:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,708,648
Активни 417
Страници 19,578
За един ден 1,302,066
Нрави

Фалшивите сватби са хит в Аржентина

Младите хора в южноамериканската страна не се женят, но плащат по 50 долара, за да присъстват на церeмонии, копиращи истинските
Снимка: в. "Гардиън"
Когато булката пристига, всички вадят телефоните си и започват да снимат - все едно че са на истинска сватба.
Младоженецът докосва с пръсти яката на ризата, докато нервно чака пред мировия съдия. Булката сияе в бяло. Докато върви по пътеката, някои от гостите, при които емоциите са взели връх, леко избърсват насълзените си очи. Булката побягва, обляна в сълзи и - за да не се провали церемонията - двама мъже сключват брак.

Подобна ситуация щеше да бъде катастрофа, ако всичко внимателно не беше предварително планирано: това е част от сценария на една "фалшива сватба" - най-новата тенденцията сред организаторите на партита в Аржентина. Все по-малко аржентинци наистина се женят, но вместо реален брак групи приятели на възраст 20-30 години плащат по около 50 долара на човек, за да присъстват на церемонии, наподобяващи истинска сватба. "Всичко започна преди две години с приятели: осъзнахме, че от дълго време не сме присъствали на сватба, тъй като вече



трудно някой се решава да сключи брак",



казва 26-годишният Мартин Акерби. Заедно с четирима свои приятели от университета в град Ла Плата, който се намира на 50 км южно от столицата Буенос Айрес, Акерби решава да организира фалшива сватба. За тяхна изненада събитието жъне голям успех и уникалната сватба се превръща в бизнес: Акерби и приятелите му основават компанията "Фалса бода" ("Фалшива сватба") през ноември 2013 г. и оттогава имат постоянни поръчки.

Компанията наема зали, в които се организират истински сватби, ресторанти и дори диджеи за партитата, обяснява Акерби. "Професионалистите в организирането на сватбите се превърнаха в наши стратегически партньори. Ние подготвяме и реализираме една сватба, все едно че е истинска, самото бракосъчетаването е фалшиво", разказва той. Специално наети



актьори изпълняват ролите на булката, младоженеца



и на трети човек, който е появяващ се изненадващо: отритнат любовник или таен приятел, който пристига "неочаквано" - а резултатите са драматични. "Гостите ни много се забавляват на сватбеното тържество, нямат никакви ангажименти или проблем да видят някой, който наистина се жени", казва Акерби.

На традиционна "фалшива сватба" присъстват между 600 и 700 гости, които си плащат за това; разиграва се драма като в сапунена опера и партито продължава до 6 часа на следващата сутрин - време, в което обикновено приключват и истинските сватби в Аржентина, където хората обичат да се забавляват. Актьорите играят различен сюжет всеки път, но кулминацията е, когато "булката" хвърля букета си към дамите, присъстващи на "сватбата".

"Момичетата бяха в еуфория, все едно че братовчедка им наистина се омъжва, а булката беше актриса", споделя Пабло Бонифас, 32-годишен маркетинг мениджър, който наскоро е присъствал на фалшива сватба в Буенос Айрес. "Когато булката пристигна, всички полудяха, извадиха телефоните си и започнаха да я снимат като че ли е холивудска звезда".

Организаторът Акерби казва, че жените са в основата на подобни събития. "Те са първите, които си купуват билети. Романтиката около сватбите очевидно още е жива, поне и по този начин".

Бонифас споделя, че е присъствал на "поне една" истинска сватба, но добавя, че за брак почти не се говори сред неговите връстници в Буенос Айрес. "Не съм женен, а и повечето ми приятели, независимо дали говорим за мъже или жени, също не са сключили брак. Сватбата е нещо, за което дори и не си помисляме", казва той.



"Сватбата е една формалност, която няма нищо общо с любовта"



Статистическите данни са в подкрепа на това мнение: едва 11 642 двойки са сключили брак в Буенос Айрес през 2013 г., което е значително по-малко, отколкото 22 000 двойки, бракосъчетали се през 1990 г. Данните на градските власти показват, че средната възраст, на която жените се омъжват, се е повишила от 28 на 33 г., а средната възраст за мъжете - от 29 на 34 г.

В резултат на икономическите и социалните промени съвременните млади хора са присъствали само на няколко истински сватбени тържества, казва социологът Виктория Мазео, която е преподавател по демография в университета в Буенос Айрес и е ръководителка на статистическата служба в аржентинската столица. "Те отиват на подобни партита, за да видят нещо, което не могат вече да направят в истинския живот", обяснява тя. "Факт е, че много малко млади хора вече се женят."

Статистическите данни показват също така, че половината от браковете, сключени в Буенос Айрес, завършват с развод, като се отчита стабилна тенденция средно от по 6500 развода всяка година. Въпреки че Аржентина е преобладаващо католическа държава, църковните бракове са по-рядко събитие: броят им в цялата страна се е сринал с 61% спрямо 1991 г. според данни, публикувани през миналата година. Едва под 61 000 двойки са си дали брачен обет пред свещеник през 2011 г., а през 1990 г. са били 155 000. "Този рязък спад не означава, че е намалял броят на двойките, а че предпочитат граждански ритуал", казва Виктория Мазео. "Гражданските бракове се увеличават."

Недостигът на мъже също трябва да се добави към общата картина. "В Буенос Айрес има едва 86 мъже на всеки 100 жени, което все повече затруднява хетеросексуалните жени да си намерят партньори", отбелязва Мазео.

Според Бонифас измислените церемонии предлагат несравними възможности да се срещнеш с нови потенциални партньори. "По-лесно е да срещнеш някой на една фалшива сватба", споделя той. "Аз например вървя и се представям за братовчед на младоженеца, а момичетата незабавно влизат в своите роли. Това е като игра, към която всеки се присъединява."

Снимка: www.conexionbrando.com
Различни сценарии се разиграват на фалшивите сватби - бягството на булката понякога води и до "брак" между двама мъже.
Снимка: Clarin.com
Фалшивите сватби в Аржентина са истински хит и гостите обикновено са между 600 и 700 души.
Снимка: Clarin.com
Актьори влизат в ролите на булката и младоженеца.
7
3007
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
7
 Видими 
14 Октомври 2015 22:56
И тия са го закъсали повече, отколкото ние (загледани в европейския си пъп) предполагахме.
15 Октомври 2015 00:14
Надвили са си над масрафа.
15 Октомври 2015 09:11
евроатлантически ...
15 Октомври 2015 09:22
Подмяна му се вика на български език, симулакрум понаучному. Като основна характеристика на епохата, в която ни самонабутаха да прежинеем живота си.
15 Октомври 2015 10:59
Тия съвсем са изкукали! Що за удоволствие да ходиш на сватба? Някои неща може да му липсват на човек, но баш това?
17 Октомври 2015 10:56
Мъже/жени се раждат 50/50. Защо в Аржентина мъжете са по-малко от жените? Да не би да имат предвид хетеросексуални мъже 86 бр. на 100 жени?
17 Октомври 2015 15:42
В Аржентина усещането за живота е съвършено различно от България с разлепените навякъде некролози. В Аржентина и Южна Америка хората обичат да се смеят, обичат да се веселят и да танцуват на сватбите, не да събират кинти и да сметат колко да ядат. Просто хората обичат живота, много по-добри са, нашенците биха казали наивни, много по-малко злобни, завистливи, много по-вярващи и така... Един аржентинец ще се депресира в България още като влезе в тоалетната на което и да е българско обществено място.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД