Това правителство не управлява за първи път. В първия си мандат кабинетът на Борисов не направи никакви структурни реформи и съществени промени в законодателството и сега им се пада да приемат поредния бюджет с дефицит. По мои лични сметки, без да претендирам за академичност и 100% прецизност, излиза, че към 5-6 млрд. лв. допълнително, под формата на дълг, са необходими на година на това правителство с този модел на управление.
Миналата година правителството поиска парламентът да му подпише "чек"
за поемане на 16 млрд. лв. задължения. Обяснението бе, че с тези пари в следващите три години ще се плащат стари дългове и ще се покрива бюджетният дефицит. Но правителството променя непрекъснато числата - 2014 година завърши с непланиран рекорден дефицит, а министърът на финансите поиска актуализация на бюджета за 2015 г. пак заради очертаващ се по-висок дефицит. Това са лоши симптоми - означават, че България става все по-зависима от дългове, с които трябва да се покриват "дупките в хазната".
Прави са някои анализатори и бивши управляващи, че влизаме в дългова спирала. Да, те фактологично са прави, но горчивото е, че сред тях има и такива, които са в основата на проблема. Дали тенденцията за България може да се обърне? Финансистите в конкретния случай нямат друга опция. Поне засега. В бюджета са зейнали големи дупки, икономиката ни не е от ефективните, добавете ембаргото от Русия, загубите в туризма...
И какво се получава - минус тук, минус там и после управляващите се чудят какво да вдигат - данъци ли, винетки ли и или друго. А това означава изземване на средства - от гражданите и от фирмите, от потреблението и от производството. Чуждестранните инвестиции намаляват с всяка изминала година, а в момента са на критичния си минимум. Няма откъде да се влее свеж ресурс в икономиката, за да се покрият всички държавни разходи, затова се прави очевидното - тегли се заем. Докога ще теглим заеми, за да живеем?
Тенденцията може да се обърне, разбира се, но не от днес за утре
Ако се направят структурни реформи решително и бързо, има надежда. Нещата не са и толкова сложни, колкото се описват. БВП си има компоненти - оглеждаме ги и решаваме кой път да изберем. Дали ще увеличим вътрешното търсене или износа зависи от избрания подход, чрез който ще влияем на тези параметри, за да можем след година да отчетем по-малък бюджетен дефицит. Примерно, фирмите искат да произвеждат и да изнасят продукцията си извън страната. Е, ако държава им вдига цената на тока, как ще стане това? Ако изтеглят кредит и си купят машини, а банката им вдигне лихвата впоследствие, което увеличава разходите им по плащанията, как тази ситуация ще ги направи по-конкурентоспособни? Няма как да стане.
Проблемът на Бюджет 2016 е, че няма стратегия. И това не е отсега - от години е. Първо, трябва да е ясно кое е приоритет - износът, вътрешното потребление, инвестициите, и второ - да се набележат мерките. Без това Бюджет 2016 се превръща в поредния Бюджет на лутането, от който произлиза и Политика на лутането.
Това се получава, защото, ако има ясна стратегия и реформи, политическата цена, която трябва да платят управляващите партии и правителствата, ще е твърде голяма за тях. Ако ГЕРБ бяха направили тези реформи през първото си управление, сигурно нямаше да спечелят изборите през 2014 г. с толкова внушително мнозинство. Всяка реформа означава и жертви. Вижте какво се получи с МВР. Кабинетът се опита да преструктурира някои разходи - всеки човек с просто око вижда, че това е необходимо да се направи. И какво последва - полицаите излязоха на протест и ГЕРБ клекна. После се питаме защо бюджетът ни е такъв. Такъв ще бъде, докато управляващите предпочитат популизма и избягват да засягат интересите на различните групи избиратели.
Дали вървим към "гръцки вариант". Въпрос на години, на време е да се докараме дотам. Защото тенденциите се улавят лесно от специалистите, но тъй като елитът управлява по инерция, всеки следващ ще тегли все повече и повече дълг. Сегашните на власт теглят почти двойно повече от предишните, а следващите ще вземат двойно повече дълг от настоящите. Така камъкът на шията ни ще става по-тежък в геометрична прогресия. Освен ако не дойде смело управление.
-------
Текстът е публикуван в БГНЕС.