:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,704,240
Активни 357
Страници 15,170
За един ден 1,302,066

Укротяване на опърничавите в ЕС

Усилията на Брюксел за вразумяване на Полша ще бъдат безплодни като вразумяването на България
Светослав Терзиев
Пиесата на Шекспир "Укротяване на опърничавата" е комедия. Комична е и заканата на Европейската комисия да вкара Полша в правия път на върховенството на закона. На първо време Брюксел ще я провери как изглежда, а Варшава изпреварващо му каза да си гледа работата. Откъде такава дързост? Повечето коментатори сочат Унгария като източник на лошия пример за Полша, но и България има съществен принос.

Както във всяка пиеса и тук има завръзка, кулминация и развръзка. Завръзката се нарича



"Копенхагенска дилема"



Макар и да е загадъчна, в Дания няма нищо гнило, а столицата й даде името си на Копенхагенските критерии за членство в ЕС като домакин на срещата на върха през 1993 г., когато пролича, че има риск в европейската кошница да попаднат "гнили ябълки" от групата на страните кандидатки. Главният от трите Копенхагенски критерия е правовата държава (другите два са функционираща пазарна икономика и готовност да се спазват правилата и стандартите в ЕС). Точно заради недостатъци по първия критерий България и Румъния бяха отделени от групата на 12-те държави от Петото разширяване на ЕС и бяха приети след другите с тригодишно закъснение през 2007 г.

Двете държави бяха първите, които изправиха ЕС пред дилема: ако страна кандидатка се държи прилично съгласно Копенхагенските критерии до влизането си в съюза, какво да се прави, в случай че след това започне да ги нарушава? Тъй като готовността за членство на България и Румъния будеше съмнения до последния момент, бе въведен само за тях специален механизъм за последващо наблюдение, който действа и сега. Поредният доклад от него ще бъде огласен на 27 януари. За България е сигурно, че ще направи същите констатации като в началото, но вероятно в по-строг тон, защото нито съдът се е реформирал, нито главатарите на организирани престъпни групи са влезли в затвора, нито корумпираните политици и магистрати са разобличени. За разлика от нея Румъния се постара да придобие образ на правова държава, където



върховенството на закона важи не само за бедните



"Механизмът за сътрудничество и проверка" (МСП) капсулира България и Румъния в ЕС като особен случай и успокои останалите страни в съюза, че при нужда могат да го използват за налагане на санкции. Така например някои от тях се позоваха на него, за да им откажат пълно членство в ЕС, като не ги допуснаха в Шенгенската зона. По-труден се оказа натискът върху държавите, приети без никакви ограничения.

Евросъюзът имаше известен опит с Австрия, която през 2000 г. допусна в правителството си крайнодясната Партия на свободата на покойния вече Йорг Хайдер, сочен за ксенофоб и антисемит. Като наказание ЕС наложи дипломатически санкции на Австрия, които обаче не можеха да се опрат на достатъчни правни основания в договорите. Въпреки това натискът подейства, Хайдер скоро подаде оставка като партиен лидер, а още на другата година Договорът от Ница (приет през 2001 и влязъл в сила през 2003 г.) внесе поправка в чл. 7 на Договора за ЕС, който предвижда



най-страшното и неприлагано никога наказание



- отнемане на правото на глас на държава, нарушител на правовия ред. Въведен бе предупредителен механизъм (официално предупреждение към нарушителя) като първа стъпка към налагане на крайната санкция.

Като страна от групата на "старите демокрации" Австрия бе призована да не се излага пред кандидатките от Източна Европа, които точно тогава много се стараеха да изглеждат порядъчни, за да влязат в ЕС през 2004 г., както им бе обещано. Но поправката в наказателния механизъм остана за плашило на "новите демокрации", които все още будеха известно недоверие. Разбира се, като всяко чучело и това бе по-скоро смешно, отколкото страшно.

През 2010 г. Унгария се хвърли в обятията на десноконсервативната партия Фидес, а нейният лидер Виктор Орбан се почувства толкова силен с конституционното си мнозинство в парламента, че започна да гледа високомерно не само на правовия ред в страната, но и в ЕС. Първата му работа бе да смени конституцията за свое удобство и да неутрализира Конституционния съд, като даде на сънародниците си само един месец за дебат. С новия основен закон той се отказа от всички важни законодателни промени, които Унгария въведе заради влизането си в ЕС. След налагането му той продължи да си търси властови комфорт и внесе още пет поправки, които задушиха всякаква вътрешна критика, включително и в медиите, като подчиниха всички власти на правителството, т.е. на премиера Орбан.



"Лошото дете" Унгария показа,



че в ЕС може да се лудува на воля, защото възпитателите не са страшни. През лятото на 2012 г. набра дързост и Румъния, където лявото правителство на Виктор Понта (вече обвиняем за корупция) тръгна смело по стъпките на унгарския Виктор. И то удари Конституционния съд, погна медиите, преправи неудобни закони и въобще започна да нагажда правовия ред по своя мярка (както става сега в Полша). Понта остана само с един приятел сред европейските лидери - председателя на ПЕС Сергей Станишев, - а Европейската комисия настръхна и му даде 6 месеца срок да се поправи по списък с 11 задачи. За разлика от Унгария тя разполагаше по отношение на Румъния с МСП и се възползва, за да я вразуми. Инструментът даде резултат и както се вижда, Румъния сама се отърва от корумпирания си премиер, който вече е клиент на правосъдието.

Поучена от своите слабости, Европейската комисия се захвана още през 2013 г. да изработи "Рамка за върховенство на закона в ЕС", която бе приета през 2014 г.



Тя очерта в три етапа



предварителната процедура за приложение на чл. 7 от Договора за ЕС, за да не изглежда само като хипотетична заплаха.

Първият етап е проверка дали има "очевиден риск от тежко нарушение", който би прераснал в системна заплахата за върховенството на закона в някоя държава. При наличие на ясни признаци ЕК може да започне "процедура преди член 7" чрез диалог с тази държава.

Вторият етап е оценка на ЕК, когато се проучва всичката събрана информация. Целта е да се разбере дали съществува системен срив, засягащ целостта, стабилността и доброто функциониране на институциите и механизмите в държавата, от които зависи върховенството на закона. Рамката на ЕС не се занимава с отделни ситуации или изолирани случаи на нарушаване на основните права или на съдебни грешки. Ако оценката установи системен проблем, ЕК изпраща "Становище относно върховенството на закона", което представлява предупреждение за държавата.

Третият етап след отговор на провинилата се държава е препоръка на ЕК. Тя изисква от държавата да реши набелязаните проблеми в определен срок и да информира ЕК за предприетите стъпки. Препоръката се разгласява, за да има колективен политически натиск над заинатилата се държава.

Удължаването на предварителния етап има за цел да убеди държавата сама да се поправи, защото



прилагането на санкция е много трудно



съгласно чл. 7 от ДЕС. За да бъде задействана наказателната процедура, тя трябва да бъде поискана поне от една трета от страните членки (7 държави), от Еропарламента или от Еврокомисията. При съгласие от Европарламента Европейският съвет трябва да реши с 4/5 от гласовете да изпрати препоръка до визираната държава, но след като я изслуша. Последният етап е Съветът да гласува с единодушие за налагане на наказание по чл. 7, но пак след съгласие на Европарламента. Наказваната държава не участва в гласуването. След като тя се поправи, наказанието се отменя с квалифицирано мнозинство, но без да се брои нейният глас.

Започналата на 13 януари предварителна процедура срещу Полша ще се точи с години и през това време правителството може да се смени и проблемът да отпадне от само себе си. Освен това Унгария се притече веднага на помощ на сродната по съдба Полша и заяви, че ще наложи вето, ако се стигне до гласуване за наказание. Базираното в Брюксел електронно издание "Политико" писа, че при това положение единствената възможност да се стигне до санкция е като се накажат едновременно Полша и Унгария, така че и двете да не участват в гласуването. Но това е абсурд. Варшава не само не трепна, но



показа зъби и нокти на критиците си,



като бе особено остра срещу германските политици. Председателят на Европарламента Мартин Шулц (германски социалдемократ) бе заклеймен заради думите си, че управляващата партия в Полша "Право и справедливост" води към "опасна путинизация на европейската политика". А комисарят за дигиталната икономика Гюнтер Йотингер (християндемократ), който се възмути, че Варшава мачка държавните медии, бе наречен "глупав" от правосъдния министър Збигнев Жобро. "Подобни думи, изречени от германски политик, събуждат възможно най-лошите спомени в поляците. Също и у мен като внук на полски офицер, който през войната се е бил в нелегалност срещу "германския надзор", каза министърът.

В тази обстановка представете си колко ще се разстрои България, че още един доклад от Брюксел ще й каже колко се разминава с европейските представи за правова държава. Нейният инат да се поправи тепърва ще черпи вдъхновение от нови съмишленици.

Карикатура: Христо Комарницки
----
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Последният брой на полското списание "Впрост" изобрази на корицата си европейски лидери като щаб на Хитлер, за да покаже, че Полша не приема европейски диктат. Отляво надясно са белгийският премиер Ги Верхофстат, председателят на Европарламента Мартин Шулц, германската канцлерка Ангела Меркел, председателят на Еврокомисията Жан-Клод Юнкер и германският еврокомисар Гюнтер Йотингер.
19
7395
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
19
 Видими 
17 Януари 2016 20:25
EС не работи в интерес на европейските граждани. Европейската комисия слугува на САЩ. Мигрантската криза е организирано от САЩ мероприятие, което има за цел да отвлече вниманието от Транс- антлатическото търговско споразумение, срещу което има съпротива от доста европейски страни.
17 Януари 2016 20:34
Гюнтер Йотингер (християндемократ), който се възмути, че Варшава мачка държавните медии, бе наречен "глупав"

Че той си е пословичен идиот ... Те и немците му викат, че е глупав ... Натисни тук
Натисни тук
17 Януари 2016 20:38
Абе, работата с ЕС е ясна .....
Ама, България накъде след това ?
А това "след това "иде скоро.
17 Януари 2016 20:42
Давайте, давайте идеи на Боко какво още може да ви направи безнаказано! Щото той не само карикатурите гледа, ами и чете!
17 Януари 2016 20:45
Абе, работата с ЕС е ясна .....
Ама, България накъде след това ?
А това "след това "иде скоро.


Е, тва е основния въпрос. Щото ние имаме само вариант А, според който сме вътре доживот. Ма вариант Б извън ЕС и ОТАН изобщо нямаме.
17 Януари 2016 21:02
Какво имаме като сух остатък? За себе си говоря, нямам претенция да представлявам когото и да е. В началото на процеса бях еврооптимист. Не можех да преглътна НАТО, Косово и бомбандировките, приказките на Соломончо Паси, както и показващата рогата си русофобия, но някак си безпочвено се надявах, че ще ни отмине таз горчива чаша, нали исторически дори Борис III не си е позволил да воюва директно срещу Русия. Не би, не ни отмина. Защо бях европтимист - ами защото съм видял отблизо 90-те години в България, нагледал съм се на приватизации, мутри и бизнесмени и винаги съм бил убеден, че без правова държава, без върховенство на закона нищо не може да се направи, ако ще капитализъм да го наричаме, ако ще феодализъм или кланов родово общинен строй. Някаква регулираща система трябва да има. Уви, глупост и наивност моя. Какво ни взеха, няма нужда да обяснявам. Како получихме насреща - еврофондове, които да се утаяват по сметките на разни мутри и котараци. А - и магистрали, те да са ни дерта.
Няма земна сила, която да ме убеди, че ЛИПСАТА НА ВСЯКАКЪВ ЗАКОН в България е случайна, плод на безхаберие или невежество на ЕС или на липса на ефикасни механизми за налагането на мечтаната правова държава. Това положение у нас е съзнателно култивирано, ние сме съзнателно и целенасочено унищожавани като общество, държава и народ. Има, мисля, оклок 1 милион ( колкото бяха и членовете на БКП) българи, които се виждат като печеливши от процеса. На тях закон не им трябва, напротив. Останалите....
17 Януари 2016 21:06
Ма вариант Б извън ЕС и ОТАН изобщо нямаме.

Хипотетично го имате - 400 хиляди подписа, референдум, спечелване, излизане след 1 или 2 години съгласно договорите. Реално при 82% българи, подкрепящи членството ни в ЕС, вече дори не си и мечтаете за излизане и ви остава само жално да подвийвате и да си фантазирате превъзбудено за десанта в Поморие.
17 Януари 2016 21:20
Хипотетично го имате - 400 хиляди подписа, референдум, спечелване, излизане след 1 или 2 години съгласно договорите. Реално при 82% българи, подкрепящи членството ни в ЕС, вече дори не си и мечтаете за излизане и ви остава само жално да подвийвате и да си фантазирате превъзбудено за десанта в Поморие.


хипотетично ми интересно как си навъртял 27 иляди изцъквания върху форума без да си се научил да четеш. ма то от бивш българин, закъснял борец против комунизма и индженер при това какво друго да очакваш ?
17 Януари 2016 21:30
Ей сега ще врътне осем хилядния! Покорител на Еверест! Excelsior!

ПП. Изпреварил ме, шмекерът.
17 Януари 2016 21:33
Инструментът даде резултат и както се вижда, Румъния сама се отърва от корумпирания си премиер, който вече е клиент на правосъдието.

Мда, братята власи тихо и кротко си вършат работата. И вървят напреде...
17 Януари 2016 21:35
17 Януари 2016 21:42
Едва ли има съмняващи се, че всичките Му портрети в жилището са избърсани, дори и този в банята, както и че вечерната молитва за Неговото ойродълголетие и демократичната Му финансова сполука е изпята фалцетно и със страст. Не е ясно само има ли наличие на някаква мисла по горната дописка, или тя е предизвикала късо съединение в краниума?
18 Януари 2016 07:32
Автора е истински болшевик, силно обича и силно мрази! Та да си дойдем на думата, последните му статии силно плюят ЕС и вещаят някаква апокалиптична картина, но той, автора де, не е бил кореспондент в СССР а в Париж, един от двигателите на ЕС. Представяте ли си колко му е било трудно на човека да обича Русия а да работи в Париж/ нещо,като Бокова и Достена Лаверн/? Другите къде ги стяга чепика:"Не можех да преглътна НАТО, Косово и бомбандировките, приказките на Соломончо Паси, както и показващата рогата си русофобия", странни хора, нито дума за България а един вид интернационалисти, както са ни учили комунистите. Хубавото на това , е че хората с такова мислене са със затихващи функции. Престанете да чакате някой друг да ви оправи, да ви даде или нещо подобно, хората са го казали ама кой да слуша, който сам не си помогне и Господ няма да му помогне!. А на който не му харесва ЕС има два пътя, предизвиквате референдум/хем ще преброим "патриотите" путлерорасти/ или чемодан....
18 Януари 2016 08:03
Какво пламенно слово, драги олдтен. Направо ме впечатли това, че някои хора пък били със затихващи функции. И онуй за путлерорастите. Но като червена нишка в словото Ви, грее победата на демократичните сили над мракобесието и комунизъма. Демек Голямата правда е победила Малката правда в нашия живот. Щях да Ви поздравя за този забележителен постинг, ако не ме човъркаше червейчето на съмнението, че е сътворен преди повече от полвек, а сега просто са му направени необходимите заменки. Нищо де, пазете си го. Има хляб в него и вярно може да Ви послужи при последваща смяна на полюсите.
18 Януари 2016 09:16
Begemot 17 Януари 2016 21:02 За съжаление си напълно прав !Но не ЛИПСАТА,а ПРИЛАГАНЕТО на закона е проблема.Та те така ще продължават да ни опраскват с SMS чак до края на света.
18 Януари 2016 09:52
През 2010 г. Унгария се хвърли в обятията на десноконсервативната партия Фидес, а нейният лидер Виктор Орбан се почувства толкова силен с конституционното си мнозинство в парламента, че започна да гледа високомерно не само на правовия ред в страната, но и в ЕС. Първата му работа бе да смени конституцията за свое удобство и да неутрализира Конституционния съд, като даде на сънародниците си само един месец за дебат. С новия основен закон той се отказа от всички важни законодателни промени, които Унгария въведе заради влизането си в ЕС. След налагането му той продължи да си търси властови комфорт и внесе още пет поправки, които задушиха всякаква вътрешна критика, включително и в медиите, като подчиниха всички власти на правителството, т.е. на премиера Орбан.


Добре е авторът да направи аналогия с предходното на Орбан правителство и защо Орбан дойде на власт, а не останаха онези, които били направили важните законодателни промени. А, и да каже защо унгарците все си избират Орбан.
18 Януари 2016 12:37
Представяте ли си колко му е било трудно на човека да обича Русия а да работи в Париж


Много . Също като на Владимир Познер, Антон Табаков, Борис Акунин, Вячеслав Зайцев, Олга Кабо, немалка част от избирателите във Франция, че и някои от най-известните френски артисти също.

Културните връзки между Франция и Русия не са били късани още от времето на Толстой и Дюма. В момента отново бележат видим пик и покрай поддръжниците на Сарко и Льо Пен, а и от ежедневниците във Франция не липсват такива примери:
http://www.clubdesvigilants.com/archives/2015/12/alexandre-orlov-ce-que-veulent-nos-amis-russes/
18 Януари 2016 14:21
Представяте ли си колко му е било трудно на човека да обича Русия а да работи в Париж/ нещо,като Бокова и Достена Лаверн/?

Ох, мани, остави се... И във форума има таквиз мъченици! Туй Гемиджията, Дисидента, кака 67, о.р. подп. Паскалин, /\\еко... Не лесна тяхната, питаш ли ги какво им е на душата! Ама и те кат дедо поп, за мъки родени...
18 Януари 2016 18:48
Парны, парны, а также и пацаны . всуе се морите. нема да дочеката да ви вземат барабар с Болгарията в Евразията. на батюшката отдавна не му е до вас.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД