Помощите, които държавата отпуска при бедствия за основен ремонт на пострадалите жилища, ще се вземат много по-трудно. Право на парите ще имат само най-бедните българи - тези, чийто доход е до линията на бедността за съответната година. За 2016 г. прагът е 300 лв. Освен това за едно жилище няма да може да се получават различни видове помощ при наводнения или други бедствия. Това предвиждат промените в правилника за работата на Междуведомствената комисия при бедствия и аварии, предложени от финансовия министър Владислав Горанов. Измененията, публикувани за обществено обсъждане, са резултат от последните промени в закона за защита при бедствия, са единствените мотиви на Горанов. В закона обаче бе записан общият текст, че получаващите помощта ще трябва да отговарят на определени критерии.
Основната промяна е въвеждането на подоходен критерий при отпускането на помощта за пострадалите хора, какъвто досега не съществуваше. За да се получи тази помощ, занапред средният доход през последната година на всеки в семейството не трябва да надвишава линията на бедността за годината. Пострадалите не трябва да имат бизнес, тоест да са регистрирани като еднолични търговци или да са съдружници в търговски дружества. Не трябва да имат вземания, влогове или ценни книжа, стойността на които да е над 500 лв. на човек. Не трябва да са продавали имот в последната година, от който да са взели над 3600 лв. (сумата е 12 пъти над линията на бедността). Другото ограничително условие за помощта е, че ако за пострадалото жилище се дължат данъци или такси, собственикът му няма да може да разчита на държавата. Дали пострадалият отговаря на тези критерии, ще се разбира с анкета, която ще провежда Агенцията за социално подпомагане.
"За едно и също жилище не може да бъде отпускана повече от една възстановителна помощ", пише още в промените. Това може да се тълкува като ограничаване на възможността за едно и също жилище да се получава помощ за две поредни бедствия, както и че ако човек получи пари от комисията, няма да има право на помощ от общината или социалната служба. По закона за социалното подпомагане пострадалите имат право на помощ при инцидентно възникнали нужди, която е до 325 лв. Сумата се отпуска от министерството на труда чрез агенцията за социално подпомагане. През 2015 г. са отпуснати еднократни помощи на 6912 българи в размер на общо близо 2 млн. лв. Това е 99 на сто от предвидения бюджет.
ПРОЗРАЧНО
От междуведомствената комисия обясниха пред "Сега", че нямат обобщена информация за броя на хората, които са получили помощи за миналата година за ремонт на жилищата си, пострадали от бедствия и че в момента е невъзможно да я изготвят. През 2015 г. са отпуснати общо 27.7 млн. лв. на общините, но сумата е и за ремонт на публичната инфраструктура, както и за пострадали частни имоти.
Право на парите ще имат само най-бедните българи
Явно е, че юристи не са участвали в написване на промените. Иначе щяха да ви покажат подводните камъни и вратички за едно такова решение.
1. Как се определя прагът на бедността?
2. Кой ще го определя?
3. Дали бедствията ще застигат само "бедните"
4. България е държава само на "бедните" ли? Или това е поредното популистическо решение за предстоящите избори?
В закона обаче бе записан общият текст, че получаващите помощта ще трябва да отговарят на определени критерии.
Ето веднага се появяват критерии за бедност.
Право на парите ще имат...
В развитите държави не се раздават пари на пострадалите при бедствия. Прави се търг за разчистване и ремонт на къщите или сградите, които са пострадали. Критериите за оценка са:
1. Фирмата да има име в строителството за последните 10 г. Минимум три референции от държавни органи.
2. Фирмата да има 1 клас за строителство или ремонт.
3. Най-голям брой ремонтирани къщи/сгради.
Спечелилата търга фирма прави ремонта със свои средства. След подписване на двустранен протокол между изпълнителя и представителя на държавата, за свършената работа на фирмата се заплаща. Така се избягва раздаването на държавни пари на фирми (критерият за прозрачност на премиера), които не са и чували за ремонтни дейсности или създадени дни преди търга, но близки с властта.