? Така ли няма да плащаме?!
Кой не беше наясно, че ни поканиха в Клуба на богатите чак като дойде времето да се плаща сметката? Преди това никой не ни искаше. Мнозина българи не знаят за кризата на Запад-а пред 1987-ма. Не е зле да понаучат. И да разберат, че той се спаси като стъпи върху техните немощни плещи. Соц държавите нямаха конвертируема валута. Намираха я като СССР изнасяше/ продаваше ресурси и вземаха кредити от западни банки. Запада затвори кранчето, СССР закъса и трябваше да изостави сателитите си. А тези сателити веднага бяха поканени в клуба на т.нар . демократични държави като им се обеща благоденствие. Но дали виждате, че дълговете им започват да растат в този период? Те затъват, а вас ще спасяват? Как???????? Разпродайте всичко, за да си върнете вашите дългове. Макар да са нищожни. Направете "реформи", че камък върху камък да не остане. Български и чужди мошеници да придобият всичко на безценица и да го унищожат. За да може чуждите компании да заемат мястото на вашата икономика.
Садам е трупал дългове, защото имаше ембарго. И Запада беше сложил ръка на петрола на Ирак като му позволяваше да продава само толкова, колкото да купи храна на населението. Съответно хората обедняваха и недоволстваха. И някой им даде пари и оръжие да свалят диктатора, който преди им беше поставил. Защото стана неудобен.
Войната е за петрол, ресурси, пазари, ама маскирана под всякакви предлози. И, да, някои държави опрастиха дълговете на Ирак, за да се настанят техните компании там, а ние с гайдете само дадахме жертви и загубихме пари. Честито!!!!!!!
23 Юли 2015 06:19
Некои май яко са се набълбукали с иракси дългове, А ???
23 Юли 2015 07:47
След 3 години пак ще си говорим.
23 Юли 2015 07:57
Тавагишчи малакофили честито
23 Юли 2015 09:21
Некои май яко са се набълбукали с иракси дългове, А ???
даването на кредити на ирак и Либия беше изгодно за нас. При тях те се задължаваха да купуват нашите стоки, а те ги изплащаха с нефт. След като се демократизирахме и почнахме да плюем срещу арабите всичко това се разсъхна. Въобще много скъпи ни излязоха тези евроатлантически ценности. А Боцата се върти като фурнаджийска лопата.
23 Юли 2015 09:52
в писмени мейли
...моля обяснете, благодаря! Има ли устни мейли?
23 Юли 2015 09:54
Браво на тройната коалиция и на финансовия й министър Орешарски! Так держать, товарищи!
Никой не можеше да задължи България да опрощава дълг, защо управляващите го направиха само те си знаят. Изобщо, изключително глупав ход. Можеха да договорят изплащне в нефт.
В случая с Гърция Бацето, общо взето, нямаше полезен ход след като всички държави от ЕС се включиха. Можеше да има смисъл само ако Великобрирания, Дания и Полша бяха отказали.
По принцип включването на по-бедни държави в спасяването на Гърция е неморално и в разрез със всякаква солидарност. Гърция трябваше да бъде принудена да напусне еврозоната, особено след мръсните игрички на Ципрас и Варуфакис и заиграването им с трети държави в опит да изнудят кредиторите.
На гърците никога не им е пукало за нашите интереси та да ги спасяваме. Спомнете си как фермерите, в разрез с всякакви международни закони и споразумения, блокираха гръцко-българската граница и причиниха големи загуби на бизнеса. Гръцките власти не си мръднаха и пръста да разкарат тракторите оттам.
23 Юли 2015 10:07
Стоеше жалък и безпомощен

Не стоеше жалък. Достойно посрещна смъртта.
---
Пп Ше се напрайм на Тути: Хващам се на бас, че България, наред с други некредиторни страни от ЕС, нема да плати и една стотинка за гръцкия дълг.
23 Юли 2015 10:18
Туск разясни, че "още е рано да се говори за конференция за дълговете". И добави: "Не мисля, че в центъра й трябва да се постави въпросът за облекчаване на дълговото бреме на Гърция".
...едно интересно изказване, както на Туск, така и на Терзиев, че ни обръща внимание. В пресата (българска и небългарска) се наблегна на тезата на Туск, че нещата ще се радикализират.

Отдавна в немскоезичната преса (и не само там) се спряга идеята за европейска дългова конференция, която да обсъди и ако може, да намери решение на дълговата криза в ЕС (Гърция не е най-тежкия случай), все по засилено се говори за подстрижка на гръцкия дълг.
Очевидно в ЕС и ЕЗ най-малкото е обсъждана тази възможност наред с другите, очевидно не бързат - страхът от неплатежоспособност на Италия, Португалия и др. ги кара за сега да си трайкат и затварят по едно око.

За 2015 закърпиха положението - както някои написа по-горе - ще търпят Сириза, ще наливат пари в гръцката икономика, ще получат някакви реформи, Mutti вече забрани разговори за Grexit, няма опасност за ЕЗ и ЕС, ЕЦБ ще продължи да печата пари и да налива ликвидност в банки на подбрани европийски страни, и така докато 86-те милиарда свършат.

Да се оставим да ни изненадат.
23 Юли 2015 10:30
Хващам се на бас, че България, наред с други некредиторни страни от ЕС, нема да плати и една стотинка за гръцкия дълг.

Разчиташ на декларацията на Баце, май ? Той понеже си е такъв - като каже нещо, нивгиш не се отмята.
23 Юли 2015 10:40
Нашият Бочко — най-великият тиквеник на света.
Светослав Терзиев —
23 Юли 2015 11:06
Калки
22 Юли 2015 22:35
Значи, все пак българските пенсионери ще отделят по някоя десетачка в помощ на бедните гърци.

За радост на Туткалчев, Панайотис , Понтиеца и всите знайни и незнайни комунета у форумо.
Амин.


Аман от недоразбрали - десетачката ще отиде за бедните германски и френски пенсионери, защото отпусканите на Гърция заеми отиват за обслужване на несъбираемите вземания на Франция и Германия.
23 Юли 2015 12:18
Аман от недоразбрали - десетачката ще отиде за бедните германски и френски пенсионери, защото отпусканите на Гърция заеми отиват за обслужване на несъбираемите вземания на Франция и Германия.

Много добре сме разбрали: ако Гърция ореже пенсиите и заплатите в държавния сектор няма да има нужда от този заем, защото ще има пари да си връща заемите. Цялата хватка е да си запазят стандарта... така че българският пенсионер наистина ще плаща за стандарта на гръцкия.
23 Юли 2015 13:06
Mrx++
23 Юли 2015 09:21
Некои май яко са се набълбукали с иракси дългове, А ???
даването на кредити на ирак и Либия беше изгодно за нас.

Даването на кредити на престъпници си е било нормална практика на комунетта по цял свят. Колко е изгодно на държавата - то се виде.
23 Юли 2015 13:19
Преди няколко дни папа Франциск каза в Латинска Америка, че всички идеологии са свършили зле.
Католицизма?
23 Юли 2015 16:04
Много добре сме разбрали: ако Гърция ореже пенсиите и заплатите в държавния сектор няма да има нужда от този заем, защото ще има пари да си връща заемите.


Първо това е абсолютно не вярно и второ защо според теб българският пенсионер трябва да го брига за отношенията на гърците с германците?!? Защо изобщо трябва да ме интересува дали някой е раздавал лоши кредити. Той си прибира високите лихви за риска, пък после неще да си плати за гяволъка. Така е в лихварския бизнес - понякога гориш. Кьорав карти не играе. Пак да повчетвъртя: ние не сме били гарант по гръцките заеми. Та да се цунат отзат и да си отпишат тия пари от активите. Ама боли, а и балъци в района бол.
23 Юли 2015 17:15
Първо това е абсолютно не вярно и второ защо според теб българският пенсионер трябва да го брига за отношенията на гърците с германците?!? Защо изобщо трябва да ме интересува дали някой е раздавал лоши кредити.

Ми както виждаш го брига. Отдавна беше ясно, че и България ще го отнесе да финансира безкрайните спасителни планове за Гърция. Взели едни пари и ги раздали, пък сега нямали да връщат.
Сега плащаме за огромната грешка, че не изритаха Гърция от еврозоната. Гърция, като не може да плаща тези пенсии и заплати да ги намали и да си плаща дълговете, а не по-бедните държави да плащат вместо нея.
23 Юли 2015 17:58
Демек ако комшията ти не може да си плаща дълговете е очевидно, че трябва да ги плащаш ти!?!?! Ни ва разбирам .... да не е от патагонския
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД