:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,707,618
Активни 451
Страници 18,548
За един ден 1,302,066

Регионалното министерство определи висок "таван" за безплатното саниране

Ремонтите на панелките не могат да надхвърлят 350 лева за квадратен метър
СНИМКА: БГНЕС
Това е първият готов блок по безплатната програма за саниране - в кв. "Ален мак" в Благоевград. Занапред общините ще трябва да се съобразяват с пределни цени за всяка от дейностите по обновяването на панелките.
Висок "таван" за максималните цени за санирането по безплатната правителствена програма определи Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ). Цените за отделните дейности, които не могат да бъдат надхвърляни от общините, вече са качени на сайта на ведомството. Те обаче са до два пъти по-високи от цените, постигнати при поръчките по приключващата европейска програма за обновяване на панелки.

Пределните цени ще бъдат наложени по решение на правителството след анализ на данните за вече обявените обществени поръчки. Много от тях очевидно са били прекалено раздути и това принуди управляващите да определят горен праг. Но и новите референтни стойности надхвърлят средните пазарни цени. Според обявените от регионалното министерство цени разходите за строителни и монтажни работи (СМР) не може да надвишават 250 лв. за квадратен метър без ДДС, а тези за енергийното и техническото обследване на всяка сграда - 12.50 лв./кв. м. Изработването на инвестиционния проект и авторският надзор са с таван от 15 лв., за строителния надзор той е 7 лв./кв. м, за инвеститорския контрол - 4, а за оценка на съответствието на проекта - 2 лв./кв. м. Така максималната цена за санирането излиза около 300 лв. на квадрат без ДДС, а с данъка - над 350 лева.

Референтните стойности трябва да бъдат прилагани от общините при определянето на прогнозните стойности за възлагане на дейностите по санирането - например топлоизолацията, смяната на дограмите, ремонт на покривите и фасадата. В указанията към тези цени изрично е посочено, че "всяка община следва да подхожда с необходимата отговорност и прецизност, като взема предвид големината, сложността на конструкцията и специфичните особености на сградата". От значение са повторяемостта на типови конструкции и елементи, разгънатата застроена площ, както и предписаните мерки за енергийна ефективност.

Решението да се наложат препоръчителни цени за санирането бе взето, за да се избегне надуването им при обществените поръчки и така да се облагодетелстват "свои" фирми. От регионалното ведомство обясниха неотдавна пред в. "Сега", че базата за референтните стойности ще са пазарните цени. Такива например са стойностите, при които има вече сключени договори след търгове по Закона за обществените поръчки по проекта "Енергийно обновяване на българските домове" по оперативната програма "Регионално развитие". Въпреки че досега са завършени само няколко сгради, за повечето има проведени процедури и яснота за цените. На практика цените от поръчките по този проект са почти наполовина по-ниски. Така например СМР са между 100 и 150 лв./кв. м, казаха пред "Сега" експерти от проектните мениджъри по проекта. Те бяха избрани от регионалното министерство да подпомагат и консултират изпълнението му. Заложените в правителствената програма максимални разходи за изготвяне на техническото или енергийното обследване също са двойни. По европейския проект те са около 5-6 лв./кв. м.



СМЕТКИ

Блоковете в безплатната програма са с разгъната площ между 3000 и 8000 квадратни метра. Ако вземем условно за база средна квадратура от около 5000 кв. м, излиза, че при максималната цена от 250 лв./кв. м при 1 млрд. лева бюджет по програмата ще бъдат обновени 800 -1000 сгради. Според предварителната информация блоковете за саниране са над 20 хиляди.



ПОЗИЦИЯ

Добре е да има ориентировъчни позиции на дейностите, които да служат на общините при съставянето на заданията за обществените поръчки и оценката на кандидатите, коментира инж. Иван Бойков от ръководството на Камарата на строителите в България. Строители обаче коментираха, че определянето на каквито и да е цени от държавата е регулация от времето на социализма.

17
3168
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
17
 Видими 
27 Октомври 2015 19:03
Те обаче са до два пъти по-високи от цените

Хе-хе, навремето се възмущавахме, че "отбивката" е 10%.
Вече е стигнала до 50%, гарантирано от...
27 Октомври 2015 19:28
оляха се....даже не са и обичайните "анекси".
27 Октомври 2015 19:34
Защо не почнат да пишат "безплатното саниране" слято - "безплатнотосаниране"?
27 Октомври 2015 19:39
"Според обявените от регионалното министерство цени разходите за строителни и монтажни работи (СМР) не може да надвишават 250 лв. за квадратен метър без ДДС, а тези за енергийното и техническото обследване на всяка сграда - 12.50 лв./кв. м. Изработването на инвестиционния проект и авторският надзор са с таван от 15 лв., за строителния надзор той е 7 лв./кв. м, за инвеститорския контрол - 4, а за оценка на съответствието на проекта - 2 лв./кв. м. Така максималната цена за санирането излиза около 300 лв. на квадрат без ДДС, а с данъка - над 350 лева.4

40 лева на квадрат е цената за труд на груб строеж.
300 лева на квадрат са предостатъчно за изграждане до покрив с материалите.
27 Октомври 2015 20:43
Големият грабеж! Тук вече не става въпрос за милиони, а грабеж за стотици милиони. Та 300 лв/кв.м си е нов строеж (без терена). А както е известно всички панелки са построени върху държавна земя.
27 Октомври 2015 20:55
ГЕРБ станаха крадци. Публични средства харчат като за последно. Повече няма да гласувам за ГЕРБ.
27 Октомври 2015 22:53
5 000 кв.м. средна площ на блок по 250 лева прави 1 250 000 лева. За сравнение първият саниран блок в Благоевград с 40 апартамента е "глътнал" 500 000. Пада се средно по 12 500 на апартамент. Но нали виждате, че няма панелка без сменена поне 1/3 от дограмата, без частична изолация, а много са с направен покрив - хората няма как да оставят да тече. Така че в Благоевград реалната цена е поне 15 000 на апартамент. Я сега някой да се разтърси в нета и да провери колко струва смяната на дограмата на цял апартамент /около 2 600 лева/, колко струва кв.м. добра изолация - /37-40 със скеле/, да сложи покрива, смяна на ламарините, общи части, проектиране и обследване. Излиза не по-вече от 5 000 на апартамент, не 15 000. Всеки може да провери, това не е магистрала или спортна зала. При това офертите са за индивидуални поръчки. При работа на по-голям фронт цената пада. По тези изчисления в Благоевград е станало едно от двете - или са откраднати или са рапилени две-трети от парите. Сега слагат много по-голям таван на разходите, вместо да ги свият. Да са ни честити ВИДИМИТЕ РЕЗУЛТАТИ ЗА БЪЛГАРИЯ!
27 Октомври 2015 23:08
Преди няколко седмици го писах, сега пак - лятото си правихме нова баня и накрая сложих изолация отвън.
Лепило, стиропор 5 см, мрежа и циментова шпакловка, драскана мазилка и силиконова боя. Излезна ми 12-13 лв квадрата. Материалите съм ги взимал от Homemax и един друг склад за строителни материали.
Труда - аз и татко.
Кви са тези стотици левове за квадрат?!?!?
28 Октомври 2015 01:04
Подмяната на тръби, водомери, топломери, дограма (ПВЦ шесткамерна "Тисен" с К-стъклопакети), петсантиметрова топлоизолация с немска мазилка - всичко това ми струваше 5000 лв. за жилище от 90 кв. м. - или по 60 лв/кв. м.
Строежът на нова къща - около 500 лв/кв. м. включително основите и покрива!
28 Октомври 2015 07:19
Строителните фирми са на държавна хранилка. Изкуствено държавата държи високи цените на строителството. Щото явно повечето фирми са близки до властта.
28 Октомври 2015 07:34
Жалко е, че никой не проявява интерес към цените, по които се изпълнява строителството с европейски пари.
Да не говоря пък за напълно излишните видове строителни работи, които са предвидени само за да вдигат обема.
28 Октомври 2015 07:44
Беден богат носи. И това е държавна политика. С парите на бедните работещи ще се санират жилищата на богатите нищонеправещи.

28 Октомври 2015 08:40
Вие пък да не мислите, че парите наистина отиват в строителните фирми?
28 Октомври 2015 10:09
ГЕРБ станаха крадци. Публични средства харчат като за последно. Повече няма да гласувам за ГЕРБ.


Така, така!
Едно по едно, та до едно стигат до въпроса "оти ручахме жабетата", но първо - торбата със сол до половина, от 50-те тояги - поне половината, че чак тогава плащането.
28 Октомври 2015 10:59
на мен ми излезна топлоизолацията 36лв/м със всичко от фирмата (скеле и материали 6 см изолация, мрежа ,замазка, мазилка-всичко на Баумит), преди това си бях сменил дограмите и остъклил балконите с ПВЦ дограма 7 камерна-технолинк общо 36 квдрата (към 3900лв - направиха ми отстъпка) . Общо към 5 бона за 72 кв.апартамент.
28 Октомври 2015 13:24
mick
27 Октомври 2015 20:55
ГЕРБ станаха крадци. Публични средства харчат като за последно. Повече няма да гласувам за ГЕРБ.

Да, бе. Станаха крадци. Ами Станишев? Ами Орешарски? Ами злият демон Костов? Нали точно ТЕ принудиха честните и почтени гербери да крадат, за да оцелеят от глада и немотията?
28 Октомври 2015 13:36
Форумците пак са се вкиснали преждевременно. Това са максимални цени, никой не казва, че точно толкова ще струва. Разбира се, че има вероятност за фирмите да си направят сметките по тези цени, но нали ще има конкурси, и тези с високите цени май трудно ще се класират?
Проблема е в друго драги съфорумци. Проблема е, че от тия ми ти 300 пари на кв.м много голяма част ще отидат за материали, или, както много предполагат, ще се опоскат по веригата. Ако тези пари са разпределени така, че половината, или дори повече, са за човешки труд, и наистина се платят под формата на заплати на работници, инженери и проектанти, то икономическия ефект от това ще бъде осезаем. Понеже става дума за повсеместно саниране на територията на всички общини в страната, това би означавало, че хора, заети в местни строителни фирми, ще получават добри заплати за по-продължителен период от време. Те ще харчат тези заплати в местните магазини, заведения и прочие, ще отидат някъде на екскурзия, въобще ще се усети ресултата от това в много по-широк спектър от дейоности отвъд строителството. На всичкото отгоре на тези заплати ще се начислят данъци и удръжки, т.е. и държавата ще намаже пак. Обаче по нашенски като мислим, че за 5 лв/час всеки ще се хване да работи, понеже няма друг избор, и като му се платят половината на ръка, а останалата разлика се разпредели между фирмени шефове и на човеко хората, до този икономически ефект няма как да се стигне. И в крайна сметка пак ще движим немската автомобилна индустрия с някой и друг нов Таурег или Кайен.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД