:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 108
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

Първите промени в Изборния кодекс са за книгата на абсурдите

Депутатите направиха вота задължителен и приеха наказания за неподчинение
СНИМКА: ЮЛИЯН САВЧЕВ
В пленарната зала ще се обсъди и идеята на реформаторите Мартин Димитров и Петър Славов за 5% преференциален праг на всички избори.
Дебатите при първото четене по 14-те законопроекта за промени в Изборния кодекс (ИК) в парламентарната правна комисия се превърнаха в поредното ярко доказателство за безпринципност и задкулисни договорки. След тричасово заседание народните представители направиха вота задължителен, което доведе до приемане на абсурдни наказания за отказалите да се подчинят, като спиране на социални помощи и отпадане на несъществуващи поощрения за участниците в изборите.

Ходенето до урните под строй бе идея на Патриотичния фронт и "Атака", но проектът на Волен Сидеров отпадна заради изискването за образователен ценз. Преди 2 г. задължителното гласуване, предложено от ГЕРБ, бе отхвърлено заради противоречие с конституцията, според която вотът е право, а не задължение. Сега обаче предишните противници от БСП се въздържаха, а представителите на ДПС обещаха да се обърнат към КС, ако промяната мине в пленарната зала. Без възражения бе прието и предложението на Валери Симеонов глобата за отказ от участие в избори за работещите българи да е 50 лв., а социално слабите да бъдат лишавани от помощи за срок от три месеца. Изключение се допуска само за хората с трайни увреждания и за избирателите над 80 г. Санкцията към социално слабите ще се налага с мотивирана заповед на кмета, уточняват фронтоваците. Още по-смехотворен е текстът, че ако "нарушителят" не може да бъде намерен на адреса му до три пъти, заповедта ще бъде сложена на "подходящо място" в общината.

Като мярка срещу търговията с вот бе прието и друга абсурдна идея на ПФ - по време на кампания да се забрани раздаването на "подаръци, награди и др., с изключение на знамена, печатни и агитациионни материали с пазарна стойност до 2 лв." Не стана ясно обаче кой ще следи и наказва за неспазването на тази забрана.

Скоростното гласуване на измененията накара ДПС се усъмни, че ГЕРБ и патриотите играят заедно и че на по-късен етап задължителният вот може да отпадне за сметка на други предложения на Симеонов в ИК. Свилен Иванов от ГЕРБ косвено потвърди предположението на ДПС - според него в законопроекта на ПФ има и други предложения, освен задължителния вот. Депутатите се съгласиха с ПФ за вдигане на преференциалния праг за попадане в общинските съвети до 50 на сто от общинската избирателна квота.

Без дебат и без проблем се промуши и премахването на 7-процентния преференциален праг за влизане в общинските съвети, предложено от ДПС. То предвижда "преференциите за отделните кандидати да са валидни, ако броят на гласовете за кандидата е не по-малко от общинската избирателна квота". Шефът на правната комисия Данаил Кирилов (ГЕРБ) уведоми присъстващите, че неговата група също предлага редакция на въпросния текст, предвиждаща прагът от "не по-малко от 7 на сто" да се изчислява на база подадения вот за съответната листа, а не от общинската избирателна квота. След това обаче Кирилов натърти, че идеята на ДПС също заслужава внимание. Движението получи подкрепа от ГЕРБ, БСП, ПФ, АБВ и БДЦ.

-------ПОДХОД

Водещият на заседанието Данаил Кирилов предложи нестандартен дневен ред, при който законопроектите не бяха обсъждани поотделно, а депутатите имаха право да говорят по теми, по които решат. Така голяма част от времето мина в спорове между ДПС и ПФ дали да се отмени забраната за водене на агитация на чужд език. Предложението дойде от движението и от независимия Георги Кадиев, който предвиди и "едновременен превод на български език". След бурни дебати и двата законопроекта бяха отхвърлени.

7
2865
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
7
 Видими 
25 Февруари 2016 23:20
Майната им на всичките тия законопроекти за промени в ИЗБОРНИЯ кодекс, дето ТЕ (слугите на СТАТУКВОТО) са си ги внесли в Правната комисия, и ТЕ са си ги гласували! Кажете, ако някой има "къртица" в ГРАО-то може ли тя да ни обади как върви там работата - дали Лилето ПАВЛОВАТА и нейните опричници в ГРАО правят невалидни подписите от оная подписка, в която 637 481 се подписахме ? Или си дават сметка, че няколко хиляди (от въпросните 637 481) могат да потрошат ВСИЧКИ джамове на нейното М-во (на "Кирил и Методии" е, до Сточна гара - знам, защото 2 годинки изкарах там, първо при Васил Гарнизов, а после /ама за малко/ и при Хасан Марем Хасан) ? Това е ВАЖНОТО - да има барем 400 000 подписа ВАЛИДНИ, та да направим Референдума със 6-те въпроса! И като видим колко хора ще си направят труда да отидат до урната, и колко от пуснатите бюлетини са с ДА по първия въпрос - ЧАК тогава можем да мислим по темата ИЗБОРЕН кодекс, и КАКВО точно в него ще се променя!
26 Февруари 2016 08:48
Депутатите направиха вота задължителен и приеха наказания за неподчинение


Най-накрая едно умно решение на парламента. Само не е ясно, дали самите депутати и парламентарни групи знаят какъв демократичен таралеж си сложиха в гащите.
Наказанията за негласуване обаче са малки. В развитите страни в Европа (без да се броят колониите отвъд океана) гласуването е задължително, като неявилите се да гласуват биват глобявани (200-300 евро) или месец в тюрмата.

Оттук нататък и дума не може да става за закупуване на гласове, което беше обичайна практика досега. Изведнъж гласуващите се увеличават от една трета от имащите право да гласуват, контролиран и разделен между партиите електорат, до пълния си капацитет. Какъв ще бъде отговора на партиите по отношение на новите две трети от гласуващите и как ще се наложи да ги управляват още не се знае.
26 Февруари 2016 09:20
Брежнев, в кои страни от Европа е задължително гласуването? Що лъжеш и за глобите? И каква е тая радост, че те вкарват в някакъв калъп и ти отнемат някакво право? Да пукна, ако гласувам някога! Леле, как се нервирах!
26 Февруари 2016 09:32
Мисля, че задължителното гласуване ще се отрази само върху изборната активност и върху броя на недействителните бюлетини и празните пликове.Купуването и манипулирането на гласовете ще си продължи по старому.
26 Февруари 2016 09:38
Призовавам народните избраници да спрат да работят, така поне можем да се надяваме да ограничим вредите от тях.
Колкото досега - толкова.
Един ден ще се наложи цялото ни законодателство да се изменя из основи, за да се върне към основните принципи на правото и тежко и горко на тези, на които се падне тази мисия.
Пораженията обаче ще останат за дълго.
26 Февруари 2016 10:05
Не вярвам да ги приемат на второ четене, но ако да - ще стане интересно.
26 Февруари 2016 18:08
kramar
26 Февруари 2016 09:20


Уважаеми др. Крамар
Моля отдели от времето си за да погледнеш информацията приложена по-надолу в моя пост, като доказателство за твърдението ми. Когато дадено твърдение на отделен индивид от форума насочено среу друг участник не се потвърди - тогава говорим за клевета, а това е подсъдно!
Compulsory voting around the world
- За незнаещите английски - Задължителното гласуване по света
Натисни тук
Full list of countries with compulsory voting

Austria
Argentina
Australia
Belgium
Bolivia
Brazil
Chile
Costa Rica
Cyprus
Dominican Republic
Ecuador
Egypt
Fiji
France (senate only)
Gabon
Greece
Guatemala
Honduras
Italy
Liechtenstein
Luxembourg
Mexico
Nauru
Paraguay
Peru
Philippines
Singapore
Switzerland (Schaffhausen)
Thailand
Turkey
Uruguay

Смяташ ли, че лъжа или да го таксуваме като клевета?
Пак там можеш да прочетеш, ако можеш, какви са санкциите за негласувалите. Специално в Кипър за негласуване и отказ, наказанието е месец в затвора, по бързата процедура.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД