След премиера Бойко Борисов и министъра на отбраната Николай Ненчев и президентът Росен Плевнелиев излезе в защита на директора на Служба "Военна информация" (СВИ) Йордан Бакалов. Държавният глава наложи вето на приетия в началото на октомври от парламента Закон за военното разузнаване, който направи невъзможно оставането на бившия син депутат на поста му. Причината е, че не отговаря на заложеното там изискване началникът на разведката да е само висш военен на действителна военна служба. Условието бе предложено от БСП, но получи подкрепата и на парламентаристите на ГЕРБ и доведе до острата реакция на Борисов.
Почти веднага след гласуването на закона Бакалов подаде оставка, но военният министър Николай Ненчев не я прие с обяснението, че ще изчака реакцията на държавния глава. Същата позиция зае и премиерът Бойко Борисов, който заяви, че не вижда проблем ръководител на службата да е цивилен и направо обяви, че чака президентско вето. На страната на Бакалов застанаха и реформаторите, тъй като той е техен кадър.
В мотивите към ветото си Плевнелиев категорично отхвърля разпоредбите, които пряко засягат изискванията за избор на директор на службата. Държавният глава напомня, че цивилен заема важната длъжност от 2012 г. насам и това не е попречило на разведката да изпълнява поставените й задачи. По думите му само част от работата на шефа на СВИ има чисто военен характер и изисква специфична военна експертиза. "Служба "Военна информация" изпълнява задачи и в областта на асиметрични рискове и заплахи - тероризъм, нелегален трафик на хора, оръжие и наркотици, оръжия за масово унищожение и тяхното разпространение. Кръгът на дейност на службата по никакъв начин не налага ограничаване на възможността неин ръководител да бъде само военнослужещ на действителна военна служба с висше военно звание", смята Плевнелиев. Според него директорът на службата "трябва да е способен да изгради стратегическа визия за развитието й, която е обвързана с динамиката на геополитическите процеси и външната среда за сигурност".
Президентът се противопоставя и на разпоредбата, според която професионалният опит на директора трябва да е придобит само във въоръжените сили или в държавни органи и структури, които осъществяват дипломатическа, отбранителна, разузнавателна, контраразузнавателна, оперативно-издирвателна, правоохранителна и охранителна дейност и са представени в Съвета по сигурността към правителството. И настоява да се брои за опит и този, придобит в постоянните комисии на парламента, наблюдавали службите за сигурност. Това съвпада с профила на Бакалов, който като бивш депутат е участвал в работата на такива комисии.
|
|