:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 176
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

Метанът печели убедително срещу бензина при автомобилите

Предимствата на компресирания природен газ са не само икономически, но и екологични и чисто технически
СНИМКА: ИНТЕРНЕТ
Бутилките със сгъстен газ обикновено са под пода на автомобила.
През последните години все по-често виждаме в движение автомобили, при които успешно се съчетават ниски разходи и екологичност на задвижващите агрегати. Това са превозни средства, използващи не течни горива, а метан, или иначе казано - компресиран природен газ (CNG). Все повече големи световни производители пускат модели с фабрични метанови уредби, като техните цени не се различават съществено от тези, задвижвани с бензинови или дизелови мотори.

Не е за пренебрегване и фактът, че преоборудването на стандартен бензинов автомобил за работа с метанов двигател не се различава технологично от това при пропан-бутана (LPG). В същото време най-съществена е разликата в цената на горивото. Килограм метан в момента струва 1.50 лв. (при 2.31 лв. за литър бензин). Простите сметки показват, че 100 километра пробег с кола на метан (при двигател с обем 1.6 литра) излиза около 7.80 лв. (при разход 5 кг/100 км), като същевременно емисиите на въглероден диоксид (СО2) ще бъдат едва около 137 грама за километър. С такъв автомобил пътуването от София до Варна за лятната почивка струва около 32 лв.

Като сравним разхода на гориво на автомобила, ясно се отличават предимствата, а оттам и причините повечето таксиметрови фирми у нас да ползват коли на природен газ. Като цяло в България близо 65 000 автомобила се движат на метан. По този показател страната ни се нарежда на шесто място в Европа.

С увеличаване на броя на автомобилите на природен газ логично нараснаха и метанстанциите у нас. Местата за зареждане в страната вече са над 100. В последните години в обращение на пазара вече са и домашни станции, от които собствениците на автомобили с метанови уредби могат да зареждат автомобилите от собствените си гаражи. Това допълнително популяризира идеята за използването на природния газ в транспорта.

В света повече от 22 милиона автомобили се движат на метан, като 10% от тях са в Европа. Развитието на тази нова икономическа и екологично ефективна алтернатива при автомобилите е най-силно там, където са налице политики за насърчаване. В Швеция например усилията на правителството са насочени към това 50% от автомобилите до 2030-а да се движат на метан.

Като цяло използването на природния газ като моторно гориво има множество предимства. На първо място те са чисто икономически, тъй като цената на течните горива е много по-висока. Газът винаги е бил в пъти по-евтин от бензина и използването му в транспорта е напълно оправдано от финансова гледна точка. Изследванията в тази насока показват, че газовата уредба при леките автомобили се изплаща за около 15 000 км, а при товарните - за около 10 000 км, като собствениците на всеки 500 000 км пробег могат да икономисват за ново превозно средство.

Колите на метан са и по-екологични. Около 60-80% от замърсяването на въздуха в градовете се дължат на изгорелите газове от автомобилите. Това е сериозна причина различни екологични фондове да финансират изцяло или частично проекти за редуциране на вредните емисии от транспорта.

Отделените автомобилни газове съдържат освен вредни за здравето и околната среда елементи като СО2 и водни пари, въглероден оксид (СО), азотни (NO, NO2, N2O3, N2O5) и серни оксиди (SO, SO2, SO3, S2O3), както и различни количества алдехиди, неметанови въглеводороди, полициклични органични съединения, олово, сажди и други. Количеството на замърсителите зависи главно от начина на протичане на процеса в двигателите с вътрешно горене, от свойствата и състава на използваните горива. За разлика от течните горива - бензин и дизел, природният газ изгаря по-пълно. Това зависи както от неговите физико-химични свойства, така и от условията на процеса на горене. Еднаквото агрегатно състояние на природния газ и въздуха е причина за по-доброто им смесване, а оттам и за по-пълното изгаряне на горивото.

Природният газ почти не съдържа или съдържа много малки количества серни съединения. В димните газове от изгарянето му няма серен диоксид (SО2), който е една от причините за киселинните дъждове. Емисиите на CO и NO са сравнително по-малко в сравнение с другите горива.

Не са за пренебрегване и технологичните предимства при използването на природен газ. От всички видове горива именно той притежава най-висока детонационна устойчивост при горене. Октановото му число е между 105 и 110 единици, което позволява да се повиши степента на компресия в двигателите с вътрешно горене и да се подобри икономичността им. Природният газ отделя най-много топлина при изгаряне, което води до подобряване на икономичността на двигателите и термичния коефициент на полезно действие. Тъй като въздухът и природният газ имат еднакво агрегатно състояние, смесообразуването между тях е многократно по-добро и горенето е значително по-пълно. По тази причина количеството и качеството на горивовъздушната смес в отделните цилиндри на двигателя се различават малко в сравнение с течните горива. А неравномерното разпределение на горивната смес намалява с около 15%.

Тъй като метанът не се втечнява при пускане на студен двигател, той не измива маслото от буталата и цилиндрите. По този начин периодът за смяна на маслото може да се увеличи до два пъти. По-доброто смесообразуване и горене води до понижаване на нагарообразуването, а оттам и понижаване на замърсяването на електродите на запалителните свещи, което също увеличава срока им за смяна. А оттам и пести пари на собствениците на автомобили на природен газ.
3
2399
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
3
 Видими 
23 Август 2015 19:15
А тежката бутилка за метан, която буквално смазва задния мост, тя до какво води?
23 Август 2015 21:37
Ловък, колко е тежка тази бутилка? Питам, защото и аз съм готов да мина на метан, но точно това съм чувал, че е много тежка бутилката. Карам Дачия, с огромен багажник.
Питам съвсем сериозно.
24 Август 2015 12:16
Да бяхте посочили моделите които са произведени за метан. Да бяхте казали и минусите. Сигурен съм че при фабричните модели на метан има доста конструктивни разлики спрямо бензиновите модели, които да избягват част от минусите. Сравнение с пропан-бутана също няма.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД