Премиери: "Сестри Палавееви", "Няма ток за електрическия стол", "Деветият ден" и "Ние сме вечни"
Общо двадесет представления, от които четири премиерни заглавия и три гостуващи от чужбина спектакъла, показва 19-ото издание на Международния театрален фестивал "Сцена на кръстопът". Той стартира на 10 септември в Пловдив под мотото "Театърът: следите" и продължава до 23 септември. Началото дава дългоочакваната премиера на "Сестри Палавееви" по едноименния роман на Алек Попов. Режисьор на постановката на Пловдивския драматичен театър е Елена Панайотова. Действието на сцената пренася публиката във времето на Втората световна война, когато България е разкъсана от остри граждански конфликти. Главните героини - близначките Кара и Яра - се присъединяват към партизанския отряд на властния Медвед, внасяйки смут в редиците му. Историята, в която има всичко - битки, измяна, смърт и оцеляване, изобилства с абсурдни и трагикомични ситуации, провокиращи към размисъл.
Втората премиера, отново на Пловдивския театър, е "Няма ток за електрическия стол" от Александър Секулов. В ролята на екзекутор влиза Красимир Доков, а жертвата е Калин Врачански. "Героите през цялото време пребивават в нещо като бункер. Най-любопитното е, че самите актьори изобщо няма да виждат публиката. Със сценографа Васил Абаджиев дори се обсъжда вариант зрителите да могат да влязат вътре и сами да почувстват атмосферата на пълна изолация. Както се изразява режисьорката, това е пиеса за смисъла на съществуването през призмата на наближаващата смърт. Пиеса за престъплението и наказанието, в която има около девет вида мълчание, фиксиращо вътрешното движение на образите", разказват за "Сега" от театъра.
С премиера участва във фестивала и Драматично-куклен театър "Константин Величков" - Пазарджик. Това е постановката на Владлен Александров "Деветият ден" от Венци Кулев, представяща пъстра галерия от гротескни персонажи. На сцената са все отбор юнаци - мрънкащият собственик на крайбрежно хотелче, селският кмет хитрец, податливият на корупционни изкушения областен управител, псевдопоетесата, безхарактерният министерски служител, младото момиче, устремило се към Терминал 2.
Четвъртата премиера е на Театър "София" - "Ние сме вечни" от Кирил Буховски. Режисьор е Василена Радева. В спектакъла, съчетаващ литературно-поетичен пласт и документалистика, 19-годишни младежи изповядват философията си за живота.
Гостите на Пловдив са поканени и на три чужди продукции. Киевският музикален театър Comme il faut - Украйна, представя фрагменти от мюзикъла "Мерилин Монро. Образ, засенчен от живота". Режисьор е Станислава Лясота, а музиката е на Марк Шейман.
Държавният театър на Анталия кани на Молиеровата пиеса "Жорж Данден", в която находчиво е разигран популярният сюжет за хитроумната млада жена, постоянно мамеща своя съпруг.
Обещаваща се очертава и френската пиеса "Списъкът" от Дженифър Трамбле на театрална компания "Ив Шеневоа" - Париж. Главната героиня се терзае кое е онова, което в безкрайната въртележка на всекидневието пропускаме да направим, за да не позволим да ни сполети непоправимото.