Няколко часа и два гласа не достигнаха на България и Румъния да влязат по въздух и море в Шенген. Решението за отпадането на граничния контрол по летища и пристанища трябваше да бъде взето на вчерашната среща на вътрешните министри от ЕС. В последния момент е било оттеглено след съпротива на Германия срещу разширяването на Шенген. Според източници на "Сега" съпротива е имало и от страна на Холандия, която имала забележки към Румъния, но не и към България.
Това се потвърждава и от проекторешението, подготвено от люксембургското председателство, за влизането на двете страни в Шенген, с което "Сега" разполага. В него се посочва, че две държави са против разширяването. Въпреки това се предлага да бъде премахнат граничният контрол по въздух и море. Датата за влизането в Шенген е трябвало да бъде определена на съвета.
В хода на разговора обаче се разбрало, че Германия не е готова до обсъжда разширяването в този момент. Затова Румъния е предпочела да се отложи разглеждането на тази точка за времето, когато ще може да се убеди и последната страна. Властите в София не били много доволни от отстъплението на Букурещ, тъй като през последните месеци и двете страни вложиха много, за да обвържат решаването на бежанската криза с разширяването на Шенген. Вчерашното заседание на съвета мина именно под знака на справяне с бежанския проблем.
Той обаче се оказа именно основният мотив за позицията на Берлин по отношение на разширяването на Шенген. На въпрос защо Германия е против вчера вицепремиерът Меглена Кунева обясни пред bTV, че в момента се наслагват различни проблеми - промяната в шенгенското законодателство, напрежението по границите заради мигрантите и др. "Нормално е да поискат време при новите обстоятелства да преценят дали България и Румъния могат да се справят", допълни тя.
В сряда в Европейския парламент френският президент Франсоа Оланд призна, че Шенген в сегашния си вид не функционира и не дава достатъчно възможности за справяне с кризата с бежанците.
НАСТОЯВАНЕ
Въпреки отлагането на вчерашното заседание вътрешният министър Румяна Бъчварова е настояла за влизане в Шенген. "Бихме искали присъединяването на България и Румъния да се отчита, когато се обсъждат и планират координирани и солидарни дейности в областта на управлението на външните граници. Присъединяването ни вече е въпрос на сигурността на целия ЕС", е казала тя. Бъчварова е подчертала, че най-засегнати от миграционните процеси са държавите на предна линия, включително България, които отговарят и за сигурността на външните граници на съюза. "Ето защо е необходима проява на солидарност именно към тези държави", настояла Бъчварова.
|
|