Мотивираната със системни проблеми в образованието оставка на министър Тодор Танев може да доведе до още по-сериозни сътресения в сектора. Новината за отстраняването на министъра възроди натиска за отлагане на новия училищен закон. БСП дори се кани да сезира за част от проблемните текстове Конституционния съд. В същото време в ГЕРБ няма настроение да се правят компромиси и ще настояват всички срокове в писания от тях закон да се спазват. Това става все по-малко реалистично на фона на забавената номинация на нов министър, а тепърва могат да се чакат и кадрови промени на по-ниски звена в МОН.
Най-рискова продължава да е подготовката на новите учебници за първи и пети клас. Конкурсите за тях вече са обявени, но издателите на учебници заведоха съдебно дело и настояват прилагането на закона да се отложи с година заради невъзможност да се съставят добри учебници за законовия срок от 7 месеца. Самото оценяване и класиране на книгите, за чийто брой вече няма ограничение, ще се прави насред лятната отпуска през август. Танев говореше за компромисен вариант да се допусне изключение и петокласниците да учат един срок без учебници, по новите учебни програми или пък да им се дадат учебници за седми клас за някои теми.
Месеците, в които министерството ще трябва да се сработва с ново ръководство, ще са критични и за други срокове. До края на май правителството трябва да е внесло в Народното събрание промени в закона за професионалното образование, който да бъде синхронизиран с новия закон за училищното и предучилищното образование. До 1 септември трябва да са готови и 16 образователни стандарта или иначе казано 16 отделни наредби за регламентиране на различни дейности в системата - стандартът за оценяване на резултатите от обучението, стандартът за усвояване на български език, за инспектиране и т.н. Паралелно с това ще трябва да се прилагат и промените в закона за висшето образование, които се очаква да бъдат приети до дни от парламента. Крайният срок за определяне на приема на студенти по новите правила, които го обвързват с качеството на обучение и реализацията на завършилите, е 30 април.
Все още не е ясно кой още си тръгва от министерството заедно с Танев. Председателят на синдиката на българските учители Янка Такева обаче даде знак, че ще настоява и за други кадрови размествания в системата. Според нея именно липсата на структурна промяна в министерството е довело до оставката на Тодор Танев. "Който и да е новият министър, първата му работа е да направи структурна промяна в министерството. Там има много кадърни хора, които могат да станат директори на дирекции, да обособи нови дирекции, да направи по-гъвкави и работещи структури и да бъде много комуникативен със социалните партньори", коментира Такева. Тя не даде пример кои са неработещите структури в системата, но обясни, че е предупредила Танев, че липсата на подобни размествания ще му костват оставката.
---
И Кунева чака премиера за номинацията си
Единствената номинация за министър на образованието - на вицепремиера Меглена Кунева, ще се обсъжда днес в гражданския съвет на Реформаторския блок. Самата тя отказа да коментира каквото и да било, преди да бъде официално номинирана и да се срещне с премиера Борисов, макар че той самият заяви, че не иска да се меси и ще изчака всички преговори.
"Няма да говоря преди номинацията ми за министър на образованието да стане факт. Аз имам надежда да се изясни въпросът с премиера. Имам среща с министър-председателя", каза Кунева в неделя пред БНР. Тя има нужда от две трети мнозинство в парламентарната група на РБ, за да бъде издигната за министър. Въпреки че кандидатурата й беше подкрепена от всички лидери в блока в петък, през уикенда остана впечатлението, че тя не се приема еднозначно, най-вече в гражданския съвет. Съветът, който има петима депутати, ще заседава днес за номинацията. Негов представител е и Тодор Танев.
"Юристите са дялан камък", иронично коментира за Кунева министърът в оставка. "Тя е такъв юрист, освен това ще закачи нещата където и да е. Например, ако беше в здравеопазването, там щеше да ги приспособи към нашето председателство на Европа през 2018", каза Танев пред Нова тв. През уикенда се разбра, че той ще последва кариерния път на други сменени от Борисов и ще му стане съветник. Така щял да работи по ред проекти, които без неговата намеса биха били трудни. Сред тях е въвеждането на "модерно професионално образование".