7.6 трилиона долара укриват най-богатите хора в света в данъчни оазиси, се казва в публикуван вчера доклад на международната неправителствена организация "Оксфам". Тази сума се равнява на общия брутен вътрешен продукт на Германия и Великобритания, взети заедно, се отбелязва в документа, публикуван в навечерието на започващия на 20 януари Световен икономически форум в Давос. "Оксфам" призовава за забрана на данъчните оазиси, които имат негативен ефект върху икономиките. В доклада се казва също, че в последните десетилетия процъфтяват всевъзможни практики за укриване на налози.
Почти 30% от богатите американци имат офшорни сметки, в които държат общо 500 млрд. долара. Според оценки на организацията това струва годишно на африканските държави 14 млрд. долара загуби от данъчни приходи. Намиращите се в данъчни оазиси американски пари са достатъчни, за да се платят здравни услуги, които могат да спасят живота на 4 милиона деца, и да се наемат достатъчно учители, за да може всяко дете в Африка да посещава учебни занятия.
В доклада на "Оксфам" също така се казва, че състоянието на 1% от най-богатите жители на Земята надхвърля това на останалите 99%. Организацията се позовава на данни, представени от швейцарската банка "Креди сюис" през октомври м.г. 62-ма от най-заможните хора притежават толкова, колкото по-бедната половина от човечеството. Преди пет години за този "баланс" са били необходими 388 богаташи, отчитат от "Оксфам".
Организацията призова участниците в Световния икономически форум в Давос да действат, за да се сложи край на това неравенство, като една от мерки в тази посока трябва да е слагането на край на епохата на данъчните убежища. Според доклада 9 от всеки 10 компании, стратегически партньори на Давоския форум, имат сметки поне в един данъчен рай.
ПРИЗИВ
Световните лидери трябва да се ангажират с по-ефективни мерки, чрез които да се сложи край на данъчните оазиси и на вредните данъчни режими, призовава "Оксфам" в доклада си. Всички правителства, включително и тези в развиващите се държави, трябва да създадат глобална данъчна организация, която да гарантира, че националните данъчни системи не водят до негативни последствия в глобален мащаб.