България и Турция се договориха вчера за възобновяване на работата по изграждане на връзката между газопреносните системи на двете държави. "По нея България ще може да получава и азербайджански газ", посочи турският премиер Ахмет Давутоглу, който беше на посещение у нас. Той разговаря с премиера Бойко Борисов и президента Росен Плевнелиев.
"България, Турция и Гърция са решили да изградят интерконектори, които заедно с газовия разпределител "Балкан" да осъществят истинска диверсификация и движение на природния газ във всяка посока", обяви на свой ред Бойко Борисов. На срещата си с Давутоглу той е обсъдил любимата си тема за създаване на газов хъб в България. С проекта, който си има и име - "Балкан", вече се ангажира и Европейската комисия.
"Благодаря на колегата, че проявява това разбиране и ново виждане. Помните, преди 6-7 месеца имаше други планове. Така че нека да не заобикаляме една или друга държава, а да направим така, че всички да имаме газ", заяви вчера българският премиер. "Газовият интерконектор между България и Гърция е много важен, за да могат страните ни да станат газови хъбове в региона", изтъкна и президентът на Гърция Прокопис Павлопулос, който също бе в София.
Междусистемните газови връзки на България с балканските съседки са тема от 7 години, но специално с Турция нещата не потръгнаха. Вниманието на Анкара бе ангажирано от плановете за изграждането на газопровода "Турски поток" с Русия. След инцидента с руския изтребител Су-24, който бе свален от турските ВВС, Москва обяви "Турски поток" за закрит проект, а интерконекторът с България отново е на дневен ред.
"Едно от най-важните качества на мъжа е търпението", коментира пък Борисов и изрази надежда, че "между Русия и Турция ще се нормализират отношенията и в контекста на диверсификацията на газовите доставки". "Мога само да призова, защото над Черно море, над нашата територия и граница е хубаво да има мир и да развиваме икономиките и присъединяването. Надявам се на разум и от двете страни, много години са били първи приятели Русия и Турция, да намерят начин и сега да си оправят отношенията, така че ние и този път ще си проявим търпението", посочи българският премиер.
Борисов съобщи още, че през март предстои съвместно заседание в София на правителствата на двете страни. Тогава се очаква да бъдат подписани редица споразумения, както и да станат ясни повече подробности около изграждането на скоростна жп линия от София до Инстанбул. "Надявам се скоро министрите на транспорта да ни поканят на откриването на линията, по която влаковете да се движат със скорост 180-190 километра в час", допълни Борисов.
ОГРАДИ И ПРЕГРАДИ
Турската делегация за пореден път е повдигнала въпроса за строежа на оградата по границата. Пред медиите Борисов обясни, че целта е всички да влизат в България легално през ГКПП-тата: "Нямаме преграда между България и Турция, просто си помагаме да е всичко законно." Той благодари на турската страна, че вече няма бежански натиск върху България.