:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,714,353
Активни 581
Страници 25,283
За един ден 1,302,066

6 спорта ще получат финансиране с предимство

В програмата на министерството за 2016 г. федерациите са разпределени на пет групи
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Програмата за финансиране е изготвена само въз основа на обективни критерии, твърди спортният министър Красен Кралев (вляво).
Шест спорта ще получат привилегирован статут за финансиране от държавата догодина с оглед на олимпийските игри в Рио през август. Това е залегнало в програмата за развитие на спорта за високи постижения, изготвена от Министерството на младежта и спорта (ММС), според която ще се извършва субсидирането. Документът разделя спортовете на пет групи.

В първата са включени олимпийските спортове, които имат възможности за спечелване на медали в Рио `16. Това са борба, бокс, лека атлетика, кану-каяк, стрелба и художествена гимнастика. Към тях ще бъде присъединен и волейболът, ако мъжкият ни отбор успее да премине квалификационното сито. Дали тимът ни има шансове, ще стане ясно още след Нова година, когато е първият турнир - в Берлин (5-10 януари). Втората група събира всички летни олимпийски спортове, които имат вече квоти за игрите или техни състезатели имат шансове да спечелят такива.

И в двете групи спортове ще бъдат включени спортисти, които са се класирали до 8-о място на световно и до 6-о на европейски първенства през 2015 г. По този показател най-ощетен изглежда бадминтонът. В този спорт тази година нямаше континентален шампионат, но в същото време женската двойка Габриела и Стефани Стоеви взе титла, а Линда Зечири - бронзов медал на европейските игри в Баку през юни. Тези игри обаче не са сред критериите, тъй като все още не са напълно международно признати като голям форум. Борбата и джудото също нямаха европейски първенства, но предварително техните международни федерации бяха посочили, че надпреварите в Баку `15 ще са със статут на континентален шампионат.

Всъщност няма разлика в месечните средства, които ще получават спортистите от първите две групи. Световните шампиони ще взимат по 1400 лв., а европейските по 950, сребърните медалисти - съответно 1200 и 750, а бронзовите - 1000 и 650. Личните наставници на тези състезатели имат право на 90% от тези стипендии.

В третата група попадат само зимни спортове, и то такива, които имат шансове за олимпийски квоти за игрите в Пьончан `18. Това на практика са сноуборд, ски алпийски дисциплини, биатлон, ски бягане, ски скокове и шорттрек.

Баскетболът повежда групата на спортовете, определени като социално значими. Там са още гимнастика, водна топка, хандбал, ориентиране, катерене и алпинизъм, тенис на маса, шахмат, както и бойните: карате, кикбокс и муай тай, киокушин карате, шотокан карате-до и неолимпийското таекуондо-ITF. Включването в тази група е станало от работна група, назначена в края на ноември от спортния министър Красен Кралев.

В последната, пета група са "спортове с възможности за развитие". Това са конен спорт, голф, фехтовка, сумо, ММА, скокове на батут, акробатика, канадска борба, хокей на трева, хокей на лед, аеробика и спускане с шейни.



СЪПРОТИВА

Разпределението предизвика негодувание сред част от спортовете, които не попадат в нито една от изброените категории и съответно няма да получат държавно финансиране по нито една от програмите през 2016 г. Федерациите по ръгби, бейзбол, софтбол, американски футбол и крикет дори взеха съвместно решение да се противопоставят на новата програма на ММС.

На нарочна сбирка миналия петък президентите на петте централи приеха текста на съвместно писмо, което бе внесено в деловодството на министерството в понеделник. В него се настоява за обща среща с министър Кралев с цел намиране на взаимноизгодно решение. Основната причина за недоволството им е присъствието на напълно безперспективни по думите им спортове като сумо и спускане с шейни в групата на тези "с възможности за развитие". При това на фона на пълното игнориране на ръгбито, което има статут на олимпийски спорт, и на бейзбола и софтбола, които очакват своята реабилитация от МОК за игрите в Токио '20.

"Има си обективни критерии. Един от тях е спортовете да имат поне 20 клуба, а например ръгбито има 5. Това обаче не им пречи да кандидатстват за финансиране на клубове или за подпомагане на домакинства на международни състезания", обясни Красен Кралев.
1
1130
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
17 Декември 2015 09:17
Федерациите по ръгби, бейзбол, софтбол, американски футбол и крикет дори взеха съвместно решение да се противопоставят на новата програма на ММС.

Е може ли тези масови и популярни спортове така да бъдат неглижирани?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД