:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 183
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

Нарушенията на тези избори счупиха рекордите

Половината българи не искат да сигнализират за опит да им бъде купен гласът, сочат данни на „Прозрачност без граници"
Лошата подготовка на изборната администрация и преднамереното въздействие на заинтересувани външни фактори върху нейната работа доведоха до рекорден брой организационни нарушения на проведените през октомври местни избори и референдум. Такива са 67.47% от всички нарушения, сочат данни на асоциация "Прозрачност без граници" от нейно наблюдение в деня на вота. Делът на организационните проблеми е най-високият за последните 6 г. Контролираният вот заема второ място с 16.52% от нарушенията, следван от незаконната реклама - 13.75%, и купуването на гласове - 2.27%.

Своеобразният рекорд се дължи на слабото обучение на членовете на избирателни комисии, които се оказват неподготвени да изпълняват разпоредбите на Изборния кодекс. Това води до неспазване на процедурите за боравене с бюлетините, хаос в изборните помещения, технически грешки при броенето и при попълването на протоколите с резултатите. Част от грешките обаче се дължат на политически натиск върху комисиите. А това улеснява порочните изборни практики като контролирания и купения вот, са категорични експертите.

Разнообразяват се формите на натиск върху избирателите, като се преминава от пряко купуване на гласове към "търговия със зависимости" - обещания за приоритетен достъп до енергийни и др. помощи, отнемане на дебитни карти за социални плащания, заплахи за неизплащане на заплати, опрощаване на дългове. Подобни практики се улесняват от невъзможността да бъдат наказани извършителите им заради неефективността на разследващите и контролните органи, смятат от асоциацията. Освен това често институциите контактуват със заинтересувани среди от политиката и бизнеса. Особена роля в това отношение играят местните администрации - социални служби, горски стопанства, ТЕЛК-ове. Под натиска на местни лидери те обещават услуги срещу "правилен" политически избор.

В подобни условия доверието на гражданите в институциите намалява, а оттам и желанието им да потърсят помощта им. 46.8% от българите не биха подали сигнал, ако им се окаже натиск или им се направи предложение да си продадат гласа, показва изследване на "Алфа Рисърч", поръчано от "Прозрачност без граници". 28.2 на сто смятат, че няма смисъл, 14.1 процента не искат неприятности, а 4.5 на сто се страхуват. "Общата среда в страната не предполага активно противодействие на политическата корупция от страна на гражданите", обезкуражаващо заключават наблюдателите.

-------АНАЛИЗ

ЦИК ще представи анализ на проблемите, които е срещнала при организирането и провеждането на кметските избори и на националния референдум, стана ясно на вчерашното й заседание. В него ще се предложат мерки за подобряване на ефективността на информационната кампания във връзка с допитването и ще се обърне специално внимание на т.нар. медийни пакети. "От коментарите на юристи, НПО, медии и т.н. се видя, че вероятно е необходимо този добър правен инструмент да бъде развит с допълнителни разпоредби, които ние да предложим на законодателя", обясни шефът на ЦИК Ивилина Алексиева.
1092
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД