:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,711,026
Активни 554
Страници 21,956
За един ден 1,302,066

Вместо оставка ЦИК хвърли вината за хаоса на общинската администрация

Шефът на ОИК пък смята, че двудневната драма в зала "Арена Армеец" е "чиста спекулация"
СНИМКА: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Затворените в зала "Арена Армеец" членове на секционни избирателни комисии бяха принудени да правят саморъчни плакати с искане за помощ.
Слаба организация и некомпетентност на всички нива на изборната администрация са причините за драмата с протоколите на секционните избирателни комисии в София. Това става ясно от реакциите на институциите, които се заплетоха в неадекватни обяснения и опити за прехвърляне на отговорността заради кошмарното изпълнение на иначе рутинната процедура в столичната зала "Арена Армеец". Виновни се оказаха и пострадалите от хаоса СИК-ове, тъй като в 90% от протоколите им има грешки.

От ЦИК направо хвърлиха вината върху столичната ОИК, която приемаше и обработваше протоколите. "ОИК е тази, която трябва да създаде организацията на територията на изборния район", декларира говорителката Камелия Нейкова в понеделник вечерта. По думите й още на 17 октомври ЦИК е предложила на колегите си в ОИК-София да си назначат 136 сътрудници, за да им помагат. На заседанието на ЦИК в понеделник се разбра, че помагачи действително е имало, само че те са били ползвани за "разнасяне на кафе и развеждане на хора из залата". Според член на комисията в "Арена Армеец" имало 80 компютъра на фирма "Информационно обслужване", на повечето от които нямало кой да работи.

Вариантът да бъдат пратени членове на ЦИК да помагат не получи подкрепа от самата комисия, тъй като ги чакала работата по протоколите от останалите ОИК в страната. Органът обаче се похвали, че в понеделник следобед е решил да прати на помощ в "Арена Армеец" 20 души. Но някои членове на комисията нарекоха мярката "палиативна", тъй като не решавала основния проблем - как да се облекчи работата на СИК. "Да не казвам нищо лошо за никоя ОИК, но как се справиха Варна и Пловдив, където също има голям брой секции?", обобщи настроенията член на ЦИК.

Директорът на "Информационно обслужване" проф. Михаил Константинов пък разпредели отговорността върху всички участници в драмата. Като основен проблем той открои заложения в Изборния кодекс 19-членен състав на ОИК-овете, който се оказва твърде малоброен за София с нейните 1500 изборни секции и 4 вида бюлетини. Това обаче не обяснява защо проблемът се изостри толкова само в столицата, но не и в другите големи градове. Константинов обвини и местната ОИК, че зле си е направила графика. "90% от протоколите съдържаха грешки и те не само се поправят, а минават по три пъти", обясни проф. Константинов, но не стана ясно за какъв тип грешки става дума.

Докато останалите членове на ЦИК призоваваха въпросът за оставките им да се остави настрана, говорителят Цветозар Томов неочаквано предложи мандатът на органа да се съкрати от 5 на 2 г. Според него ЦИК трябва да анализира досегашната си практика, като паралелно с това бъдат обсъдени промени в изборното законодателство, и след това да приключи с мандата си.

-------НАГЛОСТ

Изключителен цинизъм прояви шефът на ОИК-София Диляна Иванова, която нарече обвиненията за липса на организация "чиста спекулация". И заподозря в симулация някои от потърсилите медицинска помощ в "Арена Армеец", а можело да става дума просто за главоболие. "Причината, заради която може всеки евентуален човек да излезе разплакан, е това, че той е стоял дълго време на едно място, не е преспал, не се е нахранил както трябва. Защо мислите, че това, което сте видели, не е просто организирано от определена група хора?", коментира тя.

3
1315
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
3
 Видими 
27 Октомври 2015 19:06
Ситуацията не само в ОИК София, но и изцяло свързана с изборите е организирана. Процента на участие е различен но замесените са всички "организирали" и "провели" изборите. С РумиБъ, ТомиДи, МишоК и Дидито начело
И понеже се повтаря за Н-ти път и аз ще си позволя да се повторя. Директорът на ИО трябва да е наясно, колко протоколи се очакват и как ще ги обработи. За това е сключил договор с ЦИК. Ако математикът не може да го направи, просто не е за този си пост. Тези 19 човека в ОИК, трябва обаче месец преди изборите да са си организирали нещата така, че всичко да работи. Очевидно МишоК греши, ако смята, че ОИК в лично качество въвежда секционните протоколи. Ако не знае кой точно трябва да го прави срамота за титлата му "експерт по изборни технологии". Освен това на МишоК не е работа и не трябва да проверява за грешки протоколи на секционни комисии. Но той се е ангажирал лично и също така лично е поправял сгрешените протоколи, като и ги МИНАВА ПО ТРИ ПЪТИ <вероятно за да ги дооправи както му е поръчано>. Без да казва как точно ги минава - алгоритъм, методическо указание, член от изборният кодекс Ако това са ни експертите и ценният материал - заслужаваме си го. Хората от форума на СЕГА го показаха - минимално трябва да се планира по 35 протокола на компютър + един резервен. Но МишоК не знае колко точно компютри и хора обслужващи ги е имало в "Арената" към 20:00 на 25 Окт 2015 От кого и защо "експертите" по изборни технологии не са реагирали при появата на първите индикации за проблем ? А това означава поне на 20-21 Окт. 2015 да са имали ясна представа с какво темпо ще се работи. Или просто е трябвало да не реагират.
Директорът на "Информационно обслужване" проф. Михаил Константинов пък разпредели отговорността върху всички участници в драмата. Като основен проблем той открои заложения в Изборния кодекс 19-членен състав на ОИК-овете, който се оказва твърде малоброен за София с нейните 1500 изборни секции и 4 вида бюлетини. Това обаче не обяснява защо проблемът се изостри толкова само в столицата, но не и в другите големи градове. Константинов обвини и местната ОИК, че зле си е направила графика. "90% от протоколите съдържаха грешки и те не само се поправят, а минават по три пъти", обясни проф. Константинов, но не стана ясно за какъв тип грешки става дума.

ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА ОБЩИНСКАТА АДМИНИСТРАЦИЯ
6. Най-късно до 9 октомври 2015 г. да определи подходящи помещения за изчислителния пункт (ИП).
Изчислителният пункт трябва да бъде в близост до ОИК в помещение по възможност в същата сграда. В помещението да се осигурят работни места за работа на:
Компютри - пропорционално на броя на протоколите на СИК - по един компютър за всеки 35 бр. секционни протоколи плюс 1 резервен компютър;
Скенери – по един за всеки компютър;
Персонал от необходимия брой оператори: не по-малко от 1 оператор на компютър, до 2 души за сервизно обслужване на техниката и 1 отговорник на пункта.
7. Най-късно до 21 октомври 2015 г. да предостави помещенията за инсталиране на техниката. Помещенията трябва да бъдат подходящо оборудвани с бюра за компютрите, ел. захранване, осветление, отопление, телефон и др.
8. Да осигури телефонна и наземна интернет връзка за периодично предаване на междинните и крайните данни.
9. Да осигури охрана на помещенията от момента на инсталирането на техниката до изнасянето й.

МЕТОДИЧЕСКИ УКАЗАНИЯ
на Централната избирателна комисия по
прилагане на Изборния кодекс от общинските избирателни комисии в
изборите за общински съветници и за кметове и за национален референдум, насрочени за 25 октомври 2015 г.
(приети с Решение № 2596-МИ/НР от 14 октомври 2015 г. на ЦИК)

http://www.segabg.com/replies.php?id=266073&v=5928607#id_5928607
27 Октомври 2015 20:25
Абее..с една дума- на тези избори си ба мааамата
28 Октомври 2015 07:20
Ползвайки "логиката" на "математика" сгрешените протоколи може да са и 0.0009%. МишоК как точно определи процента. Поне 1 (един) грешен протокол ще се публикува ли? Макар че, правилното е ВСИЧКИ "сгрешени" да излязат на страницата на ЦИК. Нали "високо технологичният експерт" по изборни технологии е наредил на хората си да сканират оригиналите на тези "сгрешени" протоколи. Или направо мишките са ги поправяли, за да е сигурна победата с малко, но завинаги. Между другото лицето не печели ли за втори път така с малко, но . . . ? Другите победи до 12 няма да ги броим
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД