Казусът около кандидатурата на бившия премиер Филип Димитров за конституционен съдия се заплита заради липса на юридически стаж. Заради влизането си в политиката като премиер, дипломат и посланик на ЕС в Грузия Филип Димитров не отговаря на изискването за 15-годишен юридически стаж. Справка в регистъра на Софийската адвокатска колегия показва, че от 15 февруари 2002 г. Димитров е вписан като практикуващ адвокат. Той има още 2 г. юридически стаж като адвокат във Втора адвокатска колегия (1987-1989 г.). Но дори и да се сумират годините отпреди 1989 г., няма да му достигнат няколко месеца, за да отговори на изискването в конституцията.
Същата причина попречи на бившия министър-председател да бъде одобрен през 2007 г. за български съдия в Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ). Той бе един сред 19-те претенденти, които изявиха желание за съдийския пост в Страсбург пред правосъдното министерство. Тогава му липсваха необходимите 12 години юридически стаж.
Отпадането на кандидатурата на Филип Димитров за конституционен съдия поставя като фаворит за поста Константин Пенчев, чийто мандат като омбудсман изтича през октомври.
През есента четирима от членовете на Конституционния съд - Димитър Токушев и Пламен Киров от президентската квота, Благовест Пунев от съдебната квота и Красен Стойчев от парламентарната, трябва да бъдат сменени заради изтичане на мандатите им. За президентската квота ще се бори съветникът на Росен Плевнелиев по правните въпроси доц. Кристиан Таков. От съдийската квота вероятно ще бъдат излъчени зам.-шефът на Върховния касационен съд (ВКС) и председател на Наказателната му колегия съдия Павлина Панова, съдията от Гражданската колегия на ВКС и шеф на Управителния съвет на Съюза на съдиите в България Борислав Белазелков, както и съдията в Търговската колегия на ВКС Росица Ковачева.
|
|