Бойни самолети на съюзнически държави от НАТО ще могат да охраняват българското въздушно пространство по силата на международен договор или "при необходимост от предприемане на неотложни действия". Това реши парламентът с окончателното приемане на промените в Закона за отбраната и въоръжените сили, предложени от правителството. Подкрепиха ги ГЕРБ, Реформаторският блок и ДПС. Поправката среща яростната съпротива на БСП, Патриотичния фронт и АБВ. При дебата в пленарната зала се чуха и обвинения в национално предателство.
Съвместните действия на наши и чужди военни се извършват по условия и ред, определени с международно споразумение. Добави се и неясната възможност това да става и с акт на Министерския съвет по предложение на министъра на отбраната "при необходимост от предприемане на неотложни действия". Военният министър Николай Ненчев пропусна обсъждането на промените и така не стана ясно какво се има предвид.
Опонентите на промяната дадоха да се разбере, че основният им проблем е създалата се възможност Турция да се включи в охраната на въздушното ни пространство. "Ние не искаме турски изтребители да охраняват нашето небе, това е", заяви Георги Зафиров (БСП). Затова депутати от БСП и ПФ предложиха съвместната охрана да се осъществява само със съюзнически държави, с които нямаме обща държавна граница. Или само със страни, членуващи едновременно в НАТО и ЕС. Представителите на ГЕРБ и реформатори възразиха, че по този начин се изключват съвместни действия с ВВС на Гърция и Румъния, с които имаме споразумения. "Ние ще решим коя да бъде държавата, тя няма да бъде Турция, бъдете спокойни, въпреки че не знам какво толкова ви притеснява това", коментира бившият зам.-министър на отбраната Валентин Радев (ГЕРБ).
|
|