Новият модел за финансиране на университетите бе одобрен с голямо мнозинство от депутатите, които вчера приеха на 1-во четене предложените от МС поправки в Закона за висшето образование. Заедно с тях бяха одобрени и още три от общо 6-те внесени законопроекта.
Най-радикални са промените на кабинета, които предвиждат държавната субсидия за вузовете да се дава не само на брой студенти, но и според качеството на образованието. Записано е, че процентът за качество ще се вдига всяка година, като през 2020 г. трябва да се увеличи от сегашните 12.8% на 60 на сто. Ако текстовете минат и на 2-ро четене, ще променят драстично системата, защото предвиждат държавата да ограничи безразборния прием във висшите училища, като въведе защитени специалности и приоритетни направления и финансира с предимство тези, за които има недостиг на пазара на труда.
Одобрен бе и проектът на депутата от АБВ Борислав Борисов, който дава свобода на вузовете да развиват производствена и търговска дейност, свързани със стопанската реализация на създаваните от тях научни продукти. Дава им се още и право да разкриват свои образователни структури в други държави, като се уточнява, че това важи само за вузовете с акредитация между 6 и 10.
Законопроектът на Милен Михов от ПФ и Борислав Великов от РФ, също одобрен въпреки изказаните опасения, че ще стимулира младите да напускат страната, дава възможност университетите да откриват и по-малки звена в чужбина - териториални поделения на факултетите, които няма да са самостоятелни, а ще се управляват от съответния факултет. Със "за" бяха гласувани и поправките, предложени от Милена Дамянова от ГЕРБ, които ограничават до два мандатите на членовете на Националното представителство на студентските съвети.
|
|