Домакинствата отново започват да посягат по-смело към заеми и кредити, за да крепят семейния бюджет, показват данните на НСИ за доходите и разходите на домакинствата за второто тримесечие на 2015 г. През 2014 г. семействата бяха изключително предпазливи в тегленето на борчове и това перо се срина като източник на доход. През пролетта на тази година за първи път от края на 2013 г. изтеглените заеми растат на годишна база и спрямо предходното тримесечие. В същото време хората по-малко разчитат на спестяванията си, отколкото в началото на годината. Спрямо 2014 г. обаче отново има ръст. Спестяванията - обратно на кредитите, бяха станали значителен източник на доходи, за което най-вероятно има роля и миналогодишната банкова криза. Като цяло, въпреки раздвижването в доходите, разходите растат значително по-бързо.
От април до юни разходите са се увеличили с близо 8% спрямо същите месеци на миналата година - два пъти по-бързо от доходите, които са нараснали с 3.7% на годишна база. Така на човек в домакинството се падат по 1012 лв. доход за тримесечието и 1093 лв. разходи. Въпреки двойно по-бързия ръст на харчовете данните са значително по-оптимистични от началото на годината, защото за първото тримесечие доходите нараснаха с едва 0.8% спрямо началото на 2014 г., а разходите с почти 7 на сто.
Според източниците на доход в домакинствата отново се открояват изтеглените спестявания - те продължават да растат на годишна база, но пък намаляват спрямо началото на годината. А в последната година имаше постоянен ръст спрямо предходните месеци. За второто тримесечие на тази година на човек са се падали по 29.24 лв. изтеглени от заделеното настрани. А през същите месеци миналата година са се падали с около 7 лв. по-малко на човек. За сравнение обаче за първите три месеца на тази година сумата бе стигнала малко над 36 лв. Изтеглените кредити увеличават сумата на човек до 8.49 лв. на човек, с 1.25 лв. повече, отколкото преди една година. В началото на годината заемите бяха 6.59 лв. на човек, след като бележеха намаление от края на 2013 г. насам.
Другият интересен източник на приход за домакинствата - регулярните суми от други семейства - също се увеличават на годишна база - на човек се падат по 15 лв. за второто тримесечие, с 4 лв. повече отпреди година. Намаляват обезщетенията за безработица - с около 1.09 лв. до 4.09 лв., което е резултат от раздвижването на пазара на труда. От заплата според статистиката на човек се падат с 33 лв. повече отпреди година, или по 673 лв. за трите месеца.
РАЗХОДИ
Що се отнася до разходите, семействата харчат повече за почти всичко, отколкото миналата година. Единствено разходите за транспорт намаляват спрямо 2014 г. - с близо 2.77 лв. на човек. На същите нива остават сумите за съобщения (по около 48 лв. на човек). Средно с по 13 лв. повече за периода спрямо 2014 г. е похарчил всеки в семейството за храна - по над 368 лв. С над 5 лв. растат разходите за алкохол и цигари до почти 51 лв. Значително са се увеличили тези за вода и ток - с над 21 лв. до 143 лв. С 5 лв. повече отпреди година се дават за здравеопазване на всеки - по 55 лв. С 10 лв. на човек са нараснали разходите за свободното време и отдих - до 43 лв. За облекло и обувки се дават по 37 лв., което е с 2 лв. повече от миналата година.
Семействата пак започват да крепят бюджета си със заеми
кои семейства точно? нали спестяванията на българиТЕ нарастват (поне) в аритметична прогресия?