Пряк избор на членове на Висшия съдебен съвет (ВСС) от магистратската квота при широка представителност, ясни условия и тайно гласуване предвиждат промените в Закона за съдебната власт (ЗСВ), които Министерството на правосъдието публикува за обществено обсъждане. В проекта са вкарани и предложенията, направени по време на заседанието на Съвета по прилагане на актуализираната стратегия за съдебна реформа на 22 и 23 февруари.
Решенията за назначаване, повишаване и освобождаване на магистрати ще се вземат самостоятелно от двете отделни колегии на ВСС при явен вот и без възможност за надделяване на парламентарната или професионалната квота. Новите текстове предвиждат кадровите решения в съдийската колегия, която е от 14 души, да се вземат с мнозинство не по-малко от 8 гласа, а тези в прокурорската, която е от 11 души, да се вземат с не по-малко от 6 гласа. Първоначално публикуваният проект предвиждаше решенията в колегиите да се вземат съответно с не по-малко от 9 от общо 14 гласа на съдийската и с не по-малко от 7 от общо 11 гласа на прокурорската колегия. Идеята за намаляването на гласовете е да се намали влиянието на хората от парламентарната квота, които влизат в отделните колегии. За това настояваше Съюзът на съдиите.
С промените детайлно се урежда начинът на избор на членове за ВСС от квотата на Народното събрание (6 - за съдийската колегия), (5 - за колегията на прокурорите и следователите), както и от професионалната квота на съдиите (6), следователите (1) и прокурорите (4).
За членовете на ВСС от професионалната квота е предвиден пряк избор, при който всеки съдия, прокурор и следовател ще може да даде гласа си за предпочитан от него кандидат. В момента това е невъзможно, тъй като действащият закон е разписал, че изборът се извършва от делегатски събрания, на които един делегат представлява няколко свои колеги.
Проектът не дава никакви решения за разделянето на действащия ВСС.
|
|