:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,711,122
Активни 529
Страници 22,052
За един ден 1,302,066

Здравната каса си поиска по-голям бюджет

Надзорният съвет на здравната каса отхвърли предложения от Министерството на финансите проектобюджет на НЗОК за 2016 г. Надзорът прие собствен бюджет, според който касата ще разполага със 130 млн. лв. повече от предложеното от МФ.

Първоначалният вариант на държавата е за бюджет за догодина от 3.204 млрд. лв. Това е със 130 млн. лв. повече от тази година. Надзорниците от гражданската квота - синдикати, работодатели и пациентски организации, обаче са гласували бюджет с увеличение с нови 130 млн. лв. - общо за 3.335 млрд. лв. за 2016 г.

Идеята е, че с по-високия бюджет ще се покрие дефицитът на касата за 2015 г., обясни представителят на пациентите Станимир Хасърджиев. Според него към края на годината се очаква недостиг от 64 млн. лв. Отделно касата дължи 66 млн. лв. за лечение на българи в страни от ЕС, част от тези задължения се просрочват и има опасност чуждите болници да започнат да връщат български пациенти. С повече пари ще се гарантира и въвеждането на замислените нови технологии, допълни Хасърджиев. Здравният министър Петър Москов обяви, че от догодина ще е нужен пръстов отпечатък за вход в цялата здравна система. Освен това по традиция касата плаща дефицитите си с бюджета за следващата година, т.е. ако за 2016 г. има по-голям скок на парите, разплащането за предната година няма да намали средствата. Одобрената от надзора сума ще стигне за провеждането на замислените от МЗ реформи, коментира зам. здравният министър Бойко Пенков. "Ще могат да се гарантират основният и допълнителният пакет и диспансеризацията на хората с хронични заболявания", каза той.

Новият вариант на бюджета не е бил подкрепен от двама от представителите на държавата - зам. финансовият министър Кирил Ананиев и управителя на НАП Бойко Атанасов. По закон бюджетът на касата се съгласува с ръководството й, но кабинетът и парламентът не са длъжни да се съобразят с предлагани от НЗОК корекции.
1050
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД