EК започна разследване на Полша заради съмнения, че новото правителството на страната погазва демократичните правила на ЕС, предадоха информационните агенции. Основание за стартирането на т.нар. "механизъм за върховенство на закона" дават наскоро одобрените от консервативното правителство във Варшава спорни разпоредби, предвиждащи намеса на държавата в работата на Конституционния съд и на обществените медии. Първата стъпка от безпрецедентната процедура е провеждането на преговори между ЕК и Полша. Те вече си размениха няколко писма, с които Брюксел поиска обяснения от Варшава, но ЕК не е доволна от отговорите. Механизмът за върховенството на закона беше създаден през 2014 г. и до момента не е прилаган срещу нито една държава членка.
"Полското правителство трябва да ни обясни защо две решения на Конституционния съд не бяха изпълнени от останалите държавни институции, както и какво наложи промяната на процедурата за назначаване на председателя и зам.-председателя на Конституционния съд. Искаме разяснения и за новите правила, които могат да ограничат правомощията на този съд. Тези промени оставят впечатление, че политическото влияние над съда се увеличава... Демокрацията е защитена само ако правосъдието, в това число и Конституционният съд, може да гарантира свободата на словото", заяви първият зам.-председател на ЕК Франс Тимерманс на пресконференция в Брюксел. Той каза също, че е "притеснен от промените в медийния закон, които повдигат въпроси относно свободата и плурализма в медиите". Тимерманс изрази готовност веднага да замине за Полша за преговори.
ЕК ще прецени дали да пристъпи към втора наказателна фаза на процедурата в средата на март. Тогава се очаква оценка за полските закони да дадат и юристите от Венецианската комисия на Съвета на Европа. Ако Брюксел не е удовлетворен от отговорите на Варшава, то ЕК може да поиска отнемането правото на глас на Полша в европейските институции.
|
|