:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,712,606
Активни 700
Страници 23,536
За един ден 1,302,066

40% от започналите работа българи остават бедни

Причината е, че заплатите са ниски, а и малцина се трудят почасово
Около 40% от безработните българи, които започват работа, остават бедни. Това сочат данните на Европейската комисия, цитирани от социалното министерство. В ЕС единствено в Румъния ситуацията е по-тревожна - там само един от всеки петима успява да се измъкне от бедността след започване на работа.

"Намаляването на безработицата е свързано със спада в бедността, но едва половината бедни, които намират работа, успяват да се измъкнат. Решаващият фактор тук е размерът на възнагражденията, както номинално, така и почасово. У нас под 40% от безработните, намерили работа, остават бедни", съобщават от социалното министерство.

Според изследване на Института за пазарна икономика заетият би получавал допълнителен доход, който е едва 18% по-висок в сравнение с парите от помощи и обезщетения, които е вземал като безработен.

Добрата новина е, че броят на бедните хора в ЕС намалява като цяло и това се дължи до голяма степен на намалението им в България, Румъния и Унгария. През 2012 г. броят на бедните е стигнал своя пик, след което е започнало намаление, но последните данни от 2014 г. сочат, че все още 122 млн. души (или всеки четвърти) в ЕС са заплашени от изпадане в бедност. Техният брой е най-висок у нас - 40.1% от хората в страната са заплашени от бедност, но от 2008 г. има известно намаление с около 5%. В Румъния този процент е почти същият - 40.2% от хората са застрашени от бедност. На дъното е и Гърция с 36%.

Въпреки това обаче всеки трети у нас продължава да живее в тежки материални лишения, според данните на европейската статистическа служба за 2014 г. Това означава, че тези хора не могат да покрият основните си разходи като сметки и наем на жилището си например. Страната ни изостава и по друг показател - броят на сключените договори на непълен работен ден. У нас 4-часовите договори са рядкост - едва под 5%. В същото време обаче над 60% от българите, работещи на непълен ден, биха предпочели пълна заетост.

42
3394
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
42
 Видими 
05 Февруари 2016 19:54
Нкой няма да се хване на работа за 18% над помощите, това не може да му покрие разхода за пътуване до работата, да не говорим, че е ангажиран цял ден, сокато иначе може да изкара някой лев отнякъде. Извод: ЕК също прави каквото може за борбата с безработицата, поне сред определени хора.
05 Февруари 2016 20:04
Че що само от започналите работа бе?
Те и тия де работят от дватрийсе години пак са работещи бедни
05 Февруари 2016 21:20
Причината е, че работещите бедни се облагат с данъци и им се изземва почти половината от дохода във вид на данъци.. за разлика на големите собственици - те си щракат с пръсти и почти никакви данъци не плащат. Щото точно тия работещите бедни им плащат удобствата които държавата им предоставя .. инфраструктура и т.н.
05 Февруари 2016 21:42
България никога няма да стигне стандарта на живот на Запада, защото солидна част от него идва от печатането на пари, което ние няма как да правим и ограбването на колонии като нашата България. Погледнете само колко лесни пари се ограбват от Софийска вода, Челопеч, ЧЕЗ, ЕВН, Марицте 1 и 3, търговията на дребно с Кауфланд и Лидл и пр. При това нагло ти заявяват, че си корумпиран и затова производството не идвало, а за гореизброените "инвеститори" няма проблеми с корупцита, ха ха ха.
Единственото което можем да направим е поне да запушим изброените дупки и да престанем да бъдем със статус колония. Няма да забогатеем като западняците, но няма и да сме толкова бедни като сега.
05 Февруари 2016 22:25
"България никога няма да стигне стандарта на живот на Запада, защото солидна част от него идва от печатането на пари........."


Имаш моето възхищение от начина по който си погледнал в казана от проблеми. Толкова истини, с толкоз малко думи.....!
Уа-ау!

Респект човече!!
05 Февруари 2016 23:46
Причината е, че работещите бедни се облагат с данъци и им се изземва почти половината от дохода във вид на данъци..

Били дал пример със заплата 450 лв. (основна) да речем? Какви са тези данъци, които отнемат примерно 200 лв. от нея?
05 Февруари 2016 23:52
Били дал пример със заплата 450 лв. (основна) да речем? Какви са тези данъци, които отнемат примерно 200 лв. от нея?

Общо удръжки от служителя 97.25
НЕТНО ВЪЗНАГРАЖДЕНИЕ 352.76
ДДС 20% - 70
А ако пие една ракия с цигара или има автомобил, отива много по-нагоре
06 Февруари 2016 00:11
....А иначе аз бих препоръчал да започнете работа като шейх, например. Вярно, горещо е, навсякъде е пълно с грозни камили, а жените са забулени (и когато се отбулят, разбираш, че камилите не били чак толкова грозни), но пък доходът е добър.
....Също така ако се търсят олигарси - пратете една биография. Препоръчително писмо от Путин много помага, питайте Абрамович, ако искате. А ако не ви се ръководят много заводи за никел и алуминий- нали ще имате заместници?
....Глава на Газпром също не е лоша позиция, въпреки кризата. Само внимавайте какви чанти купувате на чистачките си, понеже журналистите за едни двадесет хиляди долара ореваха орталъка.
....Ако в Бруней си търсят султан - също не се колебайте. Вярно, трудно е, харемът му е голям, но затова пък има аутсорсване на някои дейности. Не е казано да се мъчите за всичко вие.
....И в ръководенето на някой технологичен гигант има хляб. Вземете пример от Мелиса Майер - разсипа нещо, което уж не можело да се разсипе, докара на компанията 13 милиарда загуби с идиотското си управление - и хората иска т да й платят десетки милиони само и само да се махне. Защо и вие да не оглавите нещо подобно и да не го превърнете в клюкарник - сега в Яху преобладават новините и главната от тях е какво закусвало кучето на Доналд Тръмп.
.... Като стана дума и Майкрософт не е лоша възможност - вярно ще ви накарат да ползвате Windows Phone вместо любимия на всички деца Андроид, но пък заплатата е добра. Само че там имат навика да питат странни неща на събеседването - например, защо капаците на шахтите били кръгли? Запишете си - за икономия на материал и за да не падат в дупките си (квадратният може да се завърти на диагонал и да убие някого. Само не им казвайте, че го знаете от мен - обяснете, че досега сте работили само във ВиК като каналджия. Няма начин да не ви вземат.
....Може да проверите и във Формула 1 - заплатите на пилотите са високи, а бензинът - безплатен. Палиш гуми като на среднощна гонка и газ до дупка, пък то на завоите има предпазни огради от гуми. Само не забравяйте поне веднъж да влезете в бокса да заредите, понеже не разрешават туба с бензин в багажника. Но пък ако се класирате в тройката, има къпане в шампанско, мацки и даже може да ви подарят календар на Пирели.
....И космонавт бива - отивате в Международната станция, разхождате се по тавана като паяк няколко месеца, а после си идвате у дома и се пенсионирате. Блага работа, но малко рискована - нали помните как по времето на Горбачов руснаците свършиха парите и един остана на орбита? Това да чакаш икономиката да се оправи, при условие, че храната и кислородът ти са ограничени - не го пожелавам никому. Добре че се намериха добри хора, събраха пари и го свалиха човека на земята.

Изобщо - шансове много, но народът като рекъл - искаме шивачки, искаме леяри... Искате, но там се плаща малко. Затова стиснете зъби и пробвайте някой от моите варианти.
06 Февруари 2016 00:20
Кайли - признавам си, че ме изненада с това ДДС върху заплатата - не бях чувал за подобно нещо. Потърсих в нета и се оказа, че било селски трик на работодателя - да прехвърля своите задължения върху служителя. Това ли имаш предвид:

....Колкото до ДДС върху работната заплата, такова понятие няма, но има обвързаност при ревизия от НАП по отношение на готовия продукт произведен от фирмата/услуга или изделие/ и разчета с данъка. Ако на вашия работодател услугата на куриера струва 20 лв да речем, в нея са включени освен разходите и вашата заплата. Издавайки фактура за тази услуга, той е длъжен да внесе върху стойността и ДДС. Може би в този смисъл работодателя ви е казал, че плаща ДДС върху заплатата.

Отговорът е от консултантска юридическа фирма.
06 Февруари 2016 00:36
Тва е официална статистика, нали?
06 Февруари 2016 01:47
Изобщо - шансове много, но народът като рекъл - искаме шивачки, искаме леяри... Искате, но там се плаща малко. Затова стиснете зъби и пробвайте някой от моите варианти.

Има по просто решение. Првителството да увеличи данъците за бизнеса базиран на нискоквалифициран труд, както правеше Сингапур.
Но това е в сферата на пожеланията!
Обективната реалност сочи че тенденцията за нарастване на прекариата до 90% е устойчива и необратима.
Technomentalism!
06 Февруари 2016 07:16
Национализация и 100 тояги на голо на чорбаджиите изедници барабар с политическата корумпирана сган!!!!! Това е спасението! Гледайте телевизията на истината а не слугинските талавизии!!!
06 Февруари 2016 08:43
Шаман
05 Февруари 2016 23:46


450 лева ако получава човек бруто от него се вадят осигуровки грубо 13% осигуровки 59 лева, после идва ДОД 10% - 40 лева = 350 остават. После човекът отива в магазина ги изхарчва всичките тия 350 лева - от тях държавата прибира поне още 17% като ДДС/ако пък човекът пуши, пие или кара кола доста повече във вид на акциз/ да речем общо 25% - 88лева = остават чисто 262 лева.

Т.е. държавата от 450 лева средно прибира 188 лева = 42% от възнаграждението на един човек който си харчи всички пари през месеца.




06 Февруари 2016 08:47
И тук не съм включил вноските на работодателя.. още близо 18% .. т.е. близо 81 лева които работодателят плаща допълнително към тия 450 лева..
т.е. реално брутото на работника не е 450 лева, ами 450+81 = 531 лева.

от тях 188+81 = 269 лева държавата прибира по един или друг начин. 269/531 = 51%

ето тук има калкулатор на заплати: http://www.kik-info.com/kalkulatori/zaplata.php


Това при малките заплати - при големите заплати над 2600 лева - има таван в осигуряването.. т.е. осигуровките са твърда сума .. после обикновено ако човек получава голяма заплата не я харчи цялата, т.е. не плаща ддс. Отделно ако човек има скъп имот/не плаща наем/ - при наемите, ако човек живее под наем, наемодателят му плаща 10% данък... а собственикът не плаща/плаща само данък, но той е символичен/. Т.е. ако човек живее в жилище на което наемът е 500 лева - той дава на година на държавата 600 лева във вид на данък. В същото време ако жилището му е негово - данъкът е 50-100 лева на година. Т.е. тук разликата 6-12 пъти! И колкото имотът струва повече разликата става все по-драстична.
06 Февруари 2016 09:59
$Страната ни изостава и по друг показател - броят на сключените договори на непълен работен ден. У нас 4-часовите договори са рядкост - едва под 5%.$ Що за съждение при бедност при 8 часова заетост!? Ако си в графата бедни при 8 часов работен ден, в коя графа ще си, ако си нает за 4 часа?? Проблемът не е в желаещите да работят, а в предлагащите работа т.нар. наемо-работна ръка търсещи, които тук наричат "работодатели". Те не дават, т.е. те не търсят наемници- работници, на 4 часа ангажирани. Не им е изгодно! Но дори и да търсят ще станат ли по-богати работещите на 4 часа? НЕ, дори и да работт на 8 плюс 4 часа при втори работодател. Просто възнагражденията са мизерно ниски! Това е въпросът - защо?
06 Февруари 2016 10:23
Проблемът не е в желаещите да работят,


В момента хората не искат да работят - защото си имат други доходи - необлагаеми. Щото без доходи не се живее. Дали друг ги издържа .. дали те си копат на село и пак не плащат данъци.. или просто си получават едни пари на ръка.. или просто имат доходи в натура.

В момента заради данъчното облагане - работещите биват добре издоявани от държавата - горе съм го написал.. за разлика от тия които получават доход в натура или крият данъци. А какво е доход в натура/ами например да живееш в собствено жилище - дава ти доход колкото е средния наем за такова жилище в съответния район.. ами ако имаш няколко? ами какво да кажем за земеделските земи и гори - и там си има средна рента/... И защо този доход в натура не се облага? Ами защото е удобно за тия богатите .. те са тия дето се облажват най-много. Вярно и много други покрай тях..

Отделно работодателите и те се съобразяват с това, че хората имат други доходи... и могат да работят за малко пари.
06 Февруари 2016 11:12
Все се говори за изравняване на цените с тези в ЕС. И все пак тука е малко по-евтино, защото цената на вложения труд в стоките българско производство е значително по-ниска от тази в ЕС. Но, повишаването на цените на останалите компоненти в ценообразуването изпреварва в пъти повишаването на цената на труда като коммпонент. Защо само стоката труд, респ. трудът като ценообразуващ компонент, е оставена на волята на работодателите, докато останалите цени на суровини, материали, транспорт, енергия и пр компоненти се увеличават нерпекъснато и то с подкрепата на държавата само с тъпия предлог, че не били увеличавани ен-на брой годино? За справка - последният аргумент на Лилиту за винетките, исканото увеличение за водата, за билетите за градския транспорт и т.н.
06 Февруари 2016 11:56
Евала Mick, ПРЕКРАСЕН анализ! Ей това от сума ти време го разправям на всеки като каже, че са ниски данъците.
06 Февруари 2016 12:03
Добрата новина е, че броят на бедните хора в ЕС намалява като цяло и това се дължи до голяма степен на намалението им в България, Румъния и Унгария.
Дали този факт не се дължи на естествения подбор. Статистиците едва ли се интересуват от причините.
06 Февруари 2016 12:29
Защо само стоката труд, респ. трудът като ценообразуващ компонент, е оставена на волята на работодателите, докато останалите цени на суровини, материали, транспорт, енергия и пр компоненти се увеличават нерпекъснато и то с подкрепата на държавата

Кунева го обясни просто и ясно - щото Европа нямала такива изисквания - е затова.
Щото куневите възгледи за икономиката са всеобхватни и меродавни - увеличаваме, каквото искат от нас, останалото е пазар.

и им се изземва почти половината от дохода във вид на данъци..

шаманизма го одобрявам, обаче се навъдиха фалшификати...в болшинството държави ДДС е диференциран така, че бедните да плащат по-малко, ДДС върху основните стоки, жизнено важни за оцеляването, е далеч по-нисък и на бедните не им се изземва. Говорим за данъци, които отнемат от дохода.
06 Февруари 2016 12:32
да, ама при нас ддс е диференциран така, че бедните да плащат на макс, а останалите да почиват със 7% ддс - единствената диференциация. всичко друго според мин фин, без значение кой е той, ще въздейства много лошо, а бе много
06 Февруари 2016 13:35
40% от започналите работа българи остават бедни
Е, нали затова пък са богати "работодателите". В добавка е и казаното по-горе за печатане на пари, за колонизиране на държави... "От работа се става гърбат, а не богат."

http://www.anekdot.ru/i/caricatures/normal/12/7/5/rabota-vo-vnutrennix-organax.jpg

http://www.prikol.ru/wp-content/gallery/may-2012/comics-26052012-14.jpg
06 Февруари 2016 18:43
При нас ако има договори за 4 часа, това означава, че се внасят осигуровки за 4 часа, а се работи 8, може и повече! Мик, стига с тия апартаменти бе! Каква е тая обсесия, не знам!
06 Февруари 2016 18:54
Мик, стига с тия апартаменти бе! Каква е тая обсесия, не знам!


90% от коментарите на мик са верни, но верно с данъците на тез апартаменти прекалява
06 Февруари 2016 19:24
len
06 Февруари 2016 18:43

Извинявам се, ако прекалявам, но когато 2+2 е 4.. а повечето се опитват да го докарат 5.. няма как човек да не се обади.

Само ще кажа, че няма развита държава със символичен данък имоти.. да не говорим пък без данък както е при нас за земеделските земи и горите. Напротив - държавите с неадекватен данък имоти са много зле и отделно там има много голяма корупция.

Всъщност може да го приемете и като аксиома - без нормален данък имоти - няма нормална държава. И колкото е по-неадекватен тоя данък.. толкова е по-мизерна и корумпирана държавата. Толкова по-неефективна е държавата също. Ниски доходи, високи цени и мизерия.

Това е незаобиколимо. Явно обаче ще го разберем всички по трудния начин.. след като изпробваме всички други варианти и унищожим цялата си инфраструктура и държава.. и повечето избягат от нея.

07 Февруари 2016 00:40
Имам чувството, Мик, че проповядваш точно идеологията на оф, не знам, на глобализма, като цяло - откъде накъде тези българи ще имат имоти, който има имот малко или много е независим, дайте да го обложим с огромни данъци, като не може да ги плаща, ще му вземем имотите, да живее под наем както повечето западняци, да изплаща цял живот ипотека и да трепери цял живот... и да слушка, разбира се! Много ги дразни това, затова и вкараха тъпия ЗУЕС, с тази цел подмамват лековерните да санират, но за българина, който още не е загубил своята свяст, домът и децата му са най-големите ценности. Посегнат ли и на тях, току виж се събудил от дълбокия си сън и се навдигнал.
07 Февруари 2016 02:14
Морала на статията е: "Хич не започвайте работа, защото все едно пак ще сте бедни"
07 Февруари 2016 10:26
Само не разбрах бедни по кои критерии: тези на Профсъюзите дето на човек на месец са необходими 520? лв; или на последния доклад на ИПИ дето всеки с доход над 289лв е средна класа? Май второто?
07 Февруари 2016 10:27
Само ще кажа, че няма развита държава със символичен данък имоти.. да не говорим пък без данък както е при нас за земеделските земи и горите. Напротив - държавите с неадекватен данък имоти са много зле и отделно там има много голяма корупция.

Не може в бедна държава да наложиш висок данък имоти за преобладаващия тип жилища. Като ги изгониш тези хора от апартаментите им, къде ще отидат?‌
Има какво да се желае по отношение на луксозния сектор, да кажем над 100 000 евро. Там данъците трябва да са по-високи.
Също и при втори, трети и т.н. имоти, но и тука много зависи какъв е имотът. Едно е луксозна вила около голям град или на морето, съвсем друго наследствена къща на село.
По отношение на земеделските земи данъкът пак трябва да зависи от размера на собствеността. Ако една баба с 50-60 декара получава рента от тях над оскъдната си пенсия, трябва ли да плаща данък? Облагането трябва да започне за притежаване на земи над 100-150 декара, примерно. Не съм проверявал каква е рентата, така, че границата може и да е по-висока.
07 Февруари 2016 11:39
Не можеш да наложиш висок данък за моите имоти. Виж за имотите на другите, има какво да се желае!
07 Февруари 2016 11:53
Един съществен въпрос: защо жалващите се, че заплатите им са малки, все пак, се съгласяват да подпишат договор за тези малки заплати?
Възможният отговор е, че притежаваните знания и умения не им дават усещането, че някой би им платил повече. Но е видно, че и работещите в научни институти и университети също слагат подписа си под договори с унизително ниски заплати.
Може би аз съм се откъснал от действителността в България, но това поведение не го разбирам - да сключиш договор за ниско възнаграждение и после целият свят да ти е крив!?
07 Февруари 2016 11:58
хикса
07 Февруари 2016 11:39



За съжаление - такова е мисленето в България. Хората уж искат да живеят по-добре.. но искат някой друг да положи усилия вместо тях.

Ако държавата беше един блок.. сега разходите по поддръжката на общите части се плащат не на база собственост, ами на база доходи и консумация... вие кажете справедливо ли е това.

Хората на село например плащат под 10 лева данъци на година, но пък после се оплакват, че нямат никакви удобства. Същото е и в града... хората искат за 50 лева на година да получат и инфраструктура и какво ли не още.
07 Февруари 2016 12:10
ПАТРИОТЕ, личи си, че си отдавна тука. И като не подпишеш договор, какво ще правиш - ще стоиш без работа и семейството ти ще гладува. Не знаеш ли, че у нас работните места са такива, че не изискват кой знае каква квалификация. Работодателите лаят постоянно, че няма кадри, експерти и пр., но когато се яви такъв експерт, не искат да му плащат. Тук се броят на пръсти работните места, за които кандидатът може да се пазари за заплатата си.
07 Февруари 2016 12:17
Ще дам пример с един мой връстник. Шофьор. Мигрира. От 20 години е в Испания.
А също и един архитект. От 15 години е в Калифорния.
А и още, вероятно милион българи, които не се унижиха пред т.нар. "работодатели" в България.
Но никой не се оплаква. Хленченето не решава проблема.
07 Февруари 2016 12:36
Хленченето не решава проблема.

Е не го решава, хората се завъртат известно време тук и изчезват навън. Тенденцията прерастна в потоп, оттук навън.
Ти къде си?
07 Февруари 2016 12:38
Е не го решава, хората се завъртат известно време тук и изчезват навън.

Ехоо... патриотите... какво се въртите около хладилника, като мен - невъзпитаната?
Мажете патриотизъм на филиите и си свиркайте...
07 Февруари 2016 12:52
Не можеш да наложиш висок данък за моите имоти. Виж за имотите на другите, има какво да се желае!

Няма да съм аз този, който ще изпищи ако се вдигнат данъците върху имотите.
07 Февруари 2016 13:25
Всъщност може да го приемете и като аксиома - без нормален данък имоти - няма нормална държава. И колкото е по-неадекватен тоя данък.. толкова е по-мизерна и корумпирана държавата. Толкова по-неефективна е държавата също. Ниски доходи, високи цени и мизерия.


Да си дойдем на думата за краставицата...

Изобщо не е до данък имоти, а до това как се харчат парите от тези данъци. При достатъчно добър обществен контрол сегашното ниво на общински данъци би трябвало да е достатъчно общинските услуги да са много по-добри.
Пример - апартамент в София и апартамент в Бургас - вторият е с по-малка данъчна оценка и респективно по-нисък данък. Бургас е в пъти, в пъти по-уреден град от София, така че не е до размера на данъците, а до това как се харчат.

Иначе в страни като Испания, Франция си има данък "богатство", или данък върху всичките активи, който обаче почва от над €800,000 на домакинство във Франция -

Натисни тук

и преставлява прогресивна скала 0.5-1.5%, което изобщо не може да се каже, че е нещо чудовищно, домакинство с активи от €1,300,000 ще трябва да плати €2,500 годишно за този данък.
Този данък също така отчита само нетните активи - къща с цена €500,000 и ипотека €350,000 има нетна стойност €150,000 за целите на данъка.

Та така...

07 Февруари 2016 13:59
Мажете патриотизъм на филиите и си свиркайте...

патриотизмът няма нищо общо с държавата
07 Февруари 2016 14:26
Така е!
Патриотизма има общо с Родината,държавата може и да е чужда(справка:Османската империя).
07 Февруари 2016 15:15

Няма да съм аз този, който ще изпищи ако се вдигнат данъците върху имотите.


Е то аз това имах предвид.
07 Февруари 2016 16:48
Мики иска да го забележат душата, от много време насам си навира "идеите", но има еволюция - сега ги смесва с мнения.По-финно е някак си.Инак и той не обяснява за какво да и даваме на тая държава още пари, като виждаме как се харчат сегашните.
Накратко - ако си работодател (в тая плоскост малко от вас мислят), един служител който взима 1000 лв се заплаща 1500.Толкова прибира държавата (500 лева върху хилядата или 50%) от прихода на работника си.Горе Кайли ги е обяснила, няма смисъл да го правя и аз.Е как да му дам още пари на тоя служител, като бонуси и всичко друго ще го прибира държаватаАко му дам 100 лева бонус, той трябва да се самообложи и 30% ги взима боки да строи магистрали.
Нещо повече - кучките от НАП се заяждат повече за това което плащаш на служителите ти, вместо за това което плащаш като данъци.ДДСто се следи така, че ако бяха следили така КТБ нямаше 1 лев да извади цветан от там.Ама нейсе.

Отделно, за всичко което купуваме, от кибрит до кола има 20% ддс.На запад са като гръмнати като разберат че лекарства и храни са с 20% данък, колкото и всичко останало.Изключая евтиния , разсипан и нискокачествен туризъм.
От там - ако пушиш- държавата ти взима 17.5 стотинки акциз от всяка цигари, ако пиеш - 4 лева от всеки литър алкохол, ако шофираш - 1.15 лева!!(мисля че беше) акциз върху всеки литър горигориво, като май го облагаше и с ДДС тоя акциз преди крайната цена.
Но някой трябва да плати 10% данък върху приходите на фирмите братя десни, то нямао безплатен обяд.Все някой го плаща.

То си е нормално, в една свястна държава, бизнесът може да продаде на гражданите и да спечели от това.В суровинен придатък като територията, гражданите плащат за да може другаде да е зелено и секретарки да клечат по офисите над модни журнали.
ИНак всички са десни и мразят комунизма.Стадо
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД