Границата при Кулата остава под обсада, а никой не знае дали и кога ще бъде затворена отново от гръцка страна. След като блокадата от българска страна бе свалена в ранния следобед в неделя, граничният пункт към Промахон бе затворен отново вчера следобед. От МВР потвърдиха, че малко преди 16 ч стачкуващи фермери на гръцка територия са спрели пропускането на камиони към България.
Вчера се състоя и среща на гръцкия премиер Алексис Ципрас с представители на една от четирите организации на протестиращите фермери. Останалите три организации са категорични, че не може да има разговори, докато правителството не оттегли пенсионната реформа. Провеждането на тази реформа е едно от исканията на международните кредитори за финансова помощ за Гърция. Реално продължава неяснотата как ще реагират фермерите и дали ще продължат с блокадите не само по българската граница, но и по границите с Турция и Македония. Общо местата, на които се организират протести със затваряне на пътищата в южната ни съседка, са 69 и всяко от тях има своя организация и ръководство.
Информацията от Кулата - Промахон продължи да бъде противоречива. Според информация от МВР движението на тирове щяло да бъде възстановено днес от 5 до 10 часа. Останалите превозни средства ще бъдат пропускани без ограничения. На останалите пунктове на българо-гръцката граница трафикът е нормален. Към 18 ч. вчера обаче нямаше чакащи за влизане в страната камиони, а от България към Гърция продължаваха да преминават товарни автомобили.
Затварянето на подходите към границата от гръцка страна малко преди 16 часа е било провокирано от група българи, които изпочупили стъклата на земеделски машини. Малко след 16.30 ч. областният управител на Благоевград заяви пред БНР, че след проведени разговори с представител на стачния комитет на земеделците в Лариса той е разпоредил блокадата да бъде вдигната. Другият основен пункт - "Ексохи - Илинден", снощи бе отворен за преминаване, но наши шофьори предупредиха, че пътят Кавала-Драма е блокиран със земеделски машини и се използват обходни пътища.
Според неофициална информация на в. "Сега" от ГКПП "Кулата" около 16 ч. действително е имало за кратко спиране на товарните автомобили от гръцка страна, но това не е довело до опашка от чакащи коли или камиони, защото те вече са се били изтеглили. Това потвърдиха и от Националното сдружение на българските превозвачи. "Наш шофьор е преминал около 17.00 - 17.30 ч. без проблем от гръцка страна към България", каза пред "Сега" зам.-председателят на сдружението Красимир Лалов. Той обаче разказа, че след 13 ч. през 30 минути е имало спиране на потока за кратко, след което трафикът пак се възстановявал. Напрежение според Лалов снощи категорично нямаше, но поведението на гръцките фермери доказвало, че при тях няма с кого да се постигне сигурна договорка.
"През цялото време на т.нар. преговори фермерите настояваха за това да останат прозорците за преминаване, а не да се спира техният протест. В същото време в неделя те твърдяха, че не те създават проблем - според тях границата е отворена от 5-6 дена, но българските шофьори я блокирали", разказа още Красимир Лалов и намекна, че развоят на събитията е бил очакван. Той обаче изрази и недоволството си, че от българска страна на границата също имало организационен хаос и че много хора си позволяват да говорят от името на всички. Превозвачите всъщност тайно се надяват протестиращите фермери да не блокират за часове пунктовете както преди, защото ще се стигне до още по-сериозен колапс на трафика. От бранша не изключват, че вчерашните кратки спирания на трафика може да са опити за провокации към българските шофьори отново да затворят изцяло границата.
Българските превозвачи вчера официално съобщиха, че ще започнат да затварят границата в най-предпочитания от българите сезон - от 15 юни до 15 юли. "Ще правим блокада като гърците - 20 часа ще бъде затворена границата, а 4 часа ще пропускаме превозни средства", каза Миролюб Столарски, председател на Българската асоциация на сдруженията в автомобилния транспорт (БАСАТ) пред "Фокус". "Да си правят сметка хората къде ще ходят на почивка. Това ще е реакцията, ако нямаме компенсация за загубите. Ние не сме виновни, че те са си избрали този премиер. Когато имаме проблем, не затваряме границата, отиваме пред институциите и си посочваме исканията. Ако трябва - стачкуваме в София, не на границата", поясни председателят на БАСАТ. Според него около 80 фирми до този момент са си подготвили документи за загуби. Столарски отново подчерта, че гръцкото правителство е допуснало фермерите да си правят каквото искат на границата, а българското е направило всичко възможно по всякакъв дипломатически път.