:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,715,769
Активни 649
Страници 672
За един ден 1,302,066

Държавата спира да внася 12% във фонд "Пенсии"

Статутът й на особен осигурител отпадна без дебати, въпреки че бе въведен с фанфари през 2009 г.
СНИМКА: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Депутати от левицата се опитват да следят промените в КСО. Един от най-тежките закони, регламентиращи поредната пенсионна реформа, беше гласуван формално, без дебати в късните часове след изтощителния дебат по референдума.
От 2016 г. държавата престава да е със статут на особен осигурител във фонд "Пенсии". Тя ще продължи да финансира дупката в пенсионната система, но приносът й няма да е фиксиран в точен размер и отпусканите суми няма да се отчитат като осигурителни приходи. Това ще извади на светло мощното финансиране с пари от данъци на пенсионната система.

Това решиха късно във вторник депутатите при окончателното приемане на промените в Кодекса за социално осигуряване. Така, без никакъв дебат народните представители премахнаха елемент от финансирането на системата, представян като ключова реформа при въвеждането му през 2009 г.

От 2009 г. насам държавата участва като особен осигурител във фонд "Пенсии" чрез предоставяне на трансфер в размер на 12 на сто от общия сбор на осигурителните доходи за съответната календарна година. Промяната беше въведена едновременно с намаляване на вноската за пенсии от 22 на 18%. За да няма проблеми с методическото отчитане на дефицита, участието на държавата тогава нарочно не бе регламентирано като вноска, а като трансфер.

Още през 2009 г. решението бе критикувано като мимикрия, целяща да прикрие дефицита в системата. Сега държавата се отказва от тази мимикрия, като приносът й към бюджета на държавното осигуряване ще зависи от дефицита. Държавата ще дава толкова, колкото не достигат. Това вероятно ще доведе до промени в Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за следващата година, защото трансферът в размер на 12 на сто от общия осигурителен доход в момента се записваше на отделен ред, като част от общите осигурителни приходи. За 2015 г. заложените постъпления от този трансфер са в размер на 2.7 млрд. лв. Отделно от това, за покриване на недостига държавата дава други 2 млрд. лв. Така приносът й възлиза на общо 4.7 млрд. лв. без осигуряваните от нея служители в качеството на работодател при 4.6 млрд. лв. приходи от осигурителни вноски на работодателите и работниците.

Въпреки крупните суми при гласуването на текстовете никой не обясни как точно ще се променят тези приходни пера при отмяната на статута на особен осигурител на държавата. Единственият депутат, който реагира по темата, бе Димитър Байрактаров от Патриотичния фронт, който попита какво става с дефицита при тази промяна. "Дефицитът вече е с 2 млрд. нагоре, разликата между трансфер и дефицит е огромна", коментира Байрактаров. Не се намери кой да му отговори.

Предложението за отпадане на статута на особен осигурител не е коментирано и със социалните партньори, защото бе направено на второ четене от депутати от ГЕРБ. То обаче вече е било развивано като аргументи от финансовия министър Владислав Горанов, който е против участието на държавата като осигурител. Въпросът бе поставен на дневен ред в началото на годината, когато пенсионните фондове настояха да изплащат по-ниска част от пенсията за сметка на отчитане на участието на държавата с 12% в осигуряването. Тогава Горанов обясни, че не е редно трансферът да се приравнява на вноска и Кодексът за социално осигуряване не прави това. "Икономическата логика е в общественото осигуряване да влизат осигурителни вноски от работодателите и работниците и служителите", коментира Горанов.

"Не е редно подобни текстове да се приемат без дебат и без оценка на ефекта, независимо от това, че вероятно няма да доведат до промяна в сумите, с които държавата участва в осигуряването", коментира експертът и бивш социален министър Иван Нейков. Според Нейков от същия дефект - липса на оценка за ефекта, страда целият законопроект за промени в КС, одобрен по тъмни доби от парламента във вторник.

ОТ АРХИВИТЕ

"Най-важното политическо решение, намерило израз в бюджета на ДОО за 2009 г. е участието на държавата в приходите на фонд "Пенсии" с трансфер, равен на 12 на сто върху сбора на осигурителните доходи на всички осигурени лица", пише в мотивите на ресорната социална комисия в НС, с които в 40-тото Народно събрание е представен законопроектът за бюджета на ДОО за 2009 г.
3
6014
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
3
 Видими 
29 Юли 2015 23:21
Така приносът й възлиза на общо 4.7 млрд. лв. без осигуряваните от нея служители в качеството на работодател при 4.6 млрд. лв. приходи от осигурителни вноски на работодателите и работниците.

Или с други думи - повече от половината от размера на пенсиите на днешните пенсионери не идват от осигурителната система, а от общите данъци, плащани най-вече като косвени (ДДС, акцизи) от всички, включително и от тези, които никога няма да добият право на пенсия.

Премахването на мимикрията със "съосигуряването" от държавата е нещо правилно. Но е нужна още една стъпка - разделянето на пенсиите на сегашните пенсионери на две части - част от осигуровки и част доплащана от данъци. Така, с частта от данъци, държавата ще може да провежда социална политика, като облекчи положението на най-бедните пенсионери, без при това тези с големите пенсии да се чувстват "ощетени" . Защото ще получават точно според "осигурителният си принос", а добавката тогава и в такъв размер, който да ги подпомага социално.
30 Юли 2015 09:37
Neopol -

Добре би било и да се раздели НОИ на отделни фондове - за първа, втора и трета категория труд. И да няма кръстосано субсидиране между тях.
30 Юли 2015 16:47
И да се отделят социалните пенсии , инвалидните( без тези за трудова злополука) и вдовишките добавки и се прехвърлят към социалното министерство.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД