:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 123
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

Половината домакинства в България не се отопляват нормално

Страната ни е на първо място в ЕС по процент на енергийно бедни домакинства
Около 46% от домакинства у нас не се отопляват нормално. По този показател България е първа сред страните в ЕС. Това показва доклад за енергийната ефективност, изготвен от консорциум, ръководен от INSIGHT_E и финансиран от Европейската комисия (ЕК). В доклада се оценява как държавите членки дефинират въпроса за енергийната бедност и уязвимите потребители, както и какви мерки са въвели, за да се справят с проблема.

На второ място след нас са Литва и Кипър, където проблеми с отоплението през зимата срещат около 30-35% от хората. Следват Португалия, Малта и Италия. В тези държави процентът варира между 20 и 30. Проблемите обаче не са само при отоплението, но и при охлаждането през лятото. Според доклада България е държавата с най-голям дял на жилищата, които не се охлаждат през лятото (40-50%). По този показател след нас се нареждат Гърция и Португалия (30-40%).

Докато проблемът с охлаждането не е толкова голям, то този с отоплението през зимата е сериозен. Председателят на енергийния регулатор Иван Иванов също неведнъж е изтъквал проблемите с енергийната бедност. По думите му страната ни е шампион по този показател и дори се нарежда след държави като Таджикистан и Узбекистан. Според него в България 60% от домакинствата са енергийно бедни, а през последните години енергийните помощи са намалели три пъти. Един от последните доклади на Световната банка пък посочи, че проблемът у нас е още по-сериозен. В него делът на енергийно бедните български домакинства е изчислен на 61%. Анализът се базира на методика на британския закон за топли домове и енергийна икономия. В него е записано, че за енергийно бедни се смятат семействата, чиито разходи за отопление са над 10% от доходите им.

Тази методика обаче бе разкритикувана от експертите на Института за пазарна икономика (ИПИ). Според Калоян Стайков директното й преписване не е правилно. "Във Великобритания повечето домакинства са газифицирани и разходите за отопление не са толкова различни. У нас обаче различните домакинства използват различни методи за отопление - топлофикация, на дърва или с ток", коментираха от ИПИ.



АЛТЕРНАТИВА

Потребителите на газ ще спестяват по около 88 лева месечно, ако се топлят със синьо гориво вместо с ток през тази зима, сочат изчисления на експертите на "Овергаз". По данни на компаниите от газовия сектор месечната сметка на тричленно домакинство в столицата, което отоплява апартамент от 70 квадратни метра с природен газ през студените месеци, е около 102 лева. Така отоплението на газ остава най-евтиният, екологичен и ефективен начин за отопление и през идната зима. Само за миналия отоплителен сезон потребителите, които са ползвали природен газ, са спестили 30 милиона лева, заменяйки електроенергията. Домакинствата могат допълнително да свият разходите си, ако използват седмични програматори. Устройствата измерват и поддържат зададена постоянна температура в помещенията, като по този начин намаляват консумацията на природен газ с до 15%. От сметките си ще икономисат и домакинствата, предпочели газа през газьола, пропан-бутана и дървата. Данните сочат, че същото това тричленно семейство би изхарчило на месец съответно 157 лева, 105 лева и 111 лева, ако се топли на някое от трите алтернативни горива.
6
1969
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
6
 Видими 
22 Септември 2015 18:27
Така е. Необходимо е жилището да е санирано. Двама души, ако се свият в една стая, могат да карат на климатик, но останалите стаи са винаги студени.
22 Септември 2015 18:43
И това са само разходите за отопление, прибл. 130-140 лв? Ами топла вода,студена вода,електричество,чистачка,смет,ремонт на входа,поддръжка на околоблоковото пространство,кабелна ТВ ? 300 лв. ще стигнат ли за нормално съществуване?
22 Септември 2015 19:19
Чудно при европейски цени и африкански заплати как само половината не се отопляват нормално
22 Септември 2015 20:36
За сметка на това пък цените на тока ще продължават да растат.
22 Септември 2015 21:57
Ние се храним от слънцето. Черпим слънчева енергия.
________________
рокли
26 Септември 2015 09:11
Ние се храним от слънцето. Черпим слънчева енергия.

Нима? Не върви ли търговийката с рокли? И бизнесът с квартири?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД