:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 194
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

Намалява се влиянието на парламентарната квота във ВСС

Пряк избор на членове на Висшия съдебен съвет (ВСС) от магистратската квота при широка представителност, ясни условия и тайно гласуване предвиждат промените в Закона за съдебната власт (ЗСВ), които Министерството на правосъдието публикува за обществено обсъждане. В проекта са вкарани и предложенията, направени по време на заседанието на Съвета по прилагане на актуализираната стратегия за съдебна реформа на 22 и 23 февруари.

Решенията за назначаване, повишаване и освобождаване на магистрати ще се вземат самостоятелно от двете отделни колегии на ВСС при явен вот и без възможност за надделяване на парламентарната или професионалната квота. Новите текстове предвиждат кадровите решения в съдийската колегия, която е от 14 души, да се вземат с мнозинство не по-малко от 8 гласа, а тези в прокурорската, която е от 11 души, да се вземат с не по-малко от 6 гласа. Първоначално публикуваният проект предвиждаше решенията в колегиите да се вземат съответно с не по-малко от 9 от общо 14 гласа на съдийската и с не по-малко от 7 от общо 11 гласа на прокурорската колегия. Идеята за намаляването на гласовете е да се намали влиянието на хората от парламентарната квота, които влизат в отделните колегии. За това настояваше Съюзът на съдиите.

С промените детайлно се урежда начинът на избор на членове за ВСС от квотата на Народното събрание (6 - за съдийската колегия), (5 - за колегията на прокурорите и следователите), както и от професионалната квота на съдиите (6), следователите (1) и прокурорите (4).

За членовете на ВСС от професионалната квота е предвиден пряк избор, при който всеки съдия, прокурор и следовател ще може да даде гласа си за предпочитан от него кандидат. В момента това е невъзможно, тъй като действащият закон е разписал, че изборът се извършва от делегатски събрания, на които един делегат представлява няколко свои колеги.

Проектът не дава никакви решения за разделянето на действащия ВСС.



924
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД