Висшият съдебен съвет обяви, че ще се оплаче в ЕК, че се потъпква независимостта на съдебната власт. |
Избухналото в отговор недоволство обедини дори враждуващи магистратски организации. В отворено писмо Съюзът на съдиите, Българската съдийска асоциация, Асоциацията на българските административни съдии, Асоциацията на прокурорите и Камарата на следователите заплашиха, че ще излязат на улицата, ако министърът не се откаже от намерението си.
"Длъжни сме да изразим масовото неодобрение, което това предложение предизвиква сред магистратската общност, и да заявим готовността да прибегнем до форми на протест в защита на независимостта на съдебната власт и за отстояване на професионалните си права, каквито наши колеги от други демократични страни са използвали", заявиха те, намеквайки за улични шествия. В писмото се казва, че предлаганото законодателно изменение не зачита стандартите, установени с международноправните актове, които България се е обвързала да изпълнява, както и Европейската харта за статута на съдиите на Съвета на Европа. Затова съсловните организации заплашват да информират международните магистратски организации, институциите на Съвета на Европа и на Европейския съюз, които продължават да прилагат мониторинг по отношение на България заради проблеми в областта на независимостта на съдебната власт от политическо влияние.
Идеята на Горанов е наречена "опит за провеждане на целенасочена политика, демонстрираща налагане на силово решение, несъобразено с независимостта на съдебната власт, и е проява на неуважение към съдиите, прокурорите и следователите". Ако се стигне до такъв протест, той ще е безпрецедентен.
Отвореното писмо е последният епизод от драмата с магистратските заплати, които не са индексирани от три години, въпреки че според Закона за съдебната власт най-ниската заплата в системата се равнява да две средномесечни в бюджетната сфера. Така всяко увеличение в администрацията автоматично трябва да се отрази и в съдебната система. Заплатите там обаче не са увеличавани заради липса на пари. През септември ВСС заяви, че има излишък, и гласува 12% увеличение на заплатите. Няколко дни по-късно обаче Горанов го призова да преразгледа това решение, защото нямало средства. След това министърът обвърза евентуалното увеличение със закриване на слабо натоварени съдилища. Премиерът Бойко Борисов се възмути, че не може заплатата на един съдия да е по-висока от неговата.
"Това е груба намеса на изпълнителната власт в съдебната", заяви на заседанието на ВСС във вторник председателят на Върховния касационен съд Лозан Панов. Съветът се събра извънредно заради предложенията на Горанов.
"Финансовият министър поиска от нас залог, че ще направим кардинални съкращения. Изначално на съдебната власт е затворена вратата, че ще се случи експертен диалог. Това е диктат на изпълнителната власт, който аз не мога да приема", заяви Галина Карагьозова от съвета.
Михаил Кожарев допълни, че ако ежегодно парламентът определя магистратските заплати, гласувайки бюджета, това ще направи съдебната власт зависима от другите две.
От ВСС решиха да сигнализират Комитета на министрите на Съвета на Европа, Венецианската комисия, Консултативния съвет на европейските съдии, Консултативния съвет на европейските прокурори и Европейската комисия за нарушаване на международно изразени стандарти относно независимостта на съдебната власт. Срещу Горанов и ВСС вече има и дело за заплаха на съдия от Софийския районен съд, очакват се още искове.