"Кой процентите сгреши?", "Няма да плащаме кражбите в енергетиката". Под такива лозунги мина внушителният протест на хиляди работници с искания за реформи и спиране на кражбите в енергетиката, както и за отлагане на готвените по-високи цени на тока за бизнеса. За първи път по улиците на София и на десетки градове в страната излязоха представители на работодателските организации и на синдикатите.
Пред сградата на Комисията по енергийно и водно регулиране /КЕВР/ се събраха хора от цялата страна, които скандираха: "Вдигаш тока - дай оставка", "Иванов - off, off, off", "На реформата - да, на грабежа - не". Преди дни в обща декларация най-големите работодателски организации - БСК, КРИБ, АИКБ и БТПП, обявиха, че българският бизнес не може и не иска да поеме увеличението на цената на тока за фирмите. Според предварителните сметки на КЕВР трябва да се вдигне така наречената добавка "задължения към обществото", която отива за плащане на скъпия ток от ВЕИ и когенерации на топлоцентралите. "Не искаме да спираме производства, да губим своята конкурентоспособност, постигната в резултат на огромни инвестиции и тежък труд. Това са интересите на българската индустрия, на цялата икономика на България без оглед на размера на предприятията", се казва в общото становище на организациите.
Протестиращите напомниха, че увеличението на цената на тока за фирмите с 15-20% ще засегне всички български граждани, защото ще доведе до по-скъпи стоки и услуги, загуба на доходи и на работни места. От регулатора обаче останаха глухи за исканията на протестиращите.
Шествието продължи по жълтите павета към сградата на парламента, където също бяха отправени призиви за промени в сектора в сферата на ценообразуването и против добавките и "незаконните ВЕИ". Тук на преден план пък бяха извадени плакати с искания за оставка на депутата от ДПС Рамадан Аталай. И от тази сграда обаче никой не обърна внимание на протестиращите. Без отзив останаха и скандиранията им пред Министерския съвет и президентството.
Единственият, който реагира, бе шефът на енергийната комисия и бивш енергиен министър от ГЕРБ Делян Добрев. Той заяви, че не разбира протеста. "КЕВР все още не е калкулирал цените след последните промени в закона. Ние търсихме и намерихме допълнителни резерви, а виждаме протести. Правителството изпълни договорените със синдикати и работодатели мерки и те станаха факт в срока, който си поставихме - 24 юли", каза Добрев. На въпроса може ли да има второ отлагане на новите цени той отговори, че не вижда какво ще се постигне освен натрупване на дългове в НЕК. Преди два дни шефът на КЕВР Иван Иванов обяви, че няма как да не се увеличат цените. Вчера от регулатора нямаше коментар. Енергийният министър Теменужка Петкова също запази мълчание.
"Не искаме да се караме за това от кого да се плати сметката. Искаме сметката да не бъде надписана. В България близо половината от произведената електроенергия се продава не по пазарни, а по преференциални цени", каза председателят на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев. Работодатели коментираха, че за първи път в новата българска история те излизат на протест, за да запазят своите предприятия.
На въпроса защо според протестиращите ДПС ги краде с тока шефът на строителната камара инж. Светослав Глосов заяви, че ДПС е внесла в закона облекчения за централи, които произвеждат енергия от оборски тор. От КНСБ пък заявиха, че приетите в закона 5% от приходите от продажба на ток, които правителството възнамерява да събира, ще доведат до фалит на редица производители на електроенергия. Срещу новите правила възразяват и производителите на електроенергия, както и енергоразпределителните дружества.