Мрежата за високоскоростния интернет, която е вече изградена в изостаналите и отдалечените райони, ще се дава на частни телекомуникационни оператори. Това стана ясно вчера при представянето на резултатите от изпълнението на европейски проект на стойност близо 40 млн. лв. по програма "Регионално развитие".
"Проектът за развитие на високоскоростен широколентов достъп и на широколентови услуги за гражданите и бизнеса в икономически изостанали и отдалечени райони в България е изпълнен успешно в 29 общини и 24 малки населени места, в 14 области на страната", обяви Красимир Симонски, изпълнителен директор на Изпълнителна агенция "Електронни съобщителни мрежи и информационни системи" към транспортното министерство. Новоизградената инфраструктура по проекта ще се предоставя на частни телекомуникационни оператори чрез държавна концесия за 13 години. Избраните оператори ще поддържат инфраструктурата и ще я отдават под наем на местните интернет доставчици.
Според Симонски с бързия интернет се създава възможност всички държавни институции да бъдат свързани в облака на държавната администрация. Тази нова мрежа ще даде възможност и за налагане на правила и норми за киберсигурност.
ПОКРИТИЕ
Към оптичната мрежа вече са свързани 29 общини, 46 училища, 18 болнични заведения, 38 читалища и библиотеки, държавни и общински структури. Става дума за 7% от територията на страната с близо 300 хил. души население, което е около 8% от българите. През новия програмен период е предвидено финансиране за широколентовата инфраструктура, така че да бъде покрита територията на България според европейските препоръки на стратегията "Европа 2020".
|
|