Новият опит на образователното министерство да се ограничат "летящите" професори отново може да се препъне в парламента, точно както стана и преди пет години. Вече се намериха двама депутати - шефката на парламентарната комисия по образование Милена Дамянова от ГЕРБ и Милен Михов от Патриотичния фронт, които искат внесената от МС ограничителна поправка в закона за висшето образование да отпадне.
Наред с важните мерки за ограничаване на безразборния прием в университетите проектът на МС предвижда един преподавател да може да участва в акредитацията само на едно висше учебно заведение, а не както е в момента - на две. Целта е да се пресече академичното номадство, тъй като вече имаме цели университети, които се крепят на "летящи" професори. В някои от тях дори над 1/2 от академичния състав преподава в други висши училища.
Рейтинговата система на университетите например показва, че във Висшето училище по застраховане и финанси едва 50% от професорите преподават на основен трудов договор там, а останалата част от преподавателите са приходящи. Във Висшето училище по сигурност и икономика в Пловдив ексклузивните преподаватели са едва 43.3%, а в Международното висше училище в Ботевград - 53%. На дъното по собствени преподаватели са още Колежът по туризъм в Благоевград (57.6%), Колежът по мениджмънт, търговия и маркетинг (60.8%), Висшето училище по агробизнес и развитие на регионите (62%) и др.
Милена Дамянова и Милен Михов обаче настояват новият текст да отпадне. До редакционното приключване на броя мотивите им не станаха ясни. Конституционният съд вече веднъж отхвърли подобна мярка по времето на Сергей Игнатов през юли 2011 г. Тогава бе изтъкнато, че най-много ще пострадат юридическите факултети, част от които може дори да бъдат затворени.
Вчера просветната комисия обсъждаше на второ четене текстове от законопроекта. Разгорещени спорове предизвика предвидената възможност за откриване на звена в чужбина.
Единствен начин за нормализация на висшето образование - пълна категоризация на ВУЗ-овете... Закриване, отнемане на лицензи временно, строг контрол...
-----------------------
Сайтът на Генек