:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,650,625
Активни 249
Страници 21,035
За един ден 1,302,066
РАЗРЕЗ

Образованието е най-значимият фактор за доходите

Проблемите на бедността са твърде големи, за да се решават от държавата, показва изследване на Института за пазарна икономика
Бедност и региони
На 80% от българите се пада доход под 801 лв. на месец. Бедните българи, които не успяват да надхвърлят линията за бедност от 286 лв., са 1.5 млн. души и заработват едва 7% от общите доходи в страната. Образованието е по-решаващ фактор за доходите от вида на населеното място, като наличието единствено на начално образование е равнозначно на присъда за бедност.

Такива са основните изводи от проведено от Института за пазарна икономика изследване на бедността у нас, представено за дебат вчера. Изследването се фокусира върху два основни фактора, свързани с доходите - образование и заетост, като използва данни от индивидуални анкети на НСИ за доходите и условията на живот от 2013 г. и предоставя повече разрези от традиционната статистика. Какви зависимости се открояват при анализа на данните и от какъв модел изхожда проучването?

Изследването залага на модел, който търси профила на средния българин. За целта е отчетен броят на бедните хора у нас под линията на бедност - 1.5 млн. души, или 20% от населението. Изхождайки от това, в горната скала на доходите е обособена група на заможните - 1.5 млн. души с най-високи доходи. Така в средата остават хората, за които се приема, че представляват средна по доходи група, след обособяване на 20-те процента най-бедни и най-богати.

Изследователите са нарекли условно тази група "средна класа". За тези 60% от обществото е установено, че заработват 53% от общите доходи. Самите им доходи се разпростират в диапазона от 286 лв. - линията на бедност, до 801 лв. (използван е така нареченият еквивалентен доход, който мери среден доход на член от средно домакинство). 20% бедни заработват 7% от общите доходи, а 20-те процента заможни, за които по този модел излиза, че започват с доходи от 801 лв. нагоре, изкарват останалите 40% от дохода. На базата на така изготвената крива на доходите от екипа на изследването твърдят, че у нас не може да се говори за "безкрайно влошено неравенство".

Изследването показва интересни зависимости между образователен статус, заетост, доходи, вид на населеното място. Данните показват еднозначно, че образованието е факторът с най-голяма тежест.



Бедност и заетост



При хората, които имат работа (обхванато е населението над 16 г.), под линията на бедност са 9.2%. При безработните лица делът на бедните е 43.1%, 26,6% са пенсионерите с доход под 286 лв., 25.8% са неактивните бедни. Според анализ на ИПИ тези данни показват, че наличието на работно място те вади над линията на бедност. Дори и при заетите обаче рискът от бедност става висок, ако наличното образование е ниско. Така например заетите с основно образование съставляват общо 11% от всички заети, като 30% от хората, попадащи в тази група, са бедни. Заетите с начално образование са 2.7% от всички заети, но бедните сред тях са 58%.

Най-рисковата по линия на бедност група при отчитане на фактор икономическа активност е групата на безработните. Безработните с ниско образователно ниво - основно и начално образование, съставляват 37.5% от всички безработни. 83% от безработните с начално образование са бедни, при тези с основно образование бедните са 60%. При безработните с висше образование доход под 286 лв. имат 13%.

Любопитни са данните при пенсионерите с ниско образование - начално. При тях средният доход е 338 лв. и надхвърля средния доход на заетите със същото ниво на образование - 276 лв. Според ИПИ това се дължи на ефекта от солидарния характер на пенсионната система и залагането на минимални пенсии.

Впечатление при групата на неактивните прави делът на хората с висше образование. 62 хиляди души с висше образование не си търсят работа и въпреки това отчитат среден доход от 948 лв., а бедните сред тях са 2%. Това показва, че тези хора разчитат на странични доходи.



Бедност и образование



Образованието е факторът с най-голям ефект по линия на риска от бедност от включените в изследването, става ясно от данните. От всички хора с начално и по-ниско образование на възраст над 16 години в групата на бедните попадат 59.8%. При хората с основно образование бедните съставляват също солиден дял - 36.9%. При хората със средно образование този дял пада рязко - на 12.7%, 4.7% са бедните сред всички висшисти у нас над 16 години.

Виждат се и големи разлики в нивото на доходите на заетите в зависимост от образователния статус. Тук отново изпъква ниският среден доход при заетите с начално и по-ниско образование - 276 лв., на практика под линията на бедност. Едно образователно ниво нагоре средният доход вече е 420 лв.



Бедност и населени места



България е страна на сериозни регионални различия и това е поредното изследване, което го онагледява. 33.8% от българите, които живеят в малки населени места, попадат в групата на бедните. При големите населени места този дял е 10.6%, при средните населени места - 21%.

Картината остава мрачна и ако се отчете заетостта. Работещите в малки населени места изкарват много ниски доходи, като под линията на бедност при тях подадат 18%. За сравнение в големите населени места групата на бедните, които работят, е 4%. В средните по големина населени места бедни са 10% от трудещите се.

И тук при групата на пенсионерите се наблюдават по-малки различия в доходите, както при образованието. Това отново е ефект от солидарната пенсионна система. Изследването навлиза в подробни детайли и по линия на младежката безработица (пълна информация има на сайта на ИПИ http://www.ime.bg).



Изводи

Един от основните изводи на изследването е, че проблемите на бедността са прекалено големи, за да се решават с разходни политики. При заработен от домакинствата 32.5 млрд. лв. доход нуждата от допълнителни средства се оценява от самите тях на други 19 млрд. лв., които няма как да дойдат единствено през преразпределение, твърдят без навлизане в повече детайли авторите на проекта. Те правят и извод, че разговорът за бедността следва да е по-малко разговор за административното повишаване на доходите, обезщетенията и помощите и повече разговор за образованието и пазара на труда. Методологията обаче породи редица критики. Моделът, по който се определя коя е "средната класа" у нас, предизвика забележки, че картината се окрупнява прекомерно и изкривява. Така например прекалено големият брой бедни при приложения подход води до обособяване на нереалистично голяма група заможни и не дава възможност да се оцени тежестта при наистина богатите. Изследването си поставя ограничена цел да изследва точно определени фактори - като образование и пазар на труда, и не изчерпва в пълнота проблема с бедността.
 Крива на доходите
 Бедност и образование
10
3223
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
10
 Видими 
26 Януари 2016 20:54
Образованието е най-значимия фактор ...
26 Януари 2016 21:01
.
26 Януари 2016 21:39
Е, щом казва така сороските институти- значи така е.
Като се огледа човек - мутри, "предприемчиви" , калинки и всякакви безкомпромисни тарикати сърфиращи на бездържавието в страната ни , са се спукали от образование , за да докарат доходи, за които един научен работник в БАН , даскал или дори специализирал зад граница , може и да мечтае .
26 Януари 2016 23:17
Глупости на търкалета. Те предварително разделили обществото на три части 20+40+20 и ни съобщават някакви статистики. Абе, така ли се прави? НЕ! Първо се определят диапазони от доходи и после населението се разделя по тях. Така се прави, всичко друго е манипулация. ПРимерно както в случая горните двайсе процента вклйчват както хора с хиляда лева доход на месец, така и такива с един два милиона, и понеже тия с милионите са единици средния доход на горната страта е сравнително нисък и на нас ни съобщават хубавата новина, че нямало голямо разделение, ай сиктир бе? Абе аулево бе!
26 Януари 2016 23:56
Колкото и да го нагласят, движението е в посока бедни виШисти. На доктора Тиква номерът може да минава, но натрупването на виШисти без никаква, освен показна, квалификация продължава с бързи темпове и ще си проличи през всички стъкмистики до 5, най-много 10 години. Спасение има, разбира се - тук е място, където може да се намери работа за два китайски народа, само трябва хората да не се правят на окрадени примадони. Работата няма да е престижна, но срамна работа няма, аз поне така гледам на нещата, надявам се поколението "масови вишисти" също да да дойде на тоя акъл като огладнее (ако не дойде, всички ще го усетим през пазара). Иначе няма лошо да се изследва пазарната икономика, ама изследователите от това проучване не са спонсорирани от такава, а както някои вече отбелязаха - са спонСоросоирани.
27 Януари 2016 09:22
Michael 26 Януари 2016 23:56
... ама изследователите от това проучване ... - са спонСоросоирани.
А че
Образованието е най-значимият фактор за доходите
- това изобщо не е вярно! Поне в този свят... Примери - доксандокуз. И у нас, и у странство...
27 Януари 2016 12:47
Отдавна имам съмнения, че в Института за пазарна икономика/ИПИ/ прекаляват с незаконните субстанции, но най-накрая вече се появи и доказателство за това. Тези дни във фейсбук икономистът (всъщност кадрите на ИПИ не са икономисти, а дилъри на идеологически токсини) Петър Ганев пусна графика за доходите в България - колко са бедните, колко е средната класа, колко са богатите. И изведнъж като изстрел в челото те удря следният факт - средната класа у нас са 4,2 милиона души.

Ликуй, народе! Капитализмът успя! Преходът свърши! Половината народ вече е средна класа и живурка мързеливо в просперитета на блестящия глобален консуматорски рай! Отваряйте шампанското и организирайте спиритичен сеанс с призрака на Айн Ранд, за да й съобщите резултатите!

След това обаче празникът отминава и като досаден и особено тежък махмурлук върху теб се спуска лудостта на числата.

Според таблицата на политдилъра Ганев, средната класа започва от хората с доходи от 286 лева. 286 лева?!!

Това е доход под минималната работна заплата за 2016 година, която е 420 лева. Представяте ли си каква държава е България - с минималната работна заплата ти направо се паркираш в средната част на средната класа. Ако пък взимаш средна работна заплата, която е 874 лева, отлиташ от средната класа и се топваш във финансовите висини на богаташите. Защото, според ИПИ, всички, които взимат над 801 лева, са в категорията "лица с по-високи доходи".

Във виртуалното пространство започна тежка дискусия и защита на изнесените данни от страна на тежко зависимите от илюзиите си либертарианци. Средна класа било изписано с кавички, което означавало според тях, че от ИПИ си давали ясна сметка, че данните и изводите им са абсурдни.

Убеден съм, че това е начин за изплъзване от отговорност. ИПИ пуснаха бомбата с идеята, че някой ще се върже.

Вижте - десните икономисти имат един голям, радикален, влудяващ проблем, от който не могат да избягат и отново и отново се самовзривяват в него като джихадисти в Рака. Те се опитват да обяснят на бедните лузъри, че живеят по-добре отколкото преди. А лузърите, като истински болшевики, отказват да приемат наготово това твърдение и започват да вадят едни данни за бедността и неравенството, извадени сякаш от роман на ужасите. Това вбесява десният идеологически работник на икономическия фронт. И той почва да вади едни смазващи икономически теории как бедността била субективно понятие. България сега живеела в своя рай, ама лузърите, които я обитават, не можели да го схванат. Средната класа с доходи от 286 лева отказва да повярва, че е средна класа и това кара пазарния талибан да иска да се натряска с некачествен алкохол и да тръгне да протестира в защита на правото на хазяите за 13ти наем.

И това е големият проблем - как да убедиш бедните, че всъщност са богати. Как да накараш бедните да зарежат мрънкането и да си лягат гладни и на студено, но да са доволни от живота. Това превръща ИПИ в нещо като лаборатория за фентъзи. Вижте само колко е голяма средната класа у нас - 4,2 милиона души живеят в охолство, качество, кеф и трябва да спрат да мрънкат.

ИПИ обаче са сбъркали. С таблица не можеш да накараш тия бедни лузъри да повярват на качествения живот. Трябва да почнат по-сериозна агитационна дейност. Например, със стихчета ала Маяковски. В полза на великата правда на средната класа съм готов да помогна в този процес и сътворих дори първия от тях. Ето го:

Хей, пролетарий с минимална заплата,

ти записа ли се в средната класа!

А вчера, в един виртуален спор, един либертарианец на свободна практика се опита да ме убеди, че 560 лева е изключително сериозна заплата, която идеално стига за сам човек в провинцията. Това показва къде е дефекта на десния икономист. Един път трябва да излезе от скъпите барова в София и да разбере, че България съществува вън от жълтите павета. И се сетих, че в американските риалити телевизии навремето бяха направили едно шоу с Парис Хилтън, която да ходи да бачка във ферма. В нашите условия аз предлагам да спретнем едно риалити и да пратим либертарианец да живее с 560 лева в провинцията.

Нека да си плати наема, сметките, задълженията и след това да видим в какъв среднокласов купон ще живее.

Прочети цялата статия тук: Хей, пролетарий с минимална заплата, ти записа ли се в средната класа!? - - Поглед Инфо
27 Януари 2016 12:49
най-значимия фактор за доходите е държавната/общинска служба и бюджет.
поне за гореизказалите се.
27 Януари 2016 23:44
В статията не се отчита факторът "връзки". Без тях е трудно да си намериш някаква работа каквото и образование да имаш.
В края на миналия век търсих с години работа. Докато я намеря работех на полето с бабички и циганки. Явих се на 22 конкурса за работа, избраните бяха с по-ниско от моето образование, с по-малък стаж, но за сметка на това роднини на влиятелни хора в града.
Намерих и аз вратичката, мой бивш колега се беше издигнал на висок пост в столицата. С едно телефонно обаждане ми уреди прилична работа като данъчен инспектор в областния град. Още на първия вътрешен конкурс си взех титлата "главен" без ничия вече помощ.
Доколкото чувам сега е още по-лошо. Няма ли кой да ти помогне работа няма да намериш изобщо!
Затова за предпочитане е ако си физически здрав безработен да работиш нискоквалифицирана работа в чужбина. И да се квалифицираш колкото успееш.

27 Януари 2016 23:50
В колежа, в който уча има хора от всички страни по света. Днес попитах една жена (на около 42-43 години) от колко време живее в Лондон защото говори добър английски език. Каза ми, че е от Гана и от дете учи английски. Като завършат училище свободно го говорят! От малки!
Та как ще се конкурираш с човек, който като теб е емигрант, но той знае езика, а ти не го знаеш?
И как образованието ще ти помогне ако си в чужда страна и не знаеш езика?


Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД