:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,710,590
Активни 684
Страници 21,520
За един ден 1,302,066

13 институции ще се борят със сивата икономика

Правителството работи по обединена стратегия за повишаване на данъчните приходи
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Всяка сряда в МС се провежда среща на новия координационен съвет за борба с контрабандата с участието на представители на МФ, митниците и прокуратурата. Заседанията станаха редовна практика по лично решение на премиера Борисов и вече са отчетени като мярка пред Брюксел.
Цели 13 институции ще пишат стратегия, която да анализира в детайли проблемите със събираемостта и сивата икономика и да предложи решения и мерки за периода до 2018 г. Тя трябва да бъде внесена в МС до 15 октомври, а обсъждането й ще тече паралелно с работата по проектобюджет 2016 и тазгодишния пакет от промени в данъчните закони.

Това реши на вчерашното си заседание кабинетът в отговор на отправените от Брюксел препоръки по Националната програма за реформи. Министрите приеха актуализация на програмата, като основна част от промените са именно в частта за ефективността на данъчната система.

Първоначалните планове на правителството бяха за изготвяне на три отделни стратегически документа - за борба с данъчните измами, за повишаване на събираемостта и за намаляване на административните разходи за спазване на данъчното законодателство. Работата по трите документа е започнала още в края на 2014 г., като финансовият министър Владислав Горанов е сформирал отделни работни групи за подготовка на документите. През 2015 г. след коментари с Европейската комисия е решено да се създаде единна стратегия, която да покрие дейностите на по-широк кръг институции. Поименно са посочени 13 ведомства - в подготовката на мерките ще участват МС, министерствата на финансите, правосъдието, труда, земеделието и здравеопазването, МВР, агенциите ДАНС, НАП и "Митници", НОИ и Държавен фонд "Земеделие". В работната група е включена и прокуратурата.

От тези институции се очаква да дадат солиден отговор на въпроса как да се извади на светло сивата част от икономиката. В подробния си доклад за напредъка на България по отправените препоръки за реформи Европейската комисия тази година разкритикува остро страната ни за липсата на системен подход за спазване на данъчното законодателство. Комисията цитира данни на НСИ, съгласно които делът на сивата икономика се оценява на 13.4% от БВП (2011 г.). На фона на тази сива икономика и други измами в бюджета не постъпват около 20% от полагаемото се ДДС според оценка на ЕК от 2014 г. С този висок дял България е на 11-о място в ЕС по този показател, изтъква Брюксел. Голяма е и разликата между приходите, които могат да се очакват от осигуровки на фона на действащото законодателство, и реално събраните постъпления, което говори за висок дял на укрити доходи, изтъква Брюксел. Еврокомисията ни критикува и за високата административна тежест за спазване на законодателството. По линия на отделните данъци се отбелязват прекалено ниските постъпления от данък сгради, както и ниските акцизи върху енергията.

Единственото конкретно намерение, обявено до момента в отговор на тези критики, е обещаното намаляване на административната тежест за спазване на Закона за акцизите и данъчното законодателство, като ефектът на облекчението се оценява на 104 млн. лв. Като нова мярка се обещава и по-доброто съдействие между НАП и прокуратурата за оказване на методическа помощ при разследване на схеми за данъчни измами.



СТАТИСТИКА

Въпреки сравнително ниското данъчно бреме средният бизнес в България губи 454 часа на година за спазване на данъчното законодателство при средно ниво за ЕС от 189 часа, припомня Брюксел данни от 2012 г. на Световната банка. Най-много време у нас отнема спазването на осигурителното законодателство, корпоративният данък е с най-ниска административна тежест.
9
2611
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
9
 Видими 
12 Август 2015 20:15
делът на сивата икономика се оценява на 13.4% от БВП (2011 г.). ... в бюджета не постъпват около 20% от полагаемото се ДДС според оценка на ЕК от 2014 г.


Чрез масови проверки на преводаческите агенции процентът ще намалее значително. Най-вече на т.нар. "оторизирани/лицензирани" от МВнР.

Не ми били оторизирани
ни лицензирани
най ми били
мошенизирани

(народна песен)
13 Август 2015 08:24
Не е лесно да се бориш със себе си, защото никога няма да разбереш кой е победителят и кой - победеният.
13 Август 2015 08:33
Много баби-хилаво дете.
Докато няма институция, която да пребори "Ало, Ваньо...!",борбата ще е само срещу сивата икономика и контрабандата, която не се отчита на правилния човек.
13 Август 2015 09:13
ЕЙ, във всяко министерство вече 15 години "Работят" Срещу сивата икономика.В нета е пълно с материали. Сивите ще се борят срещу себе си?!
13 Август 2015 09:23
Така се създават работни места...
----------------------
Сайтът на Генек
13 Август 2015 09:50
13 комисии по изстискването, а лимона вече изстискан подобаващо.
Абе карай, заплатата нали върви, и премията, и секретарката ще я водя на Дубай следващата седмица, на обмяна на опит.
13 Август 2015 10:50
Синекур до синекура, мила моя майно льо... Пука им за "сивата" икономика. Нали част от нея е тяхна?
13 Август 2015 10:55
Лошо число, 13. Я Мигленке намисли там още една комисийка та да избягаме от туй число, че ще вземем да урочасаме тая сивата икономика и да загубим работните места на борците с нея.
13 Август 2015 13:20
Аман от институции! Ако държавните служители са по-малко, ако си плащат осигуровките, то в държавата всичко ще бъде по-нормално. А сега - хиляди институции, чиито служители са назначени да получават заплати, рушвети. да стресират едва оцеляващия частен бизнес, без който и тях няма как да ги има. Може би има и сив частен бизнес, но той е определено партиен. Тези точно фирми никой не закача, а читавите са в постоянен стрес. А иначе приказват търтеите...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД