След период на много скитания режисьорът Мариус Куркински се спря върху пиесата "Синята птица" на Морис Метерлинк, обобщава репортер на БГНЕС. "След изтощение от много различни видове живот, много роли, много смесване на информация, различни видове присъствие...се нуждаех от някакъв вид пречистване и поисках да се обърна към спомени от детството, които винаги действат по този начин", споделя актьорът.
Според Куркински детските спомени са голяма опора, защото човек си припомня, че се е родил, вярващ в Бога. Той посочва, че като дете е гледал по телевизията "Синята птица" и още преди да е знаел, че ще стане актьор, е успял да усети всичко, което Метерлинк е предал като послание в пиесата.
Произведението на Метерлинк разказва за момче, което търси синята птица за едно дете инвалид. То желае да посети някого, да помогне на някого. "Нещо, което ние не правим - да дадем част от себе си на някого, за да му помогнем и да го спасим", обяснява Куркински.
Според него пиесата на Метерлинк изобилства от "спасяваща информация". Тази пиеса е за големи хора, не за деца, посочва още той, но допълва, че и децата биха я разбрали. "При всички случаи тази пиеса е религиозна. Тя е за вярата. Не случайно е разположена преди Рождество Христово, а на другия ден се случва чудото".
Пиесата е огромна, осведомява Куркински - съдържа 12 сцени, и той я прави с трупата на Народния театър. Според него спектакълът може да бъде поставен по най-добрия начин само там.
Театърът дава възможност за мълчание, обяснява още актьорът режисьор. Зрителите жадуват за това да мълчат и да съзерцават, а информацията, която Метерлинк им дава чрез пиесата, е като "пътуване навътре в душата".
|
|