:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 434,532,149
Активни 78
Страници 18,178
За един ден 1,302,066
План-график

Защо София не може да диша

Прехвърлянето на важни ремонти от година на година и струпването им в месеците преди изборите блокираха центъра на столицата
СНИМКA: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Подлезът на НДК беше ремонтиран само преди малко повече от две години, но и в момента всички стълбища са разкопани, за да се сменят теракотените плочки, които се изпочупиха междувременно. За по-практично може да ги сменят с китайски порцелан, за да ги сменят всеки месец.
"Преминете от другата страна" - това трябва да стане предизборният лозунг на ГЕРБ в София, защото табелите с този надпис се срещат всяко предизборно лято повече от партийните плакати. Паркове, подлези, цели кръстовища са опасани от телени мрежи, сякаш столичани са бежанци в собствения си град. Трафикът тук винаги е бил натоварен без значение от сезона, но поне лятото е моментът да си вземем глътка въздух от вредните емисии на колите. Това лято обаче общината се погрижи да отнеме и тази глътка въздух и пусна в целия град багери, камиони, валяци. Всяка година има ремонти, но месеците преди избори положението излиза от контрол, сякаш всичко досега е било мимикрия, а усещането е за тотален хаос. Така беше в началото на 90-те, когато Източен и Западен Берлин се обединяваха, но очевидно аналогията с българската столица е неуместна.

На книга нещата всъщност би следвало да са достатъчно ясни и подредени - всяка година общината приема капиталова програма, тъй че софиянци да знаят черно на бяло кога, къде и какво ще се работи. Всяка година обаче много от обектите в тази програма се прехвърлят за следващата. Така в края на мандата списъкът доста набъбна. В момента едновременно са затворени пл. "Руски паметник" и част от бул. "Витоша", а по друга линия са разкопани участъци от "Ал. Стамболийски". Тролеите са спрени, а вместо тях са пуснати най-старите автобуси от автопарка на София. Тези дни спряха и трамваите по "Витошка". Почти цялото движение в тази част на центъра е струпано по бул. "Христо Ботев" и малките улички, а градският транспорт, където го има, се бори за място с маршрутките, които се движат без ясен маршрут според степента на задръстване. Целият парк на НДК е



обърнат наопаки,



макар че това не успява да убеди гражданите, че се върши нещо полезно. "Само местят едни храсти напред-назад, за да вземе някой пари", убедено обясняваше онзи ден възрастен софиянец. Междувременно започна и смяна на плочките по стълбите на подлеза, поради което повечето му изходи са затворени. Защото преди две години бяха сложени теракотени плочки, които, естествено, се изпочупиха. По ирония в същия този задушен август се провежда и инициативата на общината "София диша".

И "Руски паметник", и бул. "Витоша" от години залежават в огромната таблица към капиталовата програма, която протоколно минава през общинския съвет всяка година. Инвестициите за нея в последните две години са рекордни - по над 700 млн. лв. заедно с финансирането от европейските фондове. Миналата година обаче кметството не успя да усвои 221.2 млн. лв. от планираните 732 млн. лв. От инвестиционната програма за по-голямата част от проектите беше предвидено европейско финансиране - 490 849 317 лв. Останалата част - 242 081 704 лв., е от собствения бюджет на София, целева субсидия, банкови заеми и средства от приватизационния фонд. При изразходването на заложените собствени приходи, заеми и трансфери са изпълнени дейности за 175 млн. лв., или 72%, а по-голямата част от неизпълнението идва от фондовете. При отчета от "Московска" 33 аргументираха неизпълнението със забавени процедури и обжалвания.

Така стигаме до момента - обикновено преди избори, когато всичко се оказва много спешно за изпълнение, например кръстовището на "Руски паметник", което сега е



затворено изцяло за движение



"Сезонът е такъв, че позволява радикални затваряния", каза зам.-кметът по транспорта Любомир Христов. По думите му кръстовището е в много лошо състояние и 15 г. е търпяло в пъти по-голям трафик, отколкото е проектирано да понесе. Удачният въпрос е защо тогава ремонтът не се е направил много по-рано. Обектът беше представен още през 2013 г., а м.г. беше включен в капиталовата програма, но така и не се стигна до реализацията му и се прехвърли за тази година.

И ако все пак преглътнем разкопаването, то неглижирането на гражданите от страна на общината прелива чашата. Да си спомним началото на един от най-сериозните ремонти - на бул. "Цариградско шосе". Първият ден от ремонта доведе до километрични задръствания, защото общината затвори едното платно, а в другото бяха обособени две ленти за движение на колите. На следващия ден, след като напрежението ескалира, общината и КАТ изведнъж намериха по-разумно решение и обособиха две ленти за движение в посока хотел "Плиска" и една в посока центъра.

През 2010 г. в София имаше интерактивна карта, на която хората да виждат в реално време къде има ремонти, задръствания и какви промени има в маршрутите на градския транспорт. Оказа се, че проектът за тази карта е бил само за въпросната година и в момента тази услуга не е активна. Сякаш картата е била в услуга само на чиновниците, които са усвоили едни лесни пари. Същото усещане оставя и ремонтната истерия - че се прави не в името на гражданите и града, а с очакването през октомври неприятните спомени да се трансформират в доволни избиратели.
СНИМКА: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Разходките из центъра на София това лято не са препоръчителни, защото почти навсякъде шумно и мръсно заради ремонтите.
3
3046
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
3
 Видими 
05 Август 2015 21:55
И при новоизлюпените пиленца е така. Скупчват се. Уж да им е по- топло, пък... Вижте мрежата!
06 Август 2015 10:26
от другата статия
София се готви да кандидатства за списъка на културното наследство на ЮНЕСКО в категорията "Културен пейзаж"
06 Август 2015 10:28
А защо само в столицата?! Елате и вижте Бургас: целия разкопан!!!!!!!!!!! И, ако при столичани обяснението е ,че били на почивка и сега бил момента, то за бургазлии какво е?! Може ли точно в сезона на туризма да превърнат улиците в изкопи и прахоляци? Да махнат навесите на спирките и указателните табели точно, когато е най-горещо и има гости, които искат да видят къде има спирка и за кой автобус?! Затворена е и автогарата за цялото Черноморие, около жп гарата е пълен ужас. Същото е положението и около най-големия МОЛ. Спаха , бляха фирмите и сега баш се сетиха за ремонтите или? Вземат много поръчки, а нищо не вършат. Накрая се юрват и ремонта излиза с криви, счупини плочки, фонтани, дето не текат и всякакви подобни.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД