:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 437,009,094
Активни 226
Страници 6,094
За един ден 1,302,066
Стратегии

Ще става още по-лошо

Войната в Сирия ще се развихри още повече - и то със сериозни последици за Европа
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Наивни са всички онези, които се надяват, че Путин все пак би могъл да се откаже от Асад.
Следните новини пристигнаха почти едновременно: САЩ и Русия са постигнали споразумение за преки военни договорки с цел да се избягват инциденти във въздушното пространство над Сирия. А в Москва руският президент Владимир Путин приема сирийския диктатор Башар Асад. Дали това не са първите стъпки на една руско-американска коалиция в Сирия? И дали по този начин няма да се намери по-скорошен изход от тази война, а заедно с нея и да се сложи край на бежанската криза, която поставя Европа, особено Германия, пред гигантски предизвикателства? Нищо подобно!

Решаването на бежанската криза в Европа не е сред приоритетните задачи нито на Русия, нито пък на САЩ. И двете страни са по-скоро загрижени за властовата си политика и за опазването на собствените си интереси в региона на Близкия изток. Успешно инсценираната военна акция в Сирия служи на Кремъл за отвличане на вниманието от вътрешнополитически проблеми - като например икономическата криза. В този смисъл битката срещу ислямистите в Сирия просто трябва да замести досегашния образ на врага - "фашистите в Украйна".



Руската и американската външна политика



Във външнополитически план Русия иска да разшири влиянието си в Близкия изток и в момента се опитва да го направи, залагайки на диктатора Асад. Неговото първо пътуване в чужбина от началото на гражданската война през 2011 г. го отведе именно в Москва - при Владимир Путин. А това е ясен сигнал за тази политика на Кремъл. Наивни са всички онези, които се надяват, че Путин все пак би могъл да се откаже от Асад.

Руската политика по отношение на Близкия изток обаче далеч не се изчерпва само с Асад: Москва фактически се присъедини към шиитската ос в Близкия изток (Иран, Ирак, Сирия на Асад и Хизбула в Ливан) срещу сунитските сили в региона, които са концентрирани предимно в Персийския залив и контролираните от "Ислямска държава" части на Ирак и Сирия.

Впрочем не само руската, но и американската политика в Близкия изток често остава недоразбрана. Следвайки традицията на миналите десетилетия, често се изказват предположения, че САЩ и занапред ще продължат да имат активен военен ангажимент в региона.

Само че подобни тълкувания недооценяват новата близкоизточна стратегия на САЩ. От фиаското на американските интервенции в Афганистан, в Ирак, а и в Либия външната политика на Обама си извлече поука и взе остро критикуваното вътре в страната решение за преоценка на тази политика и за концентриране над най-важните национални интереси на САЩ в региона, т.е. сигурността на държавата Израел и преди всичко осуетяването на иранската атомна програма, което беше ознаменувано с историческо споразумение, подписано през лятото.



САЩ се оттеглят от Близкия изток?



Ирак, чието днешно ръководство така или иначе вече следва повече Техеран, отколкото Вашингтон, вече не играе толкова голяма роля за САЩ, както преди. Същото важи и за Саудитска Арабия. Не на последно място и поради факта, че благодарение на американската революция в добива на шистов нефт и газ Щатите днес са отново напълно енергийно независими от чужбина. А това им се случва за първи път от голямата петролна криза през 70-те години насам. Всичко това позволява на Барак Обама да се оттегли от предишната активна роля на Америка в близкоизточния регион - нещо, което често погрешно се тълкува като плод на някаква лична колебливост и слабост.

Поради това не може да се очаква никакъв руско-американски съюз в Сирия. Защо САЩ да правят подобна услуга на руснаците? По-скоро може да се очаква, че ангажиментът на САЩ в Сирия ще продължава да намалява.

И докато Русия с пълна сила се хвърли в шиитско-сунитския религиозен конфликт с отворен край, Америка най-вероятно в бъдеще ще се изтегли от региона. Русия трябва само да внимава, за да не я сполети в този край на света горчивата съдба на американците. За Европа пък това означава, че бежанската криза вероятно ще се обостри още повече - поради очакваното в краткосрочен план задълбочаване на конфликта.

27
5185
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
27
 Видими 
22 Октомври 2015 19:27
Статията на бай Инго е джелезо! Попрегледах я отгоре, отгоре, ма то щото всичкото "опорни точки" съм ги чел тук, но на по-простонароден език, обикновено изказани от Щурчо...
22 Октомври 2015 19:51
Е, да се пробва и Батюшката, че да му мине мерака. Неговио БВП е 15 пъти по-малък от този на Обамата, ма нема лошо...
22 Октомври 2015 20:15
Въпросният Инго Мантойфел дали не е пряк потомък на хитлеровия генерал Хасо фон Мантойфел? Ето малко за този генерал: http://www.hrono.info/biograf/bio_m/manteifel.html
22 Октомври 2015 20:25
Решаването на бежанската криза в Европа не е сред приоритетните задачи нито на Русия, нито пък на САЩ. И двете страни са по-скоро загрижени за властовата си политика и за опазването на собствените си интереси в региона на Близкия изток.


един вид тия ще си мерят пишките, ние ще му берем гайлето.
22 Октомври 2015 21:08
Накратко казано, има прогрес в еврокомпирските глави!
Преди лош беше само Путин. Сега сме стигнали до мантрата: лоши са и Обама, и Путин (руснаците и американците).
Посоката все пак е правилна.
Дерзай, другарю списовател!
22 Октомври 2015 21:35
Тезата, че САЩ се оттеглят от Близкия Изток и го предават на Русия е вярна !

Американците в момента почти нямат бойна авиация в района. Всъщност някой знае ли колко бройки имат точно. Май само тия 10 самолета в Инджирлик?

Невярна е обаче надеждата, че Кремъл ще повтори грешките на Вашингтон.

Кремъл добре познава този регион още времената на Петър I , т.е 70 години преди образуването на самите САЩ.

Де факто Вашингтон предава на Кремъл действен инструмент за влияние върху Европа !!

Ако някой си мисли, че това е някакъв 'експромт" от Обама дълбоко се заблуждава. Американската външна политика винаги е съгласувана в основните стратегически въпроси между " слоновете и магаретата".....

22 Октомври 2015 21:36
Инго Мантойфел дали не е пряк потомък на хитлеровия генерал Хасо фон Мантойфел?

А дали Путин няма роднинска връзка с Распутин? Ето малко за този свещеник: https://ru.wikipedia.org/wiki/Распутин,_Григорий_Ефимович
22 Октомври 2015 22:15
Инго Мантойфел дали не е пряк потомък на хитлеровия генерал Хасо фон Мантойфел?

А сестра му не беше ли к...?

22 Октомври 2015 22:54
А сестра му не беше ли к...?

Ама той нямал сестра!
22 Октомври 2015 22:59
Тази статия значително понижи нивото на СЕГА ...
22 Октомври 2015 23:51
Много слаба статийка, изпълнена с противоречия. И да искат, САЩ не могат да се изтеглят от региона, това навсякъде ще се изтълкува като огромно поражение с последващ неизбежен още по-голям срив на влияние. А и как ще крепи Исраеля, ако се измъкне от Близкия Изток?
Русия няма потенциал да разшири влиянието си до степен на контрол в региона, ще се ограничи със спасяването на Сирия и създаването на сериозни проблеми на Турция и Саудиарабите. Русия още дълго ще ближе раните от предателствата на Горби и Барух Елцан, скоро няма да се замисли за суперсилие, нужни са й хоне още 20 години.
В статийката не се визира Китай като мераклия да се включи в играта за евентуалното англоамериканско наследство в западната част на Азия и Северна Африка, а апетитът на Поднебесната е огромен. Не само торбата с парите ще извадят, ами и оръжие с жива сила имат да залеят размазания и обезкръвен Близък Изток. Че и Европата по-късно.
22 Октомври 2015 23:57
И докато Русия с пълна сила се хвърли в шиитско-сунитския религиозен конфликт с отворен край, Америка най-вероятно в бъдеще ще се изтегли от региона.

Е а дано.
23 Октомври 2015 00:07
асад и путин са се договорили да поддържат патакламата и постоянният брои емигрантски воиски в турция иордания и европа с които да държат европа в напрежение и също да има разходи с емигрантите
23 Октомври 2015 00:23
Тази статия значително понижи нивото на СЕГА ...

Ми не. Само показва нивото на Deutsche Welle.
23 Октомври 2015 01:28



Ми не. Само показва нивото на Deutsche Welle


Абеееее...и едното и другото.
23 Октомври 2015 01:33
Инго Ман/тойфел дали не е пряк потомък

Знаете ли какво означава на немски тойфел?
В ДВ са се събрали все едни гяволета...
23 Октомври 2015 02:07
Живгявол
23 Октомври 2015 02:12
карагьозов 23 Октомври 2015 01:28



Ми не. Само показва нивото на Deutsche Welle


Абеееее...и едното и другото.

Не веднъж тук е осмивано нивото на самият вестник СЕГА, ДВ, ББС, НЙТ, ФТ, Газета.ру, Гардиан ( тука май с основание) и прочее медии.
АКо
Обаче,
някой обърне внимание на нивото на сий форум - дружно бива оплют от същата тази дружинка нивомери определящи въпросното форумно ниво..
23 Октомври 2015 09:23
един вид тия ще си мерят пишките, ние ще му берем гайлето.
23 Октомври 2015 09:50
Много слаба статийка, изпълнена с противоречия. И да искат, САЩ не могат да се изтеглят от региона, това навсякъде ще се изтълкува като огромно поражение с последващ неизбежен още по-голям срив на влияние. А и как ще крепи Исраеля, ако се измъкне от Близкия Изток?
Русия няма потенциал да разшири влиянието си до степен на контрол в региона, ще се ограничи със спасяването на Сирия и създаването на сериозни проблеми на Турция и Саудиарабите. Русия още дълго ще ближе раните от предателствата на Горби и Барух Елцан, скоро няма да се замисли за суперсилие, нужни са й хоне още 20 години.
В статийката не се визира Китай като мераклия да се включи в играта за евентуалното англоамериканско наследство в западната част на Азия и Северна Африка, а апетитът на Поднебесната е огромен. Не само торбата с парите ще извадят, ами и оръжие с жива сила имат да залеят размазания и обезкръвен Близък Изток. Че и Европата по-късно.


Васуки-то ашколсун
23 Октомври 2015 10:02
Решаването на бежанската криза в Европа не е сред приоритетните задачи нито на Русия, нито пък на САЩ.


Ето това е може би единственото вярно твърдение в статийката на добре платения ...

А и защо би трябвало да бъде? Нали Германия покани куцо и сакато (без нас европейците)?

23 Октомври 2015 10:21
Нали Германия покани куцо и сакато (без нас европейците)?

Защо трябва да те канят специално? Ако искаш да работиш в Германия винаги можеш да отидеш.
23 Октомври 2015 12:49
И докато Русия с пълна сила се хвърли в шиитско-сунитския религиозен конфликт с отворен край...


Нали беше борба на умерената, демократична, подкрепяна от "свободния свят" опозиция срещу диктатурата на Асад?

Кога стана религиозен конфликт в който международната общност подкрепя сунитите, а Русия - шиитите?

23 Октомври 2015 12:51
Защо трябва да те канят специално? Ако искаш да работиш в Германия винаги можеш да отидеш.


"Бежанците" отиват в Германия за да работят? Ох, забравих, че 90% са програмисти, инженери, лекари и т.н.
23 Октомври 2015 14:53
***
23 Октомври 2015 15:37
***
23 Октомври 2015 16:37
***
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД