За българското Средновековие в учебната програма може да бъде заделен половин срок в шести клас по преценка на всеки учител. Това се разбра от думите на просветния министър Тодор Танев вчера. Както "Сега" писа, един випуск шестокласници ще изпусне тази тема заради промените в програмата.
"От 33 г. преподаване в университета ще ви кажа: винаги когато има нови дисциплини, са се появявали вакуум или застъпвания. По изключение тогава ръководителят, аз, имам право еднократно да преразпределя учебното време и да компресирам отделни теми", опита да внесе успокоение министърът. На журналистически въпрос как децата ще успеят да научат периода на българското Средновековие, министърът отговори: "Средновековието ще бъде поднесено на тях толкова, колкото го знаете и вие в момента, да ви изпитвам ли?".
Танев изказа и личната си позиция по спора как да бъде формулирано турското робство в учебниците. Сега терминът в учебния план е "владичество", а според новия проект се говори за "завоевание" и "съжителство". "Нямам съмнение в това, че правилният термин, който е добил национално значение, който продължава да служи за скрепване на българската нация, е, остава и ще пребъде, като робство. Робството си е робство, срещу съжителството никой не е вдигал въстание," заяви вчера министърът. Той разказа, че историческият институт на БАН и две катедри по история във Великотърновския университет и СУ не са пожелали да отговорят на две запитвания на МОН по темата в последните 2 години.
Той разказа, че историческият институт на БАН и две катедри по история във Великотърновския университет и СУ не са пожелали да отговорят на две запитвания на МОН по темата в последните 2 години.
Ей, голям страх да кажеш, че е имало робство в България! Ни гръцко, ни турско! Вазов сигурно се върти в гроба!
Едно живо, русокосо момиченце стоеше вече пред него и го гледаше кротко в очите. Огнянов помисли малко и попита:
- Събке, кажи ми сега, кой цар освободи българите от гръцко робство?
- От турско робство освободи българите... - захвана момичето погрешно.
Мичо чорбаджи извика:
- Събке, стой! Ти кажи, татовата, от гръцко робство царят, дето ги освободи, а то от турското има кой цар да ги избави.
- Което си е речено от бога, то ще стане - продума поп Ставри.
Простодушието загатване на чорбаджи Мича извика съчувствена усмивка по много лица. Шъпот и глухо кискане се разнесе из залата.
Събка извика звънливо:
- От гръцко робство избави българите цар Асен, а от турско робство ще ги избави цар Александър, от Русия!