:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,703,506
Активни 564
Страници 14,436
За един ден 1,302,066
Метаморфози

Искахме условията на Санстефанския мир, а получихме Берлинския договор

Напрежението между Сотир Цацаров и Христо Иванов не е личностен проблем, а нестабилност на модела
Иванка Иванова
Някои числа: ако преминат успешно през третото гласуване в Народното събрание и после (вероятно) през Конституционния съд, тези промени в Конституцията ще бъдат пети по ред и четвъртите, които се занимават основно с въпросите на Глава шеста - Съдебна власт. Как ще изглежда съдебната власт след четвъртото си конституционно преформатиране? Какво да очакваме от Съдебна власт 4.0?



Тежките условия на независимостта



Мнозинството в Народното събрание подкрепи разделянето на Висшия съдебен съвет в две колегии - една за съдии и една за прокурори и следователи, но направи всичко възможно да ограничи ефекта на поправките спрямо желаната цел (независимостта на съда). Първото ограничение на съдийската независимост идва от състава на съдийската колегия: съдиите, избрани от самите съдии в колегията, ще бъдат 6 от 14, а сега са 6 от 24, т.е. петите промени в Конституцията се свеждат до разликата между две малцинства: без значение дали са 6 от 24 или 6 от 14, съдиите, които са избрани от самите съдии, все остават малцинство в своя кадрови орган. По въпроса има установен европейски стандарт, който се изразява във формулата "значително мнозинство във ВСС да се състои от съдии, избрани от самите съдии" (чл. 18 от Становище №10 на Консултативния съвет на европейските съдии). През октомври Венецианската комисия също се произнесе в този смисъл. Мнозинството в Народното събрание пренебрегна и двете становища.

Освен това Народното събрание наложени и други тежки условия на съдийската независимост. Пленумът на ВСС беше запазен като отделен орган с право да решава неясен кръг "общи въпроси" на съдиите и прокурорите. Пленумът ще може да освобождава членовете на отделните колегии на ВСС, включително и изборните членове на съдийската колегия. Пленумът ще избира и председателите на Върховния касационен и Върховния административен съд. Запазват се основни канали за влияние на политическите мнозинства и на прокуратурата върху кадровата политика в органите на съдебната власт. Ако използваме за аналогия борбите за национална независимост: искахме условията на Санстефанския мир, а получихме Берлинския договор.



Прокуратурата - все по-токсична



Публичните разходи за съдилищата у нас са само малко по-високи от тези за прокуратурата. През 2014 г. срещу своите 222 млн. лв. съдилищата са решили над половин милион дела. Някои по-добре, други по-лошо, но се вижда, че съдът е работеща институция. През 2014 г. срещу своите 170 млн. прокуратурата е осъдила малко над 31 000 души (по данни на НСИ), като в тях се включват и над 4000 души, които са осъдени за незаконно пресичане на границата. Без тях спадът в производителността на прокуратурата би бил 43% спрямо 2011 г., когато са осъдени над 48 000 души. Доскоро можехме да се заблуждаваме, че прокуратурата не е ефективна само по делата за престъпления по високите етажи на властта и срещу организираната престъпност. Сега се вижда, че има спад и в преследването и наказването на най-баналните форми на престъпност.

При гласуването на второ четене на промените в Конституцията стана ясно, че Народното събрание не иска да поеме отговорност за прокуратурата и не иска на негов терен да се обсъжда въпросът за нейната ефективност. На първо четене беше прието, че в състава на прокурорската колегия на ВСС професионалната и парламентарната квота ще бъдат изравнени - 6:6. Тогава всеки проблем на прокуратурата щеше да се превръща лесно и в проблем на партиите от парламентарното мнозинство и крайната отговорност щеше да бъде тяхна. При второто четене Народното събрание намали с една бройка парламентарната квота и така се съгласи главният прокурор и 5 от неговите подчинени да формират мнозинство в прокурорската колегия на ВСС спрямо 5-мата избрани от парламентарната квота.



Депутатите си измиха ръцете



Първо съдът се дистанцира от прокуратурата, сега и законодателната власт не иска да поеме отговорност за нейното управление.

Всяко политическо мнозинство у нас досега е искало да бере плодовете на зависимата и подчинена прокуратура, но не и да поеме политическата отговорност за нейното управление. Дългите години на нерегламентирана политическа употреба на прокуратурата и липсата на каквито и да било видими успехи в борбата с престъпността превърнаха институцията в токсична собственост - прокуратурата е нежелана отговорност и за съдебната, и за законодателната власт.

В дългосрочен план единственият клон на държавната власт, който би могъл да понесе отговорността за прокуратурата, е изпълнителната власт. При предишните промени в Конституцията министърът на правосъдието беше издигнат до положението на отделен конституционен орган. Неслучайно в много държави министърът на правосъдието е и главен прокурор или основен кадровик за прокурорите. Напрежението между Сотир Цацаров и Христо Иванов не е личностен проблем. То е резултат на конституционното овластяване на министъра и на нестабилността на досегашния модел, при който министърът води заседанията на ВСС, а главният прокурор е най-силният играч в него. Естественото развитие на конституционното овластяване на министъра на правосъдието е той да поеме прокурорските назначения. Впрочем това е било положението у нас преди 1947 г.



Към съдебна система 5.0



Конструкцията на прокурорската колегия във ВСС е еднакво невъзможна при 6:5 и при 6:6 съотношение между парламентарна и професионална квота. Такъв орган за прокурорски назначения няма никъде другаде в Европа. Дори и да допуснем, че този орган възникне и заработи у нас, той ще стане обект на преосмисляне и промяна много скоро. Имахме вече такъв прецедент - промените в Конституцията от 2006 г. трябваше да бъдат "поправяни" с промени в Конституцията през 2007 г. По отношение на прокурорската колегия във ВСС още отсега е ясно, че Съдебна власт 4.0 не предлага добро и устойчиво решение и веднага щом изсъхне мастилото на "Държавен вестник" с петите промени в Конституцията, трябва да се започне подготовка на шестите.
Снимка: БГНЕС
Идеите за съдийска независимост от ВСС напълно се провалиха.
16
4130
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
16
 Видими 
13 Декември 2015 19:08
От миналата седмица се опитвам да разбера (при това съм с математическо образование от СУ) защо 6 от 14 е малцинство и е лошо, а 5 от 11 е мнозинство и е пак лошо. И за пореден път моля някой да ми го обясни като на математик с числа, а не с общи и напоителни уманитарни лафове.
13 Декември 2015 19:54
Отворенящина Съдебната власт и въобще правоохранителните и правораздавателните органи винаги и навсякъде осигуряват интересите на управляващите върхушки в съответните държави. Откакто почти напълно ни лишиха от държавност, обслужват главно чужди интереси, свеждани до тези органи предимно през колониалните администкрации. Предвид войните около нас, чичо Сам принуждава туземците да приемат още една група - агентурата му непеошка - пряко да се бърка в работата на гореспоменатите органи. От това произлизат е сегашните дандании. Пределно ясно се вижда от активността на протестерските хрантутници и разните соросоидни отвореняци.
13 Декември 2015 19:56
Естественото развитие на конституционното овластяване на министъра на правосъдието е той да поеме прокурорските назначения. Впрочем това е било положението у нас преди 1947 г.

Ми, логично. Държавното обвинение си е държавно...
13 Декември 2015 20:35
Искахме условията на Санстефанския мир, а получихме Берлинския договор


Ама кои сте тези ... "вие", бе? Кои сте? От кого сте упълномощени да "преговаряте" за наша сметка? Кой допусна да сте фактор? Изумително!

Ама аз пет пари не давам какво искате и какво предлагате, бе. Самият факт, че произхожда от вас, за мен е достатъчен - против, до смърт!
13 Декември 2015 20:36
Много интересно би било едни истинско проучване сред повече от традиционните 1300 -1500 души : какво мисли народеца за това 6:6 , 5: 6 и вълнували го този резултат , какво мисли въобще за съдебната система ?
13 Декември 2015 20:54
Тия от Отровено общество убу ранят май...Снимката !
13 Декември 2015 21:01
какво мисли народеца за това 6:6 , 5: 6 и вълнували го този резултат , какво мисли въобще за съдебната система ?

Тцъ, не мисли. Коги опре яйцето до собвенио задник, тогива...
13 Декември 2015 21:06
Васуки
13 Декември 2015 19:54
Откакто почти напълно ни лишиха от държавност, обслужват главно чужди интереси, свеждани до тези органи предимно през колониалните администкрации.

Пределно ясно се вижда от активността на протестерските хрантутници и разните соросоидни отвореняци.
Гьобелс пасти да яде.
Случая Белведере.

То само протестиращите искат реформи. Вся остолная сволоч си иска Status Quo.
13 Декември 2015 21:09
Оставете прокурорите САМИ да избират сред себеподобните членове на Висшия Прокурорски съвет! Но вменете на Главния прокурор да внася писмен доклад в Парламента, в който да съобщава БРОЯ на преписките, които подчинените му прокурори са ...ПРЕКРАТИЛИ, и ЗАЩО са ги прекратили. Второ, задължете го да предава ВСЯКА така прекратена преписка, с ВСИЧКИ материали, които Цацаровите прокурори са събрали по нея, да се предава на ЧАСТНИЯ прокурор! ДА, същият ЧАСТЕН прокурор, който доцентът Кристиян ТАКОВ предложи да се въведе - онзи ден в предаването "Лице в лице" на Цветанка Ризова...

Може ЧАСТНИЯТ прокурор пък да успее да събере онези данни за престъплението, които са убягнали на ДЪРЖАВНИЯ !

Прав е ТАКОВ - щом единият от участниците в СЪСТЕЗАТЕЛНИЯ процес пред СЪДИЯТА е ЧАСТНИК, то и другият участник също МОЖЕ да е ЧАСТНИК!

---

Пред Цветанка Ризова оня ден ТАКОВ направи това си предложение (за ПРИВАТИЗАЦИЯ на Прокуратурата) след като разкри, с много точни формулировки, трите способа (схеми), по които Прокуратурата НЕ върши работата, за която НИЕ, НАРОДЪТ, й плащаме! Единствено седмичникът на Иво Прокопиев (в последния си брой) е възпроизвел едно към едно цялото изказване на ТАКОВ при Цветанка! Никоя друга медия май не стори това! КАПИТАЛци, поздравявам ви!

---
Таковото предложение в пакет с моето ЩЕ свършат РАБОТАТА, която Радан и Христо Иванов няма да могат да свършат!!!!
14 Декември 2015 00:07
***
14 Декември 2015 06:25
Естественото развитие на конституционното овластяване на министъра на правосъдието е той да поеме прокурорските назначения. Впрочем това е било положението у нас преди 1947 г.

Вай, гъ-жа, не Ви ли информираха, преди да тупнете туй писание в публичното пространство, че до 1947 г. (преди и след 1944-та) в България са се произнасяли и изпълнявали смъртни присъди по искане на прокуратурата, назначена от министъра на правосъдието?! Хай по-внимателно с аргументите, че нито са демократични, нито евро, нито ценностни. Вярно, че може да са атлантически, щото там все още ползУват електрически столове, казват.
14 Декември 2015 06:29
И как може изобщо едно политкоректно твърдение да се основава не единствено на демократичната практика от 1941 до 1944 г, а и на съществуващото от 1944 до 1947 г. положение, недоумявам. Ще има рязане на грантове май.
14 Декември 2015 09:28
а 5 от 11 е мнозинство и е пак лошо. И за пореден път моля някой да ми го обясни като на математик с числа, а не с общи и напоителни уманитарни лафове.


Не четеш внимателно: Главният прокурор + 5 от подчинените му = 6 от 11, което си е мнозинство.
14 Декември 2015 09:46
до 1947 г. (преди и след 1944-та) в България са се произнасяли и изпълнявали смъртни присъди по искане на прокуратурата, назначена от министъра на правосъдието?!


Е и? Прокуратурата ги е искала, но съдът е този , който ги е постановил.
14 Декември 2015 09:59
Главният прокурор + 5 от подчинените му = 6 от 11, което си е мнозинство.

Това е допускане, че главния прокурор се избира само от подчинените му.
По същата логика, в съдийската колегия влизат председателите на ВАС и ВКС + 6 от подчинените им и това прави 8 от 14, което е мнозинство.
Не че не сме свикнали на мерене с различен аршин, но когато е в едно изречение или в съседни, прави лошо впечатление като езикова и обща култура.
14 Декември 2015 18:54
Отличен анализ! Отличен.
Само като чета коментарите под сатията виждам, че огромното мнозинство не схваща въобще за какво става дума...Не случайно халът на държавта е такъв...Къде къде е по-лесно да се разбира баце какво е изтропал за пореден път....
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД