![]() |
Като премиер Бойко Борисов редовно се среща с чужди инвеститори, които не престават да повтарят, че се сблъскват с едни и същи проблеми. |
В самия списък всичко е дежавю - и баба на село вече знае, че корупцията е враг на честния бизнес, че бюрокрацията мори фирмите, че правосъдната ни система често кривосъди и т.н. Докога правителствата ще преживят очевадните проблеми, вместо да ги решават? И защо трябва да се правят нови и нови анализи, вместо направо да се решават проблемите?
Какво трови бизнес атмосферата у нас
може да се прочете в редовните доклади с препоръки на Европейската комисия. А също и в докладите на Световния икономически форум в Давос. Всичко е подробно и ясно описано в годишните изследвания на Световната банка "Дуинг бизнес", както и в Годишника на конкурентоспособността, издаван от Швейцарския институт за развитие. Министрите могат да върнат лентата към коя да е стенограма от многобройните си срещи с бизнеса и веднага ще разберат какво трябва да направят. Четива с анализи и препоръки - колкото щеш. Мерките ги няма. А поредно българско правителство влиза във фазата "създаване на работни групи" за намиране на решения.
Според току-що одобрения анализ проблемна област №4 е "често променящо се законодателство". Правилно, това наистина е кошмар за бизнеса и той го припомня от години при всеки удобен случай. Но взимат ли си управляващите поука? Вместо отговор ето един пример - само от началото на тази година фундаментално важният Закон за енергетиката е претърпял ремонти 5 (пет) пъти.
"Ниска ефективност на правната рамка за разрешаване на спорове" е проблемна област № 8. И това е брадясала тема. Още в първите издания на "Дуинг бизнес" го пише - в България фирмените дела се точат убийствено дълго. Според най-новия доклад средното време за произнасяне на съда по бизнес спор е 564 дни! Представете си сега криза и в кризата малко предприятие, завлечено с много пари от двама от основните си клиенти. Дали ще оцелее, ако трябва да чака година или две съдът да му помогне да си върне парите?
Като тресавище № 7, което стряска всеки инвеститор, анализът сочи "съдебната система и корупцията". Че къде е новината? Ние отколе си знаем, че българската Темида често работи с повече от една везна и че корупцията у нас е вездесъща. Същинската новина е извън анализа и тя е, че за пореден път липсва политическа воля за съществени промени. Току-що приключилата парламентарна сесия показа ясно, че управляващата коалиция се тресе от раздори и че части от нея воглаве с ГЕРБ блокират, кастрират, отлагат,
саботират най-важните антикорупционни закони
"Несъгласуваност на административните процедури, свързани с реализацията на инвестиционните намерения..." е точка № 9 в анализа. Не трябва да си гений, за да осъзнаеш, че колкото повече министерства, агенции и службици има, толкова по-сложно и времеемко е съгласуването. Обаче какво направи кабинетът "Борисов 2": от едно министерство произведе три нови - на икономиката, на енергетиката, на туризма. Единственият видим резултат е, че едноглавата бюрократична ламя стана триглава. Самото роене на нови ведомства е парадокс, защото поне една от формациите в управлението - Реформаторският блок, винаги се е обявявала за по-малко чиновници и по-малко административни структури. Парадокс е също, че Министерството на икономиката, освободено от бремето на енергетиката, не е никакъв двигател на реформи. Че кой да прави икономически реформи, ако не министърът на икономиката, излъчен от Реформаторския блок! Не е чудно, че Божидар Лукарски е предпоследен по рейтинг в кабинета.
Вижте и проблемна област №1. Факт е, че докарването на ток, вода, газ до бизнес сграда е цяла епопея в България. Но и това е отдавна известно и "Дуинг бизнес" редовно го подчертава. У нас присъединяването към елмрежата отнема над 4 месеца. В Южна Корея всичко приключва за 18 календарни дни, в Германия токът потича на 28-ия ден.
Подобно е положението с разрешителните за строеж, които се посочват като тежък порок на инвестиционния климат у нас още в първото изследване на СБ "Дуинг бизнес" - за 2002 г., та до днес.
13 години са множко за намиране на решение
на една сравнително проста задача - да се намали броят на "гишетата" и да се смали размерът на таксите, които тормозят предприемачите.
Всеки месец Националният статистически институт прави "допитване" до фирмите у нас и публикува бюлетин за бизнес климата. Тези анкети имат една цел - да покажат какво тормози предприятията и да ориентират управляващите какво трябва да се промени най-спешно и най-радикално в икономическата среда. "Несигурна икономическа среда", "Слабости в законодателството", "Недостиг на работна сила" - тези три проблема неизменно фигурират в отговорите на бизнеса. Нима трябваше специален анализ да повтори същото?
Ясно е, че борбата с корпуцията не е задача за една година или за един мандат. И че изисква упорити, постоянни и неотклонни усилия. Същото важи и за реформите на деформираната българска Темида. И мрежа от хубави пътища не се плете за едно лято. Но има стотици и хиляди лесни стъпки, които много бързо могат да се извървят.
Правителството управлява вече 9 месеца. Приело е десетки планове, програми, стратегии и концепции. А конкретните мерки за подобряване на инвестиционния климат се броят на пръстите на ръката. Да се чуди човек с какво са се занимавали от ноември 2014 г. до август 2015 г. Министерството на икономиката, Българската агенция за инвестиции и Изпълнителната агенция за насърчаване на малкия и средния бизнес. Нали точно това им е работата - да улесняват непрекъснато с конкретни стъпки предприемачите - наши и чужди, малки и големи. Вярно, командировките в чужбина и приемането на делегации са важни, организирането на кръгли маси, конференции и участия на български фирми в международни изложения са полезни, но всички представителни мероприятия се обезсмислят, когато с едната ръка държавата развежда бизнеса по форуми и му търси партньори, а с другата му бърка в джоба, слага му бюрократични окови и го мъкне по гишета и кабинети. Знаете ли колко много пъти министрите - и предишни, и сегашни, са правили с бизнеса работни закуски, делови обяди, годишни срещи, текущи срещи, официални и неформални разговори. Министрите слушат, но сякаш не чуват какво им казват деловите мъже и жени. Не трябва да си Колумб или професор по икономика, за да откриеш, че един магазин за сувенири няма нужда от правилник за вътрешния ред и че няма логика фирма от типа "аз и жена ми" да пише график за отпуски. В България обаче дори такива недомислия трудно се отменят.
Кабинетът "Борисов 2" трябва непременно да патентова "своето откритие" за десетте тресавища, които стряскат бизнеса и пъдят инвестициите. Така поне следващите правителства няма да имат право да си приписват Колумбови успехи, като пишат трактати за водата, колелото и къде го стяга чепикът бизнеса.
--------------------
СПИСЪКЪТ
--------------------
1. Присъединяване към мрежите на техническата инфраструктура (електричество, газ, вода) - срокове, брой процедури, разходи.
2. Разрешителни за строителство - брой процедури и време за тяхното изпълнение.
3. Несъгласуваност на административните процедури, свързани с реализацията на инвестиционните намерения и забавяне при предоставянето на услугите от централната и местната администрация.
4. Често променящо се законодателство.
5. Отсъствие на изградена пътна инфраструктура или лошо състояние на съществуващата.
6. Липса на специалисти в търсени от бизнеса области и лошо качество на професионалното образование.
7. Независимост на съдебната система и корупция.
8. Ниска ефективност на правната рамка за разрешаване на спорове.
9. Административни процедури във връзка с международния стокообмен и разходи.
10. Време за плащане на данъци.