Вътрешният министър Румяна Бъчварова обяви, че МВР разчита на превенция и на сигнали на граждани, за да се пребори с нерегламентираните гонки по пътищата. |
Румяна Бъчварова обясни, че са направени опити да се установят местата, на които обичайно се организират гонки. "Заложихме много на превантивната дейност. Разчитаме на сигнали на гражданите. В момента обмисляме възможността да бъдат по този начин третирани, че участниците в тях да получават съответните наказания. Тревожим се от това и следим развитието на проблема", заяви вицепремиерът.
Новият директор на пловдивското МВР Христо Разсолков пък се закани да се установят и санкционират нарушители и обеща "последващи действия". "Всичко, което ни позволява законът, уверявам ви, че ще бъде приложено", зарече се Разсолков.
Преди по-малко от месец от столичната полиция се похвалиха, че са успели да спрат нерегламентираните гонки. "От началото на месец юли темата за гонките е особено актуална, а в последните дни още повече заради инцидента в Лесидрен. На територията на София успяхме да спрем нерегламентираните гонки", твърдяха от софийския КАТ. В началото на юни в столицата била създадена организация и била направена проверка на всички проблемни места, за които полицията знаела, че има нерегламентирано събиране на мотоциклети и автомобили. После бил организиран денонощен патрул, който стои на места с потенциална опасност да се организират въпросните състезания. "Около 70 сигнала за нелегални гонки сме получили само за месец. От тях само 15 бяха истински. Проверени са над 500 автомобила и водачи на автомобили, като са съставени около 70 акта и над 100 фиша за неправоспобност, за липса на гражданска застраховка и за употреба на алкохол", обясняваха от КАТ.
Още тогава обаче бодростта на полицията влезе в остър конфликт с разкази на хора пред различни медии, според които на много места и в София има гонки и нелегални дрифт състезания. А социалните мрежи бяха залети с клипове по темата. Освен това често и самите участници се хвалят с "успехите" си.