:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,715,525
Активни 598
Страници 428
За един ден 1,302,066

И съюзнически самолети ще пазят българското небе

Бойни самолети на съюзнически държави от НАТО ще могат да охраняват българското въздушно пространство по силата на международен договор или "при необходимост от предприемане на неотложни действия". Това реши парламентът с окончателното приемане на промените в Закона за отбраната и въоръжените сили, предложени от правителството. Подкрепиха ги ГЕРБ, Реформаторският блок и ДПС. Поправката среща яростната съпротива на БСП, Патриотичния фронт и АБВ. При дебата в пленарната зала се чуха и обвинения в национално предателство.

Съвместните действия на наши и чужди военни се извършват по условия и ред, определени с международно споразумение. Добави се и неясната възможност това да става и с акт на Министерския съвет по предложение на министъра на отбраната "при необходимост от предприемане на неотложни действия". Военният министър Николай Ненчев пропусна обсъждането на промените и така не стана ясно какво се има предвид.

Опонентите на промяната дадоха да се разбере, че основният им проблем е създалата се възможност Турция да се включи в охраната на въздушното ни пространство. "Ние не искаме турски изтребители да охраняват нашето небе, това е", заяви Георги Зафиров (БСП). Затова депутати от БСП и ПФ предложиха съвместната охрана да се осъществява само със съюзнически държави, с които нямаме обща държавна граница. Или само със страни, членуващи едновременно в НАТО и ЕС. Представителите на ГЕРБ и реформатори възразиха, че по този начин се изключват съвместни действия с ВВС на Гърция и Румъния, с които имаме споразумения. "Ние ще решим коя да бъде държавата, тя няма да бъде Турция, бъдете спокойни, въпреки че не знам какво толкова ви притеснява това", коментира бившият зам.-министър на отбраната Валентин Радев (ГЕРБ).
1250
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД