България губи 2 места в европейския индекс на здравния потребител. За 2015 г. страната ни се нарежда на 31-во място от 35 държави, докато през 2014 г. тя беше 29-а. Индексът се прави ежегодно от 2006 г. досега и измерва ефективността на здравните системи. Зад България са само Румъния, Албания, Полша и Черна гора.
Индексът отчита 48 показателя, сред които са спазването на правата на пациентите, достъпът до информация, до медикаменти и до лекарска помощ, времето за чакане за лечение, резултатите от лечението, заболеваемостта от хронични болести, смъртността при новородените.
През 2013 г. България имаше напредък с 3 позиции, след като преди това беше твърдо на последно място. По-добрите позиции бяха заради подобряването на показателите за достъпност на здравеопазването и високи оценки от пациентските организации. Сега анализаторите отбелязват, че такова подобрение е трудно да се постигне, при положение че не е имало реформа в здравната система. През миналата година България бележи спад най-вече по критериите "резултат от лечението" и "обхват и достъп до здравни услуги".
Освен това България заедно с Румъния и Македония остават последни и единствени в "червената зона" по един от най-критичните показатели за здравето на една нация - смъртността при новородени. У нас тя е при около 8 бебета на хиляда раждания, докато в страните от Западна Европа делът е средно 4.01 на 1000.
Страната ни получава лоши оценки по отношение на критерии като правото на пациента за второ мнение, директен достъп до специалист, достъп до онколечение за по-малко от 21 дни след поставянето на диагнозата, преживяемост след онкологично заболяване, брой на бъбречните трансплантации, неформални плащания, възможностите за електронно записване на час за преглед и ползване на електронна рецепта.
Положителна оценка България получава относно работата на пациентските организации, възможността да посетиш личния лекар в рамките на същия ден, избор на хирург и осъществяване на операция за по-малко от 90 дни, ваксинация срещу HPV вирус, който причинява рак на маточната шийка.
Както и предни години, на първо място в класацията е Холандия. Следват Швейцария и Норвегия.