Шефът на "Пътна полиция" Бойко Рановски (вляво) и началникът на столичния КАТ Тенчо Тенев твърдят, че КАТ прави всичко срещу гонките. |
"Желанието на хората да има полицейски екип във всяко населено място за съжаление няма как да се осъществи. Разберете, че няма как ежедневно и постоянно да има полицейско присъствие навсякъде", обяви драматично на брифинг вчера комисар Бойко Рановски, началник на отдел "Пътна полиция" в Главна дирекция "Национална полиция". Повод за срещата с журналисти стана концентрацията от пътни трагедии през последните дни, както и неспирните проблеми около автомобилните гонки.
Рановски изненадващо съобщи, че според официална справка до момента сигнали за нелегални гонки в Лесидрен не са подавани. Той обясни, че в хода на разследването ще се установи каква е причината да не са регистрирани и проверени такива сигнали, въпреки че кметът на селото Борис Нешев твърди, че лично е подавал сигнали за нерегламентирани автомобилни състезания. Преди ден кметът обяви, че е подал сигнал за такава гонка и повикал бързо полиция, за да може тя да хване участниците на място. Оказало се обаче, че нямало как да дойдат хора от МВР, защото в същото време пазели футболен мач. Когато дошли, вече било късно и никой не бил хванат.
"Всеки, който желае, може да подаде сигнал в интернет или на телефоните на МВР, поместени на сайта. За да се установи, че е имало гонки, хората трябва да знаят, че е необходимо да свидетелстват. Това значи да застанат с името си и сведението си и да защитят това, което твърдят", заяви още комисар Рановски. От думите му обаче така и не стана ясно какво точно ще стане, ако има свидетели на тези гонки, и как точно ще бъдат наказани участниците в тях само по свидетелски показания. По Закона за движение по пътищата нарушенията се установяват основно с технически средства като камери и радари. Като свидетели при актовете за нарушения - шофиране с телефон в ръка или минаване на червен светофар, се вписват не граждани, а служителите на КАТ. Дори запис от камера на граждани не може да бъде ползван като доказателство за наказване за пътно нарушение. Като цяло, без присъствие на полиция няма как да има установяване на нарушение, още по-малко наказване. Това прави призивите към хората да свидетелстват абсурдни.
"Успяхме да спрем нерегламентираните гонки в София", обяви изненадващо комисар Тенчо Тенев, началник отдел "Пътна полиция"-СДВР. "Виждате каква е пътнотранспортната обстановка в страната. В София има леки понижения в някои от стойностите в сравнение с останалата част на страната", допълни той. По неговите думи в началото на юни в столицата била създадена организация и била направена проверка на всички проблемни места, за които полицията знаела, че има нерегламентирано събиране на мотоциклети и автомобили. Според Тенев от 1 юли е организиран денонощен патрул, който стои на места, за които има потенциална опасност да се организират нерегламентирани състезания. "Около 70 сигнала за нелегални гонки сме получили до момента от 1 юли. От тях само 15 бяха истински. Проверени са над 500 автомобила и водачи, като са съставени около 70 акта и над 100 фиша за неправоспобност, за липса на гражданска застраховка и за употреба на алкохол", добави Тенев.
Неговите хвалби обаче влизат в остър конфликт с разказите на хора в различни медии, според които на много места в София има гонки и нелегални дрифт състезания. В социалните мрежи има стотици записи, често и самите участници се хвалят.
От МВР съобщиха, че може да предложат да бъде криминализирано организирането на гонки. Обмисля се и възможността да бъдат наказвани и участващите в залаганията, които ги съпътстват. Ако има свидетелски показания, би могло участващите в гонките да бъдат давани на съд и за хулиганска проява заради силния шум, който вдигат, твърдят от полицията.
По всичко личи обаче, че дори всички законодателни идеи да станат факт, без превенция и постоянен контрол няма как изобщо ситуацията да се промени. Полицията, а и още куп държавни органи и сега имат права да налагат санкции, например за прекален шум, за нерегламентирано пипане по конструкцията на автомобилите, за висока скорост, както и всички останали нарушения като висока скорост, каране без книжки, затъмняване на номерата и т.н. От "Пътна полиция" се оплакват постоянно, че имат малко хора - около 2000 за цялата страна, но в същото време МВР поддържа щат от над 50 000 души.
ВЕТО
Премиерът се разграничи от идеята за криминализиране на надбягванията. "Ако всеки ден всяко нещо го записваме наново и наново в закона, те ще станат като тефтери тези закони. То и сега е забранено да се правят гонки. Къде има разрешение това да се прави? Като родител питам - те знаят ли къде са им децата. И държавата трябва да е длъжна този, който е родил дете, да му го пази непрекъснато!". Премиерът посочи, че в интернет се организират гонки, а родителите знаят за тях и виждат, но си мълчат. "Законите са достатъчно ясни. Кой закон позволява да караш с превишена скорост, да нарушаваш обществения ред, да вдигаш шум? Кой закон го позволява? По-интересно ми е кой родител позволява детето му да отиде там. Кой родител?", продължи той и попита: "Искате ли да приложим репресия, да накараме полицията да бъде по-твърда с тези хора и да видите по сутрешните блокове, че ще бъде "Държавата, децата, те отишли да се повозят, а някой ги тормозел". Това ли искате? Да си влязат родителите в ролята!", заяви Борисов.