:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,704,389
Активни 376
Страници 15,319
За един ден 1,302,066

Традиционните системи подготвят хора за миналото

Старият пирамидален модел вече не работи, казва основателят на първото демократично училище в Израел Яков Хехт
Яков Хехт
- Г-н Хехт, кои са силните и слабите страни на демократичните училища?

- Трудно е да се отговори еднозначно на този въпрос, защото всяко училище е много различно. Но ако се впуснем да размишляваме по въпроса в идеен план, мисля, че силната страна на демократичното образование е, че подготвя хората да живеят в демократично общество и е фокусирана върху това от какво се нуждае новата генерация като способност да взимат решения заедно, да се самообучават, да развиват креативността си, да решават етични въпроси, да работят в екип. Трудно ми е да очертая слабата страна, но ако мислим за новите инструменти в ученето чрез сътрудничество и работата в мрежа, от които се нуждаем в училище, трябва всеки ученик да е учител и всеки учител да е ученик. А в много демократични училища все още не е осъзната тази необходимост и има учители, които преподават по старому - няма го това предизвикателство на двупосочната връзка учител-ученик.

- Как този модел на образование гарантира добра учебна подготовка и постижения на учениците?

- Много е важно да уточним какво имаме предвид под "постижение". Ако това е постигането на определена цел от всеки ученик, то това не е адекватно измеримо и в този смисъл не можем да го приемем като постижение. Но ако под постижение разбираме намирането на силната страна на всеки ученик - това, което е в центъра на демократичното образование, в крайна сметка виждаме, че учениците от тези училища намират своето място в живота лесно и постигат успехи. Например ти може да си не толкова добре по математика, но да си фантастично талантлив в областта на изкуството или науката, и обратно - може да се върховен математик, но не толкова добър в литературата. Но трябва да намериш силната си страна и това е основата на онова, което наричаме плуралистично учене.

- Какви са тенденциите в сферата на образованието в световен мащаб?

- Ние се намираме в уникален исторически момент, когато се сменя парадигмата на образованието навсякъде по света. Тази промяна е сходна с това, което в IT сектора наричаме преминаване от мрежа 1.0 към мрежа 2.0. В мрежа 1.0 хората отиват и черпят информация от даден сайт, а днес в мрежа 2.0 хората отиват в YouTube, "Фейсбук" и пр. и създават свои материали. В образованието на ниво 1.0 е залегнала парадигмата на пирамидата - учителят преподава и стои на върха, а учениците го слушат. При образователния модел 2.0 всеки е едновременно ученик и учител. Мога да ви дам много примери от Израел от традиционни училища - там в лабораториите различни IT компании поставят задачи и група ученици наравно с учителя се опитват да намерят тяхното решение. Стотици традиционни училища в Израел работят по този начин. Това е нов модел, но много вълнуващ - хората не ходят на уроци, за да учат английски, математика и др., а получават задание от Космическата компания в Израел, която се кани да изпрати сателит и децата и учителят работят по реален проблем, използвайки компютър и цялата натрупана до момента информация по въпроса. Това е пътят на новото образование.

- Кое според вас гарантира качество на образованието и до каква степен трябва да се намесва държавата?

- Мисля, че по този въпрос трябва да се започне "на чисто", защото качеството, което е вършело работа преди 30 г., днес не върши работа. То е останало в миналото. Това е голям въпрос - от какво ще се нуждаят хората в бъдещето, за да успеят? Знаем от какво са се нуждаели в миналото, но то днес е различно. И за да говорим за качество на образованието, първо всеки трябва да помисли по горния въпрос. Но със сигурност в основата на отговора стои фактът, че днешните хора трябва да учат много, за да напредват в житейския си път. Тяхното образование няма да приключи на 18 или на 25 г., а ще продължи цял живот. И за ученето през целия живот хората трябва да запазят способността си да задават въпроси, да грешат и да не се страхуват от това, да бъдат любопитни и творчески настроени. Аз често водя учители и хора, които работят в сферата на образованието, да се запознаят с новите видове бизнес, да изследват новата работна обстановка. И когато се срещам с образователни дейци днес, акцентирам точно върху това, защото се намираме в епохата на знанието. Индустриалната и информационната ера са вече в миналото. "Гугъл" се грижи за информацията, така че и това е приключило. Какво означава да живееш в епохата на знанието? Твоята роля там ще е да създаваш знание. Такава трябва да е ролята на училището - да подготвя хора, които са готови да създават ново знание.

Какво прави държавата с многобройните си зрелостници? Днес, когато много хора завършват училище или университет и се оказват безработни, държавата се изправя пред голям проблем. Защото се подготвят хора за миналото. А трябва да подготвяме хора за предизвикателствата на бъдещето.
20
2351
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
20
 Видими 
28 Февруари 2016 18:44
среднощен брътвеж
28 Февруари 2016 18:53
Какво ще рече "демократично училище"? Традиционните какви са, монархически?

За нашите знам, подготвят ги за тоталитарно евротрансатлантически а ла турка.
28 Февруари 2016 19:16
В образованието на ниво 1.0 е залегнала парадигмата на пирамидата - учителят преподава и стои на върха, а учениците го слушат.
Aми залегнала е неслучайно - от времето още преди Аристотел , Лао Дзъ, Конфуций или Моисей, ако уважаемия автор предпочита последния...И ийерархията учител-ученик е естествена, а не насилствена - определя се от обема знания, жизнения опит, мъдростта, социалната тежест.
28 Февруари 2016 19:37
Пълна щуротия Пробутват ни някакви либертариански лакардии с цел да разрушат националната идентичност. Нали ако няма училище всеки ще си учи квото си иска - кой за съжителство, кой за американските идеали, па може и за Израел. И освен тва лицето Хехт трябва да докаже, че производствените процеси на миналото са отживелица.

Бегемот
28 Февруари 2016 20:13
Не си представям нормален иудей, изпратил детето си в училището на тая откачалка.
28 Февруари 2016 20:18
Такова "модерно" училище е описано преди 100тина години в "Пинокио". Там децата "учеха" в страната на глупаците и накрая се превръщаха в магарета, за радост на менажерите. Четете класиката!
28 Февруари 2016 21:05
Училище без учители - с аниматори...
-----------
Сайтът на Генек
28 Февруари 2016 21:18
Миналата година гледах една пиеса/Това не съм аз, а си ти/ от еврейски автор,на когото беше забранено да го играят в Израел.Още съжалявам,че парите за билет не ги дадох на някой клошар.Та и от тях има недокл*саци.
28 Февруари 2016 22:20
Ще го повторя и тук:
Пътят към Ада е постлан с демократични намерения.
28 Февруари 2016 22:26
Пътят към Ада е постлан с демократични намерения."
28 Февруари 2016 22:51
Aми залегнала е неслучайно - от времето още преди Аристотел , Лао Дзъ, Конфуций или Моисей, ако уважаемия автор предпочита последния...И ийерархията учител-ученик е естествена, а не насилствена - определя се от обема знания, жизнения опит, мъдростта, социалната тежест.

Старомоден си, види се
Понеже и аз съм,
28 Февруари 2016 23:56
Aз като чуя или прочета думата демокрация,демократично и т.н.се хващам за кобура!
29 Февруари 2016 00:13
"Гугъл" се грижи за информацията, така че и това е приключило." Мдам... Един умен човек написа още през 1948 година, че при достатъчно "грижи за информацията" Министерството на истината "създава знанието", че "Войната е мир!"... За това, разбира се, трябва да бъдат подготвяни и "...хора, които са готови да създават ново знание." Либерастка конфекция, прилищача си с ризата на "новатора" от фотото, постарал се да изглежда като "учениците-учители" от аудиторията...
29 Февруари 2016 06:33
"всеки едновременно е ученик и учител" - всичко, което трябва да знаете за либералното "образование". Умът на учителя не се различава от този на учениците му.
Либерална медицина: знанията на лекаря са като тези на пациентите му.
Либерална култура: художникът рисува, пее, играе като зрителите си.
Либерална икономика, либерална политика.
Най-интересното обаче е че либералните демократи не пращат децата си в либерални училища и не се лекуват при либерални лекари.

Авторката на матрялчето е пропуснала (съзнателно впрочем) да посочи важен факт:
До обяд учениците учат, а следобед се занимават с тези развлекателни дейности. Тук е описана занималня.
29 Февруари 2016 08:12
първото демократично училище

С`я, начи, време е да се осмисли, че думи и изрази като "демократичен" и производните му, "бизнеси", "либерални стратегии", "реформа", "свободен пазар", "международната общност" в момента носят негативи на употребяващия ги и нищо друго. За носене на смисъл пък изобщо дума не може да става.
29 Февруари 2016 10:07
Какво ще рече "демократично училище"? Традиционните какви са, монархически?

да, точно така - учителят е монарха, а учениците - поданици:-))
майтапа настрана, но много елементи от свободното училище могат да се заемат и приложат, особено в по-напреднала възраст
на учениците и за някои по-творчески предмети, с цел по-свободно мислене и работа
за основните знания и в по-ниска възраст обаче трябва да преобладават традиционните похвати
лично мнение, не ангажирам никого
29 Февруари 2016 10:22
Учене =/= познание. Традиционното училище не би трябвало да влиза в конфликт с жаждата за знание. То би могло за едни да бъде парапет, за други ескалатор, а за трети - просто бонус гледна точка. Забравим ли кои сме обаче...
29 Февруари 2016 10:25
Реагирате първосигнално и предубедено. Като поизтръскате апломба и претенцията за новация от текста по-горе, то ще останат познати от десетилетия образователни практики на българското училище. Но ... позабравени, уви.

Да, и аз съм превърженик на идеята за ранна диагностика на способностите, а и на ... потребностите, на ученика. Да, и аз съм привърженик на тезата, че практически няма дете без талант и цел на образованието е да намери и развие този талант, с това давайки опорна точка и на възпитанието и на цялостното изграждане на личността. За това е нужна гъвкавост, адаптивност, способност да се взираш и да виждаш в детето потенциала му.

Но когато това се изпълни и ученикът намери своя път и учител, то обучението се завръща там, където хилядолетията на предаване на знание и опит го поставят. То е като всяка човешка дейност. Независимо дали учиш детето на дърводелство, на музика или на физика. Първа задача е да овладее инструментите. Инструментът, бил той тесла, цигулка или математически апарат трябва да стане част от него. За да не бъде сковано и ограничено творчеството и таланта от липсата на техника. Защото така учителят спестява жестока мъка на ученика - талантът да напира да твори, а техниката да не позволява той да бъде изразен. Е, ако един ден талантът се окаже недостатъчен или пък вдъхновението пресекне, поне ще си имаме един добър ... занаятчия, който може да храни семейството си с наученото. Може да не бъде гений, но ще бъде ... майстор.
29 Февруари 2016 13:09
Ох, много е трудно днес да си родител. Тъкмо си мислех, че сме наясно със всички „свободи“ и съответно сме взели мерки да предпазим хлапетата, пък то какво става - някой се е приготвил да ни внася още „демокрация“
29 Февруари 2016 16:48
Ура! Давай децата да откриват топлата вода,велосипеда, шевната машина и т.н. Не е ли по- лесно някой който вече знае долу- горе откритото, даим го разкажеи да продължат нататък. А за лекар или инжинер обучаван по тази система- неща и да си мисля! Политиците- ясно: те повечето са деца на природата и всеки ден откриват неща които всички останали отдавна знаят
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД