Нови, по-ниски преференциални цени на тока, произведен от биомаса, иска Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). Намалението е от около 10%. В доклад на регулатора се предлага цената за тока, произведен от топлоцентрали на биомаса, включваща до 60% животинска тор и с мощност до 500 киловата, да бъде 340.69 лв. за мегаватчас без ДДС. За мощност между 500 киловата и 1.5 мегавата комисията предлага тарифа от 306.28 лв. за мегаватчас.
За ток, произведен по комбиниран начин с биомаса от растителни отпадъци собствено производство, предложената цена е 309.11 лв. за мегаватчас без ДДС. Производителите обаче не са съгласни с предложението на КЕВР и ще внесат възраженията си в комисията. Дали тя ще ги вземе предвид ще стане ясно в края на месеца, когато регулаторът ще се произнесе окончателно.
С намалените цени за ток от биомаса комисията задочно отговаря на исканията на бизнеса. В края на юли четирите национално представени работодателски организации - АИКБ, БСК, БТПП и КРИБ, призоваха фирмите на протест. Освен срещу по-скъпия ток за индустрията работодателите се обявиха и срещу одобрените високи цени за изкупуване на тока от биомаса. "Станахме свидетели на срамни сцени в българския парламент. Видяхме как определени депутати защитават интереси за нови инвестиции във ВЕИ от биомаса въпреки милиардните дефицити за преференциални производители и изпълнени ангажименти за ВЕИ до 2020 г.", заявиха в отворено писмо работодателите.
В края на октомври ще стане ясно и дали ще има промени в таксата "задължение към обществото". Бизнесът настоява тя да се върне на нивата отпреди 1 август. В последния ден на юли КЕВР увеличи цената с над 100%, което доведе до остра реакция и поредица от критични писма до институциите от страна на работодателите. "Проектодокладът за цените на електроенергията от 1 ноември трябва да бъде готов до ден-два", каза председателят на КЕВР Иван Иванов. В момента регулаторът чака от НЕК доклад за приходите и разходите на компанията за септември, който "ще даде отговор дали ще има промяна в цените".
СЕЗОН
Без проблеми с топлофикационните дружества започва отоплителният сезон, декларира вчера Иван Иванов. "Те приеха реалността, че цените на топлинната енергия, която те начисляват на потребителите, са намалени между 10 и 20%", добави той. Дружествата имали задължения, но дълговете им постепенно намалявали.